• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Beyanı

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
İlk defa ambalaj beyanı yapacağım için sormam gereken bir kaç nokta var. Firmadan verileri aldım. Nereden ne ambalajı almışlar gönderdiler. Bu ambalajların nereden alındığı sisteme girilecek mi? Bu ambalaj miktarlarını kiloya nasıl çevirmeliyim? Excel halinde balonlu naylon, streç, koli, çember bant, şerit, palet gibi şeyler var. Peki bu verilerden hangisinin satış hangisinin ikincil ve nakliye ambalajı olduğunu nasıl anlayacağım?

Merhaba meslektaşlarım,

TÜKÇEV sürekli bilgilendirme maili atıyor. Ocak-Şubat aylarına ait piyasaya sürülen ambalajların bildirimi 24 Nisan'a kadar firmanın bağlı olduğu vergi dairesine yapılmalıdır diye. Bildirim yapan var mı bu şekilde?

Arkadaşlar anlayamıyorum beyan sistemi açık değil mi? Etiketler ve şeritleri beyan etmiyorduk şuan beyan edilecek mi? Yönetmelikte nelerin değiştiğini tam olarak anlayamadım beyanın süresi uzatılır mı?

- Beyan sistemi açık, 15 dakika önce beyan tamamladım.
- Şeritler ve etiketler ile ilgili eski yönetmelikte ibare var(mış) şimdi yok diyorlar, inceleme fırsatı bulamadım. Eski yönetmelikte de karşılığı:
"Yönetmelikteki ibare "Ambalajlamada kullanılan plastik, metal ve benzeri şeritler, Ambalaj değildir" şeklinde. Ben zaten ambalajlama olarak geçirmediğim için şeritleri beyan ediyordum. İkincil ambalaj olarak sayıyordum. Etiket konusu için çok geç olmadan İl Çevre Müdürlüğü Atık Birimi'ni aramanızı öneririm.
- Beyanın süresi muhtemelen uzatılmaz. Sistem şu an stabil çalışıyor. Anca 1 hafta girilmezse o zaman uzatılır süreç. Son 2 yıldır ne Atık Beyanı ne de Ambalaj Bildirimleri için ekstra süre verilmedi.

Etiketler ve şeritler ambalaj kapsamına girmektedir. Hatta yeşil şerit dediğimiz atıklar önceden 070213 atık plastik koduyla lisanslı firmalara veriliyordu. Şimdi ambalaj atığı olarak değerlendirilecek.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190329-162449_Word.jpg
    Screenshot_20190329-162449_Word.jpg
    215.8 KB · Görüntüleme: 56
jn6zo sen Allahtan müdürlükte falan çalışmıyorsun. :) 2. elden kastı daha önce piyasaya sürülmüş ve belgelendirmesi için gerekli bildirim yapılmış malzemenin, geri dönüştürülmeden tekrardan belgelendirmeye dahil edilmesi çok saçma olur. Bunun yaratacağı kısır döngü sizi içine hapseder. Aman diyim dikkat...

Arkadaşlar kafam karıştı. Bu zamana kadar bütün beyanlarımızı nakliye ambalajı olarak yapmışız.
Alüminyum profil üretiyoruz.
Bunları steçliyoruz (gruplayarak veya tek tek)
Ahşap parçaların üzerine dizip çemberle bağlıyoruz. (çemberleri bu beyanda ilk defa ekliyorum)

streçler satış ambalajı
çemberler ikincil ambalaj
ahşap nakliye ambalajı mı oluyor?