• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Beyanı

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
İlk defa ambalaj beyanı yapacağım için sormam gereken bir kaç nokta var. Firmadan verileri aldım. Nereden ne ambalajı almışlar gönderdiler. Bu ambalajların nereden alındığı sisteme girilecek mi? Bu ambalaj miktarlarını kiloya nasıl çevirmeliyim? Excel halinde balonlu naylon, streç, koli, çember bant, şerit, palet gibi şeyler var. Peki bu verilerden hangisinin satış hangisinin ikincil ve nakliye ambalajı olduğunu nasıl anlayacağım?

Naz Hanım Merhaba, size örnek vereyim; kola üretimi yaptığınızda bunu plastik veya metal tenekelere doldurduğunuzda plastik veya metal tenekeler satış ambalajıdır. Siz bu plastik veya metal tenekeleri bir arada tutmak için şerit kullandınız. Bunlar ikincil ambalajdır. Sonra karton kutuya veya palete yükleyerek gönderdiniz. Bunlar ise nakliye ambalajıdır.

tamamdır aynı mantıktayız. Bundan sonraki beyanlarımı bu şekilde yapacağım.

Haklısınız daha doğru olacak, çünkü bazen dış çephesine ahşap destekler koyuluyor ve çember bunun dışından sarılıyor. Sarılan streç satış ambalajı kalanı nakliye olarak geçiyorum.

Merhaba arkadaşlar;
Üretici firma olarak bildirimlerimizi sisteme girdik. Bildirimlerimizi girdiğimize dair bakanlığa bir üst yazı göndermeli miyiz?
Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

Herhangi bir yere üst yazı sunmanıza gerek yok. Bildirim sisteminde de yazdığı üzere; göndermiş olduğunuz bildirim "İl Müdürlüğüne" iletilmiştir. Bundan sonra ara ara girip sistemden süreci kontrol edebilirsiniz.

Arkadaşlar; kafam karıştı. çamaşırhane faaliyetinde bulunan danışmanlığını yaptığımız tesisimiz yıkamış olduğu tekstil ürünlerin nakliyesinde şeffaf plastik (pe) (haşıl diye geçiyor faturada) ambalaj kullanıyor. transfer sırasında kirlenmesin vs. diye. şimdiye kadar hep yıllık PS beyanı yapıyorduk. bu tesis şimdi bu tebliğ kapsamına giriyor mu? beyan yapması gerekli mi? tebliğde sadece poşetten bahsediyor. anlayamadım. aydınlatırsanız çok memnun olacağım

Şafak Bey Merhaba,

Bir tesis ürün ürettiği zaman eğer herhangi bir ambalaj ile kaplıyorsa siz bunun piyasaya süren beyanını yapmanız gerekiyor. Sonuçta ürünü ambalajlayıp satışını gerçekleştiriyorsunuz. Belgelendirme kısmına gelecek olursak eğer sizin yıllık piyasaya süren miktarı 1000 kg ve 1000 kg altı ise belgelendirme yükümlülüğünden muafsınız demektir.

Merhaba arkadaşlar meslekte biraz yeniyim ve göreve başladığım kurumda işe başladım başlayalı TAT şubemizin çevre izin lisans belgesinin süresi dolduğu için kısıtlı sürede ambalaj bilgi sisteminde geriye dönük girilmemiş tüm 2 yılın verilerini hızlı bir şekilde girip( çevre izin lisans başvurusunda geç kalındığı için işlemlere GFB aşamasından başladım) diğer uygunluk yazılarımı da alıp tesisin çevre izin lisans belgesini aldım. Fakat bizim ana firmamız da atık kağıttan kağıt üretimi yapıyor ve firma bünyesinde ambalaj birimimiz de mevcut. TAT tesisimde ambalaj bilgi sisteminde danışmanlık firmasının da yardımıyla firma bildirimlerini tamamladım. EK7 C Fire stok girişleri yapılmadı bildirimler sırasında öncelikle bunu sormak istiyorum fire stok girişi yapacak olsaydım neye göre yapacaktım bununla ilgili açıklayıcı net bir bilgi bulamadım.Benden önce çalışan arkadaşın yaptığı bildirimlerde ise neye göre yaptığını anlayamadım.Ben gelir gelmez araştırmaya başlayamadan bunları yaptık ve gönderdik nasıl olsa yanlış bir şey olursa geriye dönük dilekçe ile açtırabilirsiniz dediler. Şimdi ben doğru bir şekilde girişlerimi beyanlarımı yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varsa bana yazabilir mi? Ambalaj ve Tehlikesiz Atık toplama ayırma tesisimde EK7 bildirimlerini, ambalaj atığı geri dönüşüm tesisimde Ek8 bildirimlerini yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor, aynı zamanda ambalaj üreticisi ve piyasaya süren olarak Ek4 ve Ek5 bildirimlerinde de dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Siz anladığım kadarıyla poşet satıcısı değilsiniz Şafak Bey, bu beyanı market, bakkal, mağaza gibi satış yerlerinde müşterilerine poşet satan yerler yapacak, siz poşet beyanı yapmayacaksınız. Yakında bu zamana kadar yılda bir piyasaya süren beyanını yaptığımız ambalajların da ne şekilde beyan edileceğine dair tebliğ yayınlanır, o zaman göreceğiz nasıl yapacağımızı. Ama şuan için bir şey yapmayacaksınız.

Öncelikle Merhaba,

sizin kapasite raporunda "firma .... verimle çalışmaktadır" diye ibare yazar. Diyelim ki firmanız % 90 verimle çalışıyor. Sizin geri kalan %10 fire miktarınızdır. Sizin firmaya Ocak ayında 100 ton kağıt karton ambalaj atığı geldi. Siz toplama-ayırma işi ile uğraşıyorsunuz diyelim. 100 ton kağıttan 20 ton toz vb. malzemeler çıktı. Sizi ayıklama yaptıktan sonra 50 ton kağıt atığını geri kazanım firmasına sattınız diyelim. Stok hesabı yaparken; Stok miktarı=Gelen atık-Çıkan atık-fire100-50-20=30 ton sizin Ocak ayında elinizde kalan kağıt stok miktarıdır. Bazı durumlarda fire hesabı yapmak zor olduğundan dolayı kapasite raporunda yer alan fire miktarını alabilirsiniz. Bir de beyan yaparken şuna dikkat edin. Bir önceki aydan stok kaldığı zaman o miktarı bir sonraki aya devir ederek işlem yapacaksınız. Mesela Ocak ayında 30 ton stok var. Şubat ayında gelen atık miktarı 10 ton. Siz şubat ayının fire ve stoğunu hesaplarken 30+10=40 Ton olarak işlem yapacaksınız. Bunu geri kazanım olan Ek-8 içinde uygulayabilirsiniz.

vergi daireleri aracılığı ile

Olgaç Bey yeni çevre kanunu ile birlikte o sınırlandırılmanın da kalkması gündemde artık %100 geri toplatım sağlanabilir,
ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğinin revize edilmesi ile

Ambalaj bilgi sisteminde bugün yükümlülük miktarında belli bir miktar artış gözlemledim. Sistemsel bir hata mı yoksa gözden kaçırdığım bir durum olabilir mi? Bakanlığı aradığımızda ilgili kişi izindeymiş ve tek kişi ilgileniyormuş. Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ambalaj bilgi sisteminde "PS yükümlülük izleme" sekmesinden en eski bildirim yılından başlayarak kontrol edin hangi yıldan itibaren artış var. Belgelendirme yaptınız mı hiç. Eğer eksik belgelendirme yaptıysanız artış ondan olabilir. Eğer belgelendirmede miktarlarınız tam ise sistemsel sorun olabilir.

Merhaba arkadaşlar,
ecbs de bildirim yaparken giden tehlikesiz atık kısmını doldururken "Lisansınızda bulunan bir atığı gönderdiğinizden sebebini belirtiniz. Açıklamanız bakanlık tarafından değerlendirilecektir." yazısı karşıma çıkmaktadır. Bu açıklama kısmına ne yazmalıyım.
Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba ,

Gönderdiğiniz atık nedir ? Ayrıca lisansınızda bulunan bir atığı neden gönderiyorsunuz. Çünkü bildiğim kadarıyla TAT tesisinden direk Geri kazanıma gitmesi gereklidir. Bazı özel anlaşmalarla bu aşılabiliyor ancak atığınızın ne olduğunu ve neden gönderdiğinizi belirtirseniz daha uygun bir fikir verebiliriz