Ampul ve floresan tarih oluyor

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.555
Beğeniler
3.669
Şehir
Astana
#1
florasan.jpg
Aydınlanmada tasarruf ve çevre sağlığının ön plana çıkması, ampul ve floresanın yerine yeni bir aydınlanma şeklini gündeme taşıdı. SİVAS - Doğan Sarıtaş

Verim açısından çok daha avantajlı olduğu belirtilen LED (Light Emitting Diode-Işık Yayan Diyot) lambaların yakın zamanda günlük hayatta hızla yaygınlaşarak ampul ve floresanların yerini alması bekleniyor.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Fakültesi Dekanı ve Nano Teknoloji Merkezi Yürütücüsü Prof. Dr. Sezai Elagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fitilli lambalar ve floresan lambaların verimsiz ışık kaynakları olduğunu, led lambaların ise enerjinin tamamını aydınlatmaya harcadıklarını söyledi.
Üniversitenin nano teknoloji merkezinde led aydınlatma sistemlerinin üretimi konusunda bilimsel çalışma yaptıklarını anlatan Elagöz, ''5-6 yıl sonra evlerimizde bu LED'leri göreceğiz. Şu anda da görüyoruz ama yeterince aydınlık ve ucuz değiller. Türkiye'nin bir an evvel bu teknolojik sahaya girmesi gerekiyordu, biz de bunu kendi çapımızda yapmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

AA

florasan.jpg
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
6
Beğeniler
293
#2
Cevap: Ampul ve floresan tarih oluyor

ucuz aydınlatma ilüzyondur. daha ucuz aydınlatma yöntemleri icat edildikçe daha gereksiz mimari aydınlatmalar kullanılacak. dış cephesi ledlerle en afilisinden aydınlatılmış bilmem ne plaza ta 40 km öteden evimin gece manzarasını bozacak. gece manzarasından kastım şu:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

gökyüzüne bak bee. fantastik uzay filmlerindeki gibi.
 

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Ekim 2010
Mesajlar
191
Beğeniler
22
Şehir
istanbul, alibeyköy
#3
Cevap: Ampul ve floresan tarih oluyor

klape nin dediği doğru olabilir. ama aydınlatmada daha tasarruflu bir şekil olacakse ve ledlerin elektril olarak teknolojiye göre yapılması sonucu daha fazla ev aydınlatması olacaksa olması daha doğru olurç enerji tüketimi elektrik santrellerinde hava kirliliği göz ardı edilemez bence. her ne kadar absorpsiyon elektrikli filtreler kullanılsada v.b
 

Yukarı Alt