Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık ambalaj sistemi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nur Ezcan tarafından paylaşıldı.

 1. Nur Ezcan

  Nur Ezcan CMNet Üyesi

  Yeni mezun bir mühendis olarak soruyorum; işe başladığım firma enzim üretimi yapıyor dolayısıyla piyasaya sürdüğümüz ambalajlar tehlikeli atık sınıfına giriyor. Bu durumda atık ambalaj sistemine piyasaya süren olarak girş yapacak ama belgelendirme yapmayacak mıyım? Belgelendirme yükümlülüğünden muaf olduğumuzu nasıl belirteceğim?
   
 2. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  MADDE-18
  (12) Toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine göre yapılan ambalaj atıkları belgelendirmede kullanılmaz. Bu ambalajları piyasaya süren işletmeler belgeleme yükümlülüğünden muaf tutulur.

  bu madde acık bir şekilde belirtilmekte sizin bahsettğiniz durumu.ama izin muhafiyetleride dahil muaf olunan konularda il çevre ile görüşüp,mümkünsede yazı alırsanız durumu daha garanti altına almış olursunuz.aynen belirttiğiniz gibi sisteme piyasa ya sürdüğünüz miktarları girip bildirimlerinizi yapmanızı isteyeceklerdir.
   
 3. Nur Ezcan

  Nur Ezcan CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim ama il çevre ve şehircilik müdürlüğü ile görüştüm, bildirimde bulunmama gerek olmadığını söylediler.
   
 4. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  onlar öyle diyorsa öyledir.ama benim anlamadığım piyasaya sürenlerin kayıt olmadıklarından,bildirim yapmadıklarından yakınırlar yapmak isteyenede gerek yok derler..(ambalajın tehlikeli olmasının önemi yok bence.eğer ambalaj sistemini kayıt altına almak istiyolarsa kayıt alıp sınıflandırma yapmaları lazım diye düşünüyorum.yıllık 3000 kg ın altında ambalaj piyasaya sürenlerin bildirim yapıp,belgelendirme den muaf olmalarıyla aynı durum söz konusu bence.)
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...