• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi

Mustafa Demir

Kayıtlı Kullanıcı
TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı?
TAT'da çalışan arkadaşlardan haber bekliyorum. :)

@Ümit Aydın

Toplama ayırma maliyetleri TAT'lara verileceği için YK'lar Belediyeler ve TAT'larla birlikte oturup masaya bu ücretlerin tayininde rol oynayacakmış. e sonuçta belgelendirme işinde yine YK'ların görevi var. ben TUDEM ve bakanlığın yalancısıyım :)

Arkadaşlar ambalaj atıklarının beyanında yapılacakları özetle anlatacak resmi bi belge yokmu? Tüm yorumları okudum malesef herkez farklı yorum yapmış. özellikle ek 7 c-1 bizde fire yok tat lisanslıyız ama kaynağında ayrıştırılıp sıkıştırmalı araçlarla taşınmakta.bildirimleri doldurdum fakat göndermeye korktum açıkçası. ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

@nazpangal

bundan 2 ay önceki halimsin :) ve üzgünüm ki öyle bir belge yok.:( bende henüz yeniyim fakat olabildiğince yardım etmeye çalışırım. sadece balyalayıp yolladığın için verimin %100dür firen yok benimde yok mesela. kısaca özetleyelim 7B'ye firmana gelen tüm ambalaj atıklarını yazıyorsun, 7C'ye de firmandan sattığın atıkları yazıyorsun. 7C-1'e bişi yazmana gerek yok çünkü firen yok. doğruluğundan eminsen girdiğin bilgilerin yollayabilirsin herhangi bi hata yaparsan il çevre'den iptalini isteyebilirsin zaten korkma ;)

@nazpangal

Ben Ankara bakanlığa sordum, bu ay ek7c1 i boş gönderin dediler, tekrar düzenleme yapılacakmış. Benden başka arayan olmamış sanırım, çünkü diğer firmalar hiç aramıyor dediler. "çygm telefon rehberi"nden "ambalaj atıkları yönetimi şube müdürlüğünü" arayabilirsiniz.

@kaptan
Belediye belgelendirme yapacaksa TATlar neden varolacak, teker teker kapanmaya mı başlayacaklar? Mantık hatası gibi geliyor bana, neden dir niye dir, açıklayan yok, şeffaflık yok, yönetmeliklerde herşey yuvarlak, bakanlığın bu konulardaki organizasyon hataları neden kronik?

Ben bakanligi surekli ariyorum surekli farkli cevap aliyorum ve hala net degil haziran ayida biti ve ortada hicbir sey yok bu sekilde daha 1yil dolmadan ambalaj atiklari kontrolu yonetmeligi degisiyor ve yine degisecek bu sekilde yaptiklari surece artik bu sektore kimse yatirim yapmayacak ve kendi kendilerini bitirecekler

@Hülya_Arslan
Verim her zaman %100 olmaz. Mesela fabrikadan alırsınız ürünü içinden çöp çıkar,(Toplama Ayrıştırma Tesisleri gerçekten bantlarda yada elle ayırma işlemi yapıyorsa)
ambalaj atığı dışında başka maddeler çıkar, yada siz tesise getirirken malzeme ıslaktır daha ağır gelmiştir, pressleme işlemi yapılırken tonaj değişir. İlçede toplama yapılırken özellikle bu sorunlarla çok karşılaşılır. Mahallelerde toplanan miktarlarda mutlaka kayıp söz konusu olur ki bunların hepsi fire diye işlenir bence..

@muju

ben direkt karşılaştığım durumu söylüyorum. fire yok. kaynağında iyi ayrıştırılmış bi şekilde alıyoruz ve satıyoruz ki zaten tesisimize anlaşmalı belediyeden nadiren atık geliyor (küçük bir belediye olduğu için) sanayiden gelen hiç bir ambalajda karışmış halde gelmiyor. %100 verim hiç fire yok.

@Birgül Bakanoğlu
Sistem düzelmiş ben bildirimleri girmeye başladım.7-C-1 e neleri 7-C'ye neleri dolduruyoruz?? İlk defa kendim yapıyorum da.7-Byi doldurdum ama diğerleri kaldı. :D:D

7-C çıkışlarınız yani tat yada gdt vb. hangisi ise onu seçiyorsunuz. mantık 7-b gibi. 7-c-1 ise firelermiş, yalnız bende henüz çıkış olmadığı için ben daha onları doldurmadım.

Tamam çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak.7-Cyi doldururken belediye kısmına kendi ilimizin belediyesini mi yoksa ürünü verdiğimiz firmanın bulunduğu belediyeyi mi yazmamız gerekiyor?? iyi çalışmalar.. birgulba

tat tesisleriyle alakalı atık beyan sisteminin kullanımını gösteren açıklayıcı bir bilgi bulamıyorum. Bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.