Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıkların biriktirilmesi gereken variller hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Zeynep Şenel tarafından paylaşıldı.

 1. Zeynep Şenel

  Zeynep Şenel CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Atıkları geçici olarak biriktirmemiz gereken alanda bulunması gereken varillerin, geçirimsiz ve üstü kapalı olması dışında bulundurmaları gereken özellikler nelerdir? Sorumlusu olduğum tesiste, atık yağ oluşmakta. Atık yağlar, tehlikeli atık kapsamında değerlendiriliyor ve yönetmelikte kırmızı variller içerisinde birbirine karıştırılmadan, atık kodları üzerinde yazılı şekilde biriktirilmesi gerektiği yazıyor. Atıklar için biriktirme kabı olarak kullandığımız varillerin renkleri önemli midir? Bu variller nereden temin edilebilinir? (Aksaray da bulunan bir firma için soruyorum) Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar, yardımcı olabilirlerse sevinirim. Teşekkürler..
   
 2. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  bence bir önemi yok atık yağ istediğiniz varile koyun sızdırmaz üzerinde atığın kodu yazsın yeterli, biz bir atık yağ geri kazanım olarak bize variller ile gelen atık yağların her renkte oluyor, ( mavi,siyah,kırmızı,yeşil) siz yeterki geçirimsiz bir varil bulun, üzerine kodunu yazın, bir de kategori analizini yaptırın atık yağınızın, sonra geri kazanım yada bertaraf tesisine gönderirisiniz.
   
 3. Zeynep Şenel

  Zeynep Şenel CMNet Üyesi

  erkan035 Teşekkür ederim, Aksaray da bu varilleri temin edebileceğimiz yer ile ilgili bilgisi olan var mıdır?
   
 4. Zeynep Orhun

  Zeynep Orhun CMNet Üyesi

  Atıkyağ alan bir firma ile bağlantıya geçerseniz/geçerlerse firma sanıyorum gönderecektir varil, zaten bu şekilde varilin sorumluluğu da onlara ait olmuş oluyor.

  http://atiklisans.cevre.gov.tr/ adresinden firma bulabilirsiniz sanıyorum.

  Kolay gelsin.
   
 5. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Nasıl yani varilin sorumluluğu firmaya ait oluyor? Hiç bir firma bize ücretsiz varil verip 2 yılda garanti veriyorum demez bence?
   
 6. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

  Bazı firmalardan çok az atık yağ çıkıyor. Bunun için varil vereceklerini sanmıyorum. Aynı sıkıntı bende de var. Kırmızı varil bulamıyorum yönetmeliğe uygun ve atık alanımın düzenli olmasını istediğim için kırımızı varil arıyorum. Bazı firmalarıma ellerinde ki varili kırmızıya boyamalarını söyledim ama ne kadar doğru bilmiyorum :)
   
 7. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  peki bu varillerin metal yada plastik olması ile ilgili her hangi kesin bir hüküm var mı?
   
 8. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
  BEŞİNCİ BÖLÜM
  Geçici Depolama, İşleme ve Bertaraf
  Geçici depolama
  MADDE 18 – (1) Atık yağlar 20 nci maddenin birinci fıkrasının (f) bendinde teknik detayları verilen geçirimsiz zemin üzerine yerleştirilmiş tanklar/konteynerler içinde toplanır. Farklı kategorideki atık yağlar için farklı tank/konteyner kullanılır. Atık yağ geçici depolama tankları/konteynerleri göstergeli, aşırı dolmayı önleyici tertibata sahip olmak zorundadır. Tanklar/konteynerler işaretli yere kadar doldurulur ve hiçbir zaman tam dolu bırakılmaz. Tanklar/konteynerlerkolayca doldurulabilir ve boşaltılabilir olmak zorundadır. Tankların/konteynerlerin ağzı yeterli büyüklükte ve kapalı, diplerinde toplanmış katı veya çamurumsu çökeltilerin temizlenmesi için gerekli düzeneğe sahip olmak ve yağmur suyundan korunmak zorundadır.
  (2) Atık yağlar, kırmızı renkli ve üzerinde "Atık Yağ" ibaresi yer alan tank/konteynerlerde depolanır. Farklı kategorilerdeki atık yağlar birbirleriyle karıştırılmaz. Bu tankların içine su, benzin, fuel-oil, boya, deterjan, solvent, antifirizve motorin gibi herhangi yabancı bir madde karıştırılmaz.

  ibaresi var yönetmelikte.
   
 9. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  yönetmelikte bulunan EK-4 te 'Yağ filtresini plastik, yırtık olmayan ve yırtılmaya ve delinmeye dayanıklı polietilen plastik bir torbaya koyunuz.' yazıyor. Bilmiyorum ama mantıken filtreye plastik isteyen yönetmelik, Sizin atıklar için de plastiği uygun görmüş olabilir :) öyle düşünüyor olabilirler
   
 10. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  IBC tanklar ideal atık yağlar için, ben öyle yaptım.. 3 adet IBC tankı kırmızıya boyadık, yerden 30cm yüksek bir tabla üzerine koyduk, birde tabla kenarlarına (dökülmelerde karşı)5 cm kadar yükselti yaptık güzel oldu..
   
  Selçuk Küçük ve Temel Atik bunu beğendi.
 11. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Esra Hanım bu IBC tankları ücretsiz olarak mı temin ettiniz
   
 12. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  Kullandığımız kimyasalların IBC leri bu şekilde değerlendirdik.. eğer elinizde varsa kullanabilrsiniz.. demir varil de olabilir.. Yağ kullanıyosanız yağ varilleriniz de vardır. onlarda da biriktirebilirsiniz. Atık yağ alan araçlar bu varillerden de çok rahat aktarma yapabiliyor..
   
 13. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Varilin kırmızı olması ve özellikle göstergeli olması gerekiyor. Beyaz IBC'leri boyatırken şerit şeklinde bir bant çektirip öyle boyatıyorum. Boyama bitip şerit çıkartılınca gösterge oluşmuş oluyor. Metal varillerde ise rekorla normal depo gibi düşünülüp şeffaf hortum bağlantısı yapılarak uygulanabilir.
   
  Selçuk Küçük bunu beğendi.
 14. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

  Murat bey Metal varillerde ise rekorla normal depo gibi düşünülüp şeffaf hortum bağlantısı yapılarak uygulanabilir. demekle ne kastettiğinizi anlamadım :)
   
 15. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Bu resmi bulabildim internetten. Bu uygulamayı normal bizim kırmızıya boyattığımız varile yaptırabilirseniz mevzuata uygun olur.

  87226036pm9.jpg
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Peki atık yağı almaya gelen varil ile birlikte almıyor mu?
   
 17. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  atık yağ almaya gelen firmalardan sadece" PETDER" yetkilendirilmiş kuruluş olan almıyor ( Petder 13 02 kotlarını taşımak icin yetkilendirilmiş kuruluştur şuana kadar ) , kendi pompaları ile araçlarına basıyorlar sonra sizin elinizde kontamine olmuş ambalaj kalıyor eğer ( 15 01 10) eğer cok varil cıkmıyorsa tekrar değerlendirirsiniz. Ama diğer geri kazanım firmaları vari,Ibc gibi malzemeleri atık yağ ile birlikte alıyor.
   
 18. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Bizim Gaziantep'teki firmaların hepsi kendi pompasıyla araçlarına çekiyor. Varili alan daha olmadı. Varili almaya kalkan firma aynı özelliklerde varil bırakması gerekir.
   
 19. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Cevaplar için teşekkürler. Anladığım kadarı ile çalışılan firmaya göre değişkenlik gösteriyor :)
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...