Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bakanlık'tan su tasarrufu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni projesiyle banyo ve lavabo sularını basit teknikle ayrıştırılarak tekrar tuvalet rezervuarı ve çim sulamada kullanılacak. Pilot bölgeler ise turizm bölgeleri olacak.

  haber.jpg

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atıksuların geri kazanılması için uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Dünyada ve Türkiye'de en çok suyun israf edildiği alanların başında gelen lavabo ve banyo suları arıtılarak tekrar tuvalet rezervuarlarında kullanılacak. Arıtılan sular ayrıca çim sulamada da kullanılabilecek. Konutlarda ya da otel gibi binalarda lavabo ve banyo suları kanalizasyon hattından ayrılmış boru sistemiyle bir depoda toplanacak ve toplanan atık sular çok basit arıtma işlemi sonrasında tekrar ayrı boru hattı sistemine sahip bir hattan tuvalet rezervuarlarında kullanılmak üzere binaya verilecek. Arıtılmış lavabo ve banyo suları ayrıca yeşil alan sulamasında da kullanılabilecek. Tuvalette ortalama her kullanım da 6 ile 8 litre su kullanılıyor. Bu alanlarda geri kazanılmış su kullanılmasıyla yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruf sağlanarak hem su giderleri düşecek, hem de doğal su kaynakları korunacak. Ayrıca merkezi atıksu arıtma tesislerinin yükü hafifleyecek.

  Bakanlık bu kapsamda konunun uygulama unsurlarına yönelik çalışmalarına başladı. Projenin hayata geçirilmesi için bakanlık TÜBİTAK ile sözleşme imzaladı. Projenin ilk uygulanacağı yerler turizm bölgeleri ve yüksek katlı siteler olacak. Halkın katılımı ve desteğini sağlamak için bakanlık etkin su kullanımı ve alıcı ortam kirliliğinin azaltımına yönelik el kitapları hazırlayacak. Projenin sonuçlanmasını müteakip imar mevzuatında yapılacak düzenleme ile uygulama özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni yapılacak binalarda zorunlu hale getirilebilecek ve daha sonra uygulama ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

  Kaynak : iha.com.tr/bakanliktan-su-tasarrufu-252158-haber
   
 2. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Dünyanın 4/3 ü su , vücudumuzun aynı şekilde, öyle ise şunu söyleyebiliriz; Su hayattır.
  Su yoksa, tarım yok, orman yok, hayat yok tabi ki. Kaybedilmeyenin değeri de kaybolmadığı için, şu anda kimse değer bilmiyor.
  Bizlerin görevi çok bu noktada önce kendimizi tasarrufa alıştırmalıyız ki , başkalarına sonra tavsiyelerde bulunalım.
  Bakanlık bu konuda adımlarını önce ana okullarındaki kuzucuklarla atmalı ve sonrasını da üst kategorilerde devam ettirmeli,.........
  Kalitenin hakim olduğu bir dünya dileği ile,...
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...