Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

boyahane arıtması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aykut Moralar tarafından paylaşıldı.

 1. Aykut Moralar

  Aykut Moralar CMNet Üyesi

  Öncelikle herkese kolay gelsin.Fabrikamızın boya atölyesinde kullanmış olduğumuz sistemde salyangozla çektiğimiz hava sudan geçirilip dışarıya atılıyor.Sistemde boyanan parçaların kuruması için aynı anda sıcak hava da buradan geçirilip dışarıya deşarj ediyoruz.Havadaki boya parçacıkları suda tutunuyor mu.Eğer sakınca olmuyorsa ben o işlemden sonraki sıcak havayı tekrardan içeriye çevirmek istiyorum bununla ilgli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Seçkin Veral

  Seçkin Veral CMNet Üyesi

  üretimle ilgili bir soru. Dolayısı ile böyle bir sorunun cevabı kapsamlı olacaktır. Detaylı proses açıklaması ve akım şeması gerektiğine inanıyorum.
   
 3. Aykut Moralar

  Aykut Moralar CMNet Üyesi

  şöyle toparlayayım. içeriden çekmiş olduğumuz boya moleküllü hava sudan geçirildikten sonra dışarı deşarj ediliyor.işte ben bu dışarıya deşarj edilen havayı tekrar içeriye sirküle etmek istiyorum.fakat havanın yeteri kadar boyadan arınıp arınmadığından nasıl emin olabilirim.sizce mevcut sisteme ilave bir arıtma yada tutucu gerekmektemidir ?
   
 4. Merhaba;
  Bahsetmiş olduğunuz sistem yaş boya kabinlerinin dizayn edilme sebebidir. yaş boya kabinlerinde kabin içine basılan pozitif hava su perdesi üzerinde yıkandıktan sonra egzos fanlarında dısarıya cekilir. bu esnada havanın tasıdığı boyanın (over sprey) su tarafından yıkanarak boya taneciklerinin tutulması sağlanır. fakat boyahane de kullanılan proses suyu ham halde boyaya karsı direncli veya tutucu ozellikte değildir. bu durum egozs fanının boya cekmesine sebebiyet verir ve bu boyalar egsoz kanallarına ve fanlarına yapısarak tıkanmalara ve cekis gucunun azalmasına hatta egsoz fanı uzerinde statik elektrik birikmesine sebeiyet vererek yangın riski olusmasına neden olur. Bu nedenle yas boya kabinlerinde suyun boya parcalarına direncini arttırmak için kimyasal(coagulation agent - boya oldurucu) kullanmak gerekir. fakat kullanılan kimyasalın katı madde oranının dusuk olması cok onemlidir. suyun boya taneciklerine karsı direncini arttırdaktan sonra suya değen boyanın ozellikliğini kaybederek camur hale gelmesi saglanır. daha sonra tasarlanacak bir yas boya camuru ayrıstırma sistemi ile boya kabininizde oluasan boya camurunun kabinden uzaklaştırılarak kabin içindeki suyunuzu geri kullanmaya ve zorunlu temizlik ihtiyacınızdan kurtulmaya başlarsınız. tasarlanan boya kabinlerinde pozitif basınc fanının su perdesine dogru gonderdiği hava su perdesinden gectikten sonra su perdesinin arka tarafından ikinci bir yıkamaya tabi tutulur (bu kabin dizaynıyla ilgili bir durumdur) ; bu ikinci yıkamadan sonra daha once monte edilmiş olan eliminatorler ile egzos fanına boya yada yas boya camurları kacması onlenir. dünyada mükemmel boya kabini diye bir şey yoktur hiçbir imalatçı yada tasarımcı egzos kanalına boya partikülü kaçmayacağını iddia edemez fakat burada onemli nokta egzos kanalına kaçan boya partikülünün ne durumda olduğudur (çürümüş yada çürümemiş)
  Saygılar
  E.V.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?