• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bozcaada'nın enerjisi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.308
Şehir
Astana
#1
slide.jpg

Bozcaada’da 4 ay önce eğitim ve demonstrasyon amaçlı olarak açılan Hidrojen Enerji Merkezi, Türkiye’de bir adanın enerji ihtiyacının hidrojenden sağlamayı amaçlaması açısından bir ilk oldu. Dr. Uygar Özesmi, Gezegen'in Geleceği adlı radyo programında bu konuyu şöyle yorumladı: "Güneş kolektörlerinden sağlanan enerji ile suyun elektrolizinden elde edilen hidrojenin, gelecekte adanın ısınma ve yakıt ihtiyacını sağlamak için kullanılması hedefleniyor.

Ancak “Hidrojen Adası Bozcaada”nın henüz atıklarını arıtacak bir tesisi olmadığı için kanalizasyonu Ege’nin güzelim sularına akıyor. Hem de 1 yıldır. Poyraz Limanı mevkiinde denizi kirleten atık sorunu için Ada Belediyesi’ne imza toplayıp veren adalılara rağmen Bozcaada’da kanalizasyon şebeke projesi henüz tamamlanmış değil."

NTVMSNBC