Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu soruyu bilene 1000 sterlin!

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bu soruyu bilene 3 bin lira!

  Bir internet sitesinden 'şaka gibi' uygulama...İngiltere’deki Kraliyet Kimya Birliği, ‘Mpemba Etkisi’ adı verilen şu soruya ikna edici cevap verebilen kişiye, 1000 sterlin (yaklaşık 2 bin 800 TL) ödemeyi vaat etti:

  “Neden sıcak su, soğuk sudan hızlı donar?”
  Bugüne kadar, buharlaşma, ısı yayılımı, aşırı soğutma gibi teoriler öne sürülse de bu konuyla ilgili ikna edici bir kanıt bulunamadı. Kraliyet Kimya Birliği, yaratıcı ve göz alıcı cevapları 30 Temmuz’a kadar “www.hermes2012.org/ice” web sitesine beklediklerini açıkladı.
  Aristoteles ve Descartes bile cevaplayamadı
  Aristoteles ve Descartes gibi ünlü filozofların bile cevabını bulamadığı problem, 1968 yılında Tanzanyalı üniversite öğrencisi Erato Mpemba’nın, hocası Dennis Osborne’a bu soruyu sormasıyla ünlendi.
  ‘Mpemba Etkisi’
  Osborne, soruya cevap veremedi ve bununla ilgili daha sonra çok ünlü olacak bir makale yayınladı. Bu soru, o zamandan beri ‘Mpemba Etkisi’ olarak adlandırılıyor.

  Beyin fırtınası yapabilirmiyiz?
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Benim ilk aklıma gelen sıcak su soğuk ortama girdiğinde, ortam farklılaşması daha hissedilir bir seviyede olur.Su kristalleşmeye başladığında sıcaklık katalizör görevi gördüğü için buzlanma daha hızlı olur.Siz ne dersiniz?
  Aristotales ne demiş çok merak ettim?
   
 3. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  benım aklıma gelen molekuler arası uzaklıkları. sıcak su soguk sudan daha hareketlıdır ve ısı alıs verısıde daha fazla olur . yayılım gosterdıgı alan daha fazladır. biraz daha dusunım:D
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  katı hali sıvı halinde yüzebilen maddelerde (bizmut,antimon ve su) diğer maddelerin tersi bir şekilde donan maddenin hacmi küçülürken, bu maddelerde donan cismin hacmi büyür. yani donma sırasında genleşen ve hacmi büyüyen maddelerde basınç artınca donma noktası düşer.. keşke bir de kurallı bir cümle kurabilseydim. ama bu şekilde bir açıklaması var. lise 1 de kimya öğretmenimiz buna benzer bir dönem ödevi hazırlatmıştı.
   
 5. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  benim ilk aklıma gelen sıcakken moleküllerinin birbirinden ayrıldığı soğukkende sıkısıkı bağlandığı. moleküllerin ayrı olmasıyla etki alanı küçülüyor böylece daha kolay bir donma oluyor gibi.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bunun birde ingilizcesini alabilirmiyim başvuru yapmayı düşünüyorum da :)
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  onu da siz çevirin :) ödülü kazanırsanız pay istemiyorum , Aristoteles ve Descartes 'i alt etmiş olmak yeter :p
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  daha net bir yanıt buldum,


  Olayın sebebi ise konveksiyon... Sıvı kısmen hareketsizse, üst kısım donukken alt kısımlardan yukarıya doğru ısı kaybı, yani donma giderek daha düşük bir hızla/oranla gerçekleşiyor...
  Sıcak bir sıvı konduğunda ise, konveksiyon yüzünden sürekli hareket halinde olan bu sıvıda, üst kısımdaki donuk kısmın yerine aşağıdan sıcak bir sıvı hemen konveksiyon yoluyla geliyor... Ve tüm sıvının soğuması ve de sonunda donması, ısı taşınımı (heat transfer) daha etkili olduğundan çok daha çabuk gerçekleşiyor.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi  Bu sorunun cevabı henüz bulunmadı ama,konveksiyondan yola çıkılması mantıklı geliyor bana.Bir şoklama olayı var ama bende kelimelere dökemiyorum.
   
 10. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Sıcak su daha yoğun olduğu için daha çabuk katılaşır:)
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  böyle tek satırlık bir cevap olsa Aristoteles ve Descartes bile cevaplayamadı denmezdi sanırım :)
   
 12. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Bazı sorular vardır çok zor olduğu ön yargısına varılıp detayın detayına inilir bazende bir bakarsın çok basitmiş:) bana verdiğim cevap mantıklı geldi :)
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...