Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed yönetmeliği yok acil düzenleme gerekiyor

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Can Elmas tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Can Elmas

  Can Elmas CMNet Üyesi

  Merhabalar Meslektaşlarım;

  ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu'nun "Çed Yönetmeliği yok acil düzenleme gerekiyor" başlıklı gazete röportajını bir çoğumuzun okuduğunu düşünüyor ve okumayanlara da şiddetle tavsiye ediyorum.

  Baran Bozoğlu yazısında 25.11.2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan ÇED Yönetmeliğinin bazı maddelerinin açtıkları dava sonucu iptal olduğundan bahsediyor. Bu maddelerden sadece birine değinmek istiyorum. Danıştay kararı ile ÇED yönetmeliğin iptal olan 20. maddesine.

  Sürelerin uzatılması ve durdurulması
  MADDE 20 –
  (1) Bu Yönetmelikte belirtilen süreler, proje sahibi, Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşların talebi ve Bakanlıkça da uygun görülmesi halinde ya da Bakanlığın doğrudan gerekli gördüğü hallerde, gerekçesi belirtilerek Bakanlık tarafından uzatılabilir veya durdurulabilir. Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlara raporlarla ilgili eksiklikleri gidermesi ve ilave işlemler yapması için verilen süreler ÇED sürecine dahil değildir.

  Sn. Bozoğlu'nun bu madde ile ilgili açıklamalarını aktarıyorum:
  Bu madde uyarınca birçok projenin ÇED süreci durdurulup ya da süre tanınarak yıllarca sürüncemede bırakılabiliyordu. Bu durum hem yatırımcıyı mağdur ediyor hem de uygun olmayan projelerin "uygun hale getirilmesi" için süre tanınmasına, halkın projeleri takip etmesine engel olabiliyordu.

  Şimdi sizlere kendi durumumu aktarıyorum:

  Şirketim bünyesinde bir ÇED sürecimiz var ve 1 yıldır devam eden süreç. Bu hafta sürecin İnceleme Değerlendirme Kurulunu (İDK) yaptık. Kurulda Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı düzenleme istedi ve bu çalışma yaklaşık 20 gün.

  Şimdi Sn. Bozoğlu'na soruyorum;

  Yönetmeliğin bana vermiş olduğu süre Madde 13. de belirtildiği gibi 10 takvim günü. Benim elimden 20. madde de belirtilen uzatma süreyi aldınız.

  • Ben bu çalışma ile uygun olmayan bir projeyi mi uygun hale getiriyorum yoksa kurumların benden istemiş olduğu ekstra önlemleri mi almaya çalışıyorum?
  • Odamın mahkeme kararı yüzünden iş yerimde daha önce verdiğim taahhütlerin boşa çıkması sonucu düştüğüm durumu analayabiliyor musunuz?
  • Bunun sorumlusu kim?
  Teşekkürler.
   
 2. DEMET AKMAN

  DEMET AKMAN CMNet Üyesi

 3. Can Elmas

  Can Elmas CMNet Üyesi

  Bence devamına da gerek var Demet Hanım. Ben hatalı veya eksik de olsa bu sürece başlamak zorundayım. Diğer söylediklerinize katılıyorum. Keşke en başında gerekli çalışmalar yapılsa.
   
  DEMET AKMAN bunu beğendi.
 4. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Yönetmelik var ama kağıt üzerinde, uygulanabilirlik yok.
   
 5. Can Elmas

  Can Elmas CMNet Üyesi

  Erol Bey haklı olabilirsiniz ama bu çözüm değil. Bütün yorumlarımız yönetmeliğin eksikliği ve uygulanmadığı üzerine. Benim değindiğim konu çok farklı. Uygulamak zorunda olduğumuz bir yönetmelik var ve bunun hakkında verilen mahkeme kararı. Bizim burada konuşmamız / tartışmamız gereken bu kararın amacının ve doğruluğunun konuşulması olmalı bence.

  Bizler odanın üyeleriyiz ve oda olarak iptal edilen kararlar bizi ne yönde etkiliyor bunlardan bahsedilmesi gerek. ÇED sürecinde olan ya da süreç hakkında bilgisi/ilgisi olan kimse yok mu?

  Belkide ben yanlış düşünüyorumdur. Birisi de desin ki bence bu karar şu yönden haklı ya da değil. Ben mağdur olduğum için belki de objektif bakamıyorum.

  Bence uzun yazılar okumaktan sıkılan çok insan var. Öğrenci arkadaşlardan bir ricam var. Uzun yazıları okumaktan sıkılmayın. Okuyun, yazın.

  Okuyan veya cevap yazan herkese teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...