Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre danışmanlık programı (çys)

Konu, 'Diğer Mesleki Programlar' kısmında EnviEn tarafından paylaşıldı.

 1. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  İyi günler arkadaşlar. Bildiğiniz gibi yakın bir zamanda çevre görevlisi ve çevre danışmanlık kavramı ile tanıştık. Birçok çevre danışmanlık firması açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Forumu takip eden kullanıcıların büyük bir çoğunluğu çevre danışmanlık firmasında çalışıyor. Çevre danışmanlık işi birçok tesis bu tesislerle orantılı olarak çok fazla bilgi, belge, kaçırılmaması gereken tarihler ve notlar içeriyor. Çevre görevlileri bu bilgileri kayıt altına almak, yönetmek ve unutmamak için oldukça fazla çaba sarf ediyor. Bu noktada çevre danışmanlık sektöründe uzun bir süre çalışmış olan bir çevre mühendisi olarak bu sektör için bir bilgi yönetim aracının gerekliliğini tespit edip çalışmaya başladık. Uzun süreçli bir planlama ve teknik çalışma sonucu “Çevre Yönetim Sistemi” ortaya çıktı.


  Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS) Nedir?
  ÇYS çevre danışmanlık firmaları için özel olarak tasarlanmış online bir yazılımdır. ÇYS danışman firmanın danışmanlık yaptığı tesislere ait bilgi, belge ve süreçlerini kolayca yönetmesini sağlar.


  Neden Online Sistem?
  ÇYS online bir sistemdir. Yani ÇYS’yi kullanmak için herhangi bir kurulum yapmaya veya bu bilgileri saklamak için ekstra donanımlara ihtiyaç duymazsınız. Çevre görevlileri danışmanlık işinin gereği olarak her gününü başka bir firmada geçirmektedir. Bu sebeple ÇYS online bir sistem olarak tasarlanmıştır. ÇYS’ye herhangi bir bilgisayar aracılığı ile konumdan bağımsız olarak ulaşabilir ve istediğiniz bilgiyi kolayca elde edebilirsiniz.


  Bilgi Güvenliği?
  Çevre danışmanlık firmaları için tesislerine ait bilgilerin güvenliği son derece önemlidir ve ÇYS’yi geliştirenler olarak bunun farkındayız. ÇYS’ye girilen bilgiler hızlı ve güvenli sunucularda tutulmaktadır ve veri güvenliği için gerekli donanımsal ve yazılımsal önlemler alınmıştır. Ayrıca ÇYS’de şuan bankaların ve e-ticaret sitelerinin de kullandığı SSL güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Yani ÇYS ve bilgisayarınız arasındaki bütün veri trafiği 256 bit şifre ile şifrelenmiş bir şekilde sağlanmaktadır.
  Ayrıca bilgi güvenliği ve hizmet kalitesi için kullanıcı firma ile hizmet sözleşmesi yapılmaktadır.


  ÇYS’nin Özellikleri Nelerdir?
  ÇYS birçok özelliğe sahiptir ve kullanıcılarının istekleri doğrultusunda sürekli yeni özellikler eklenerek gelişimini sürdürmektedir. ÇYS’nin özelliklerinden bazıları;
  -Çevre izin ve lisanslarının yönetimi
  -Ölçüm ve analizlerin yönetimi
  -Yasal bildirimlerin yönetimi
  -Sözleşmelerin yönetimi
  -Belgelerin yönetimi
  -Atık envanteri oluşturma ve bertaraf edilen, stokta bulunan atıkların yönetimi
  -Rutin ve yasal denetimler ile ilgili rapor, tarih, eksiklik vb bilgilerinin yönetimi
  -Tesise ait diğer teknik bilgilerin yönetimi
  -Danışman firma ve çevre görevlisi arasında görev yöneticisi
  -Yapılacak önemli işlerinizi unutmamanız için plan sistemi


  ÇYS ile çevre görevlileri danışmanlığını yaptığı tesislere ait bütün bilgileri kayıt altında tutup istediği anda bu bilgilere kolayca ve hızlıca ulaşabilmektedir. Ayrıca danışman firma yetkilisi de bütün tesislerin bilgilerini kontrol edebilmekte ve tesisler ile ilgili gelişmelerden haberdar olmaktadır.

  [B]Detaylı Bilgi ve İletişim[/B]
  Çevre Yönetim Sistemi hakkında her türlü sorunuz lütfen aşağıdaki mail adresinden iletişime geçin.
  E-Mail: [email][email][email][email]iletisim@cevreyonetimsistemi.com[/email][/email][/email][/email]


  Detaylı bilgi için Websitemizi ziyaret edin
  [url="[url][url]http://www.cevreyonetimsistemi.net[/url][/url]"][url="[url]http://www.cevreyonetimsistemi.net[/url]"][url="http://www.cevreyonetimsistemi.net"]www.cevreyonetimsistemi.net[/url][/url][/url]


  [B]Ekran Görüntüleri[/B]
  ss_3.jpg ss_4.jpg

  Daha fazla ekran görüntüsü için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Son olarak, bize burada konu açma fırsatı verdiği için Fatih Bey'e teşekkür ederiz.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Öncelikle faydalı bir çalışma olmuş. Ben çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim sizleri.

  bende merak ettiğim bir konuyu sorayım. Sitemiz üyelerine özel bir indirim yapacak mısınız? :)
   
 3. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Fatih Bey yorumunuz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.
  cm.net üyelerine danışman firma olarak talep etmeleri halinde 1 hafta ücretsiz deneme fırsatı verebiliriz.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben innovatif fikriniz için tebrik ediyorum.
   
 5. Tacettin

  Tacettin CMNet Üyesi

  Sistemi başarılı buldum, güvenli olduktan sonra da bilgi ve evrakların online bir sistemde toplanması büyük kolaylık. Fakat paketlerdeki kotalar aklıma takıldı. 3 çevre görevlisi için 30 tesis az değil mi?
   
  mustafa iren bunu beğendi.
 6. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Tacettin Bey,
  Teşekkür ederiz. Çevre görevlisi mantığına en uygun sistemin online olduğuna karar verdik. Çünkü Çevre görevlisi her gün faklı bir firmada görevli olarak bulunuyor ve bu bilgilere her an ulaşması lazım.
  Paket konusunda normalde her çevre görevlisi için 20 tesis olacak şekilde yapılandırdık. Mevcutta yönetmelik 26 ya kadar izin verse de bunun uygulanışı pek mümkün olmuyor zaten ve yeni taslakta da bu sınır 20'ye çekilecek. 3 çevre görevlisi 30 tesis az tesisi olan firmalar için bir alt paket niteliğinde. Normalde çevre görevlisi başına tesis sayımız 20 tanedir.
  Ancak firmanızın çevre görevlisi ve tesis sayısına göre uygun seçenekler oluşturabiliyoruz. Alternatif paket seçenekleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Güvenlik konusunda yazılımsal ve donanımsal olarak gerekli bütün güvenlik önlemlerini aldık. Ayrıca danışman firmaların bilgi güvenliği karşılıklı sözleşme ile koruma altına alınmaktadır.
   
 7. dutoprak

  dutoprak CMNet Üyesi

  Güzel ama çok pahalı die düşünüyorum. tşkler
   
  cemba82 ve mustafa iren bunu beğendi.
 8. beğenmedim ben,gereksiz
   
 9. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi

  Merhaba Duygu Hanım,

  Ürünümüzün size pahalı gelmesinin sebep ya da sebeplerini bize yazabilirseniz çok seviniriz. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunacağımızdan emin olabilirsiniz.


  Merhaba Yasemin Hanım,

  Ürünümüzde beğeninizi etkileyen kriterleriniz nelerdir ? Neden gereksiz ve sizin için gereklilik şartları nelerdir ? Bu konuda bilgi, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız sizin için neler yapabiliriz değerlendirmek isteriz.

  Konuda yer alan olumlu ve olumsuz yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.
   
 10. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Yalnız Musatafa Bey ticari kanunlara göre danaışmanlık hizmeti alan firmanın önemli belgeleri ve bilgileri kendilerinin izni olmadan herhangi bir web sunucusuna yüklenemez diye biliyorum ben
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Başarılı bir uygulama olmuş tebrik ederim. Yerinde ve gerekli bir web yazılımı olmuş.

  Çevre Yönetim Birimleri olanlar için de kullanılabilir diye düşünüyorum.

  Danışmanlık firmalarına siz script olarak verip onlar da kendi firma alan adları üzerinden mi kullanacaklar yoksa sizin cevreyonetimsistemi.net adresiniz üzerinden müşterinize açacağınız hesap üzerinden mi bu hizmeti sağlayacaksınız ?
   
 12. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi

  Merhaba Noyan Bey,

  "Belgelerin web sunucusuna yüklenemez" şeklinde bir ibareye henüz rastlamış değilim. Araştırmaya devam ediyorum. Eğer ilgili maddenin nerede olduğunu söyleyebilirseniz çok mutlu olurum. Fakat şunları da göz önüne almak gerekir. Günümüzde teknolojik faaliyetler hızlı bir şekilde ilerlemektedir ve teknolojik faaliyetler ilerlerken biz hala bilgi ve belgelerimizi sadece kağıt ortamında tutmaya çalışırsak bu bizim ilerlememize engel teşkil eder. Kaldı ki devletimiz de bu bilgi ve belgelere hızlı erişmek, vatandaşın, esnafın ve kurumların arasındaki iletişim problemlerini minimize edebilmek için e-devlet projesini hayata geçirdi.

  Şimdi devletimizin tutumu tüm verileri güvenli ortamlara aktarmak yönünde olduğu dikkate alındığında bahsi geçen yasaklama, engelleme veya izin alma tutumlarında bulunması yaptığı işin mantığına ters düşüyor. Gelelim bizim bilgi ve belgeleri sunucuda tutma olayımıza. Öncelikle bilgileri genel bir sunucuda tutmuyoruz. Belgeleri görüntüleme ve erişim izni yetkileri de mevcuttur. Yani aynı firmada çalışıyor olsanız bile Çevre Görevlisi arkadaşınızın firmasına ait bilgi ve belgelere erişim yetkiniz yoktur.
   
 13. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Talha Bey,
  Teşekkür ederiz. Danışman firma sadece onlara sağlayacağımız alan adı ile istedikleri bir bilgisayardan herhangi bir kurulum veya ek yazılıma ihtiyaç duymadan sisteme erişebilecekler.
  Böylece herhangi bir sorun durumunda anında sisteme müdahale edilerek olası problemler çözülecektir. Ayrıca sistem üzerindeki güncelleme, yenileme ve ek özellik ekleme gibi durumlarda hiçbir ek kurulum veya sürüm yenileme ihtiyacı doğmayacaktır. Biz bu yazılımın çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyor ve sürekli gelişmeyi hedefliyor ve taahhüt ediyoruz.
   
 14. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Zaten bu şekilde ibare yok fakat ticari sır denen bir ibare var bence bu konuda olaya bakmalısınız çünkü bakanlık sistemine yüklerken zaten onu e-imza onayı ile sunmuş oluyorsunuz ayrıca bakanlık bu bilgilerin 3. şahıslarla paylaşılamayacağını belirtiyor yanılmıyorsam dikkatinizi çekerim danışmanlık hizmeti alan bir firmanın bilgilerini 3. kişilerin ki bunun bir firma olması gerekir siz bir firma adı altında bu işi yaparsınız paylaşılamaz daha açık olarak benim fikrimce bu yasalara uymaz ama araştırmak gerekir
  bu arada sisteminiz güzel bence ama online olduğu takdirde firma adı ve yasal yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekir.
   
 15. çevre izinleri sayfasınıda bu program gibi kullanabiliriz... bu yüzden gereksiz buldum
  bu programa belge yüklemek filan baya zamn alır bu yüzdende beğenmedim.
  İyi Çalışmlar
   
  Enise A. bunu beğendi.
 16. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi

  Noyan Bey,

  hizmet verdiğiniz firmaların bilgi ve belgeleriyle ilgili herhangi bir paylaşımda bulunma durumumuz söz konusu değildir. Bu bilgi ve belgeler firma, danışman firma yetkilisi ve çevre görevlisi arasında sırrını koruyacaktır. ÇYS sistem yöneticisi de zaten bu gizlilik durumuna uyacağına dair sözleşme imzalamaktadır. Güvenlik bizim özel olarak hassasiyet gösterdiğimiz bir konudur.
   
 17. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  anlatmak istediğim bakanlık bunu kendi yasal yetkisiyle istiyor belgeleri yüklemenizi ama sizin yasal bir yetkiniz yok ve 3. şahıs olarak bir firmanın kendi bilgi ve belgelerinin sizin sunucunuza yüklenmesini istiyorsunuz sorunda burda zaten
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 18. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Yasemin Hanım,
  Danışman firmada çalışıp çalışmadığınızı bilmiyorum. Bir danışman firmada çalıştığınızı düşünelim.. A firmasının emisyon ölçüm tarihi yaklaşmış veya B firmasının Kapasite raporu geçerlik süresi bitmek üzere veya C firmasının ambalaj belgelendirmesi yapıldı mı? bu bilgilere çevre izinleri sayfasından nasıl ulaşabilirsiniz. Veya danışman firma sahibi size A firması ile ilgili bir soru sorduğunda ne yaparsınız ? Klasörleri karıştırmak veya oluşturduğunuz word dosyalarında arama yapmak.

  Biz istiyoruz ki bu bilgiye 2 tıklama ile ulaşın veya danışman firma çevre görevlisine sormadan bu bilgileri ekranında görebilsin. Müşteri ona bir soru sorduğunda anında cevap versin. Olaya sadece belge yüklemek olarak bakmamak gerektiğini düşünüyorum. Belki 20- 30 tesis için işler bir şekilde idare edilebilir ancak tesis sayısı çoğaldıkça yönetilmesi gereken bilgi de artacaktır.

  Son olarak bakanlığın sisteminin hızı konusunda oldukça deneyimim mevcut. Biz size 100 mbit hızında bir sunucu hizmeti veriyoruz.

  Yorumlarınız için de tekrar teşekkür ediyorum. Eğer ortada bir sorun veya eksik varsa bizde bunları kapatmak istiyoruz. Yorumlarınızı eksik etmeyin. Her türlü öneriye açığız.
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 19. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Noyan beyin haklılık payı var.

  Sizin düşündüğünüz şey tam olarak şudur. Firma ile sisteminiz arasında gizlilik anlaşması imzalanacak ve belgeler 3. şahıslar ile paylaşılmayacak fakat ortada bu anlaşmayı belgeleyecek bir durum olmayacak. Islak imza, mobil yada e-imza gibi bir sistem yok anladığım kadarıyla. Sisteminizi kullanacak kişiler yada firmaların güvenmekten başka bir çaresi olmuyor gibi anlıyorum durumu.
   
 20. mustafa iren

  mustafa iren CMNet Üyesi


  Mesajınızı güncellemişsiniz ikinci kısmı görmeden yazmıştım. Kalan kısmına da açıklık getirelim. Üzerimize aldığımız sorumluluğun farkındayız. Zor bir iş altına girdiğimizi biliyoruz. Temel amacımız Çevre Görevlisi arkadaşlarımızın yükünü azaltıp, Danışman Firmaların daha fazla tesise hizmet verebilmesini sağlamaktır.
  Yasal kısımda ise bu işe başladığımız günden beri araştırmalarımıza devam ediyoruz, problemler çıkacaktır elbette biz müşterilerimizin işini kolaylaştırmak istiyoruz. Tabi ki kimse bizim sistemimizi kullanmak zorunda değil ve bakanlığın da şu durumda bizim uygulamamızı zorunlu kılması mümkün değildir.
   
  Esra Tokmak bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...