• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belge Kiralama...!

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bir şey sormak istiyorum. Acaba bu aldığımız Çevre Görevlisi Belgesini kiralama gibi bir yetkimiz varmı ?? Var ise nerelere kiralanabilir..

Kiralama olayı tabi ki etik değil. Ancak Çevre Görevlisinin direkt olarak suçlu olması konusu kesin değildir tahminimce. Yönetmelikte müteselsilen sorumluluk maddesi var. Yani tesis danışman firma ile anlaşsa bile hareketlerinden sorumlu, ben anlaştım her şeyle bunlar ilgilenecek demek gibi bir durum yok. Yapılan sözleşmeler de burada önem taşıyor biraz.

belgeyi kiralamak bindiğin dalı kesmekten başka birşey değil bence.o belgeye ihtiyaçları var.bunu biliyorlar ama bizde bunu biliyoruz.Çevre mühendislerinin kaderi ÇG belgesiyle değişecek diye düşünüyordum ama görüyorum ki ucuz hesaplar peşindeyiz.kimsenin çay içip sigortası yatsın diye mühendislik okuduğunu düşünmüyorum.düşünmek istemiyorum.kendimiz bile değerimizi düşürürsek iş verenlerde tabiki ücreti düşürür.

müge hanım ben belge kiralamanın doğru olduğunu söylemedim zaten işverenler bilerek ve isteyerek maaşları düşük veriyorlar bazılarımız verilen bu düşük maaşları işe ihtiyaçları olduğu için , geçim derdine düştükleri için , tecrübe kazanabilmek için ...vb. sebeplerle kabul ediyoruz. dolayısıyla verilen maaşlar 1500 tl yi çoğu zaman geçmiyor. ve özelde o paraya karşılık suyumuzu çıkarıyorlar durum böyle olunca da 1000 -1200 tl ye hiç çalışmadan en azından insanca yaşayabilmek için işverenlere boyun eğmeden eziyet çekmeden belge kiralama işine giriyorlar biraz da mecburiyet. bu değer düşürmek değil. zaten değerimizi düşürenler belgelerini mecburiyet karşısında kiralayanlar değil de az ücret veren üniversitenin yabancı dilin yüksek lisansın tecrübenin kıymetini bilmeyen işverenler ve bukadar işsizliğe çözüm bulamayan saygıdeğer büyüklerimiz...

Piyasayı düşüren çevre denetim firmalarına kızarken bir de bu çıktı. Kendimize ediyoruz arkadaşlar. Bir kişi bireysel sıkıntısı yüzünden aza tamah ederken bütün meslektaşlarını etkiliyor. Ve aldığımız sorumluluk çok fazla. Bir yanlış beyanın cezası 8000TL idi sanırım. Sizin adınıza yanlış beyanda bulunulsa ve firma ile "sorumluluk çevre denetim görevlisine aittir" diye bir protokol imzalasa. Ne yapacaksınız? Bir yıllık haksız kazancınız da heba olup gidebilir.

@çiğdem aksoy

Büyük bir çoğunluğuna katılıyorum ancak bir şeyleri değiştirmek bizim elimizde değil mi? Saygıdeğer büyükerimizi biz seçip getirmiyor muyuz bir yerlere, bizler de işveren olmuyor muyuz? Hepimiz şikayet ediyoruz ama icraat var mı? Yok. Bizler de boyun eğiyoruz yine bizim meslekten biri çıkar benden aşağı fiyata çalışır diye kendimizi aşağıda görmüyor muyuz?

Arkadaşlar siz de, ben de biliyoruz ki emek vermeden yemek olmaz. Herkes elini taşın altına soksun. Bu meslek bizimle var, bizim çabalarımızla var olacak.

arkadaşlar bi konuda bilgi alcaktım bir şirket bünyesinde 2 agrega taş ocağı 2 şantiye şantiyelerin her birinde beton santrali ve tehlikeli atık oluşuyor. bu bahsettiğim tesis ve şantiyeler 4 farklı yerde 1 çevre görevlisi şirket bünyesinde olan 4 yerede bakabilirmi bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevinirim

eğer Ek-1 e giriyorsa tek bir tesis olsa bile 1 tane çevre görevlisi yetmez çevre birimi kurmak zorundasınız. eğer Ek-1 ve bütün lokasyonlar tek vergi numarasına sahip ise tek çevre birimi ile yönetebilirsiniz aksi taktirde olmaz. Ek-2 ye girenler için ise birden fazla lokasyon olduğu durumda ve tek vergi numarasına sahip iseler tek çevre birimi yeterli. yani her iki durumda da tek çevre görevlisi hiç bir şekilde bakamaz. tek çevre görevlisi Ek-2 ye tabi bir tesise bakabilir.

Arkadaşlar öncelikle paylaşım ve yorumlar için herkeze kendi adıma teşekür ediyorum.
Çevre Görevlisi belgesini sadece Biz Çevre Mühendisleri almıyor diye biliyorum. Zaten büyük kuruluşlar bünyesinde çalışmakta olan diğer meslek grublarından arkadaşlara sınava sokarak bu belgeyi edinebiliyorlar. Bence burada piyasanın düşük olmasının sebebi bizler değiliz, Danışman firmaları. 3 meslektaşımız bir araya gelip bi büro açıyor ve 26x3 tane kurumla anlaşma ihtimalleri var. Bu durmda fiyat aşağıya çekilebiliyor. Tamam bu konuya duyarlı olan bir çok arkadaşımız vardır. Yukarıda paylaşımların sahipleri gibi fakat yaptırımlar kuvvetli olmadığı sürece bunun oönüne geçilemez.

Şahsen ben bir arıtma firmasında çalışıyorum ve belirli bi mesai saatim yok. Mesaim=iş biter mesai biter şeklinde. ve aldığım parada 1000 liranın biraz üzerinde. Adana gibi büyük bir şehirde tek başına yaşıyorum. Ve ek gelir getirecek durumlara yönelmekten başka şansım kalmıyor. Eğer kiralama gibi bir durum var ise bende düşünüyorum.

Eğer sigortanızın ödendiği bir yer var ise kiralama gibi durumunuz söz konusu olamaz. Kiraladığınız yerde çalışıyor gözükeceksiniz ve sigortanızı yatırması şart.

eğer dediğiniz gibi bi durumvar ise aynı ilde olması gerekmemesi lazım. çünkü danışman firmalar türkiyenin her yerine hizmet verebiliyor ve ayda en az 1 kez işletmede bulunmanız yeterli oluyor.

keşke sadece belge kiralasalar ben daha acısına şahidim direkt mühendis kiralamayı amaçlayanlar mevcut. 500tl - 600tl ücretlerle danışmanlık ve çed bürosunda çalışmayı teklif eden patronlar var malesef.. bence gayet etik bulursanız 1000 tl ye verin kiralayın kardeşim biz o paraya tam vardiya çalışıyoruz Adana' da.

arkadaşlar çevre görevli belgesini yakında yoldan geçenede verecekler 3 günlük egitimle hiç bir halt bilmeyene verdiler bu belgeyi ve günde bir ton mühendiste bu belgeyi almakta bunlar hep oyalama zaman geçirme politikası...bende belgemle 3 kuruşa çalışıyorum ama mecbur 2 üniversite bitir askerlik yap sonra işsiz dolaş mecbursun başka ne yapacaksın boşuna okumuşuz .. Birde o 1000 TL falan onları unutun kiralamak için kimse 1000-1200 vermez...full time çalışırsan anca verir oda zaten masraflardan sonra 400-500 TL ye gelir. piyasanın cılkı çıkmış fiyat tarifeside(o ek1 700-1000,Ek2 1000-3000)meclisten falan kesinle geçmez geçtirmezler yani bu belge işide LPG den beter oldu...70-80 TL ye danışmanlık yapanlar var...

beyoğlu33 e harfiyen katılıyorum. malesef halimiz içler acısı benlgemi ocak ayında aldım ve hiç kullanmadım çünkü gelen teklifler 500 - 600 tl idi. "bir lise mezunu belki de yalnızca ortaokul mezunu toz alıp yerleri silerken alıyor o parayı ayıp deil mi böyle bir teklifte bulunuyorsunuz üstelik birde görüşmeye çağrılıyorum siz gelin benm kapıma hergün ben ödeyeyim o parayı" dedim en son adamın birine kullanmadım belgemi kullandırtmadım. üstelik öyle yeni bir firmada değil köklü bir firma bir hevesle gitmiştim görüşmeye hayal kırıklığımın sonucunda bir cesaret bu kadar agresif olabildim pişman değilim =))

Sevgili Arkadaşlarım malesef ki benimde korkum çevre görevlisi belgelerininde sorumlu müdürlük gibi ele ayağa düşmesi. Ama biz direnirsek belirli bir ücretin altına düşmemek için ancak ozaman kıymetimiz artak ama bu şekilde olursa sonumuz yine hüsran olacak:(

Bakanlık çok geç kaldı hizmet tarifesi açıklamak için. Bir çok yer anlaştı, bu noktadan sonra fiyat değiştirme zor. Bizim meslek adına bir şanstı. Yİne biz heba ettik. Tüm suçu bakanlığa da yükleyemezsin. o paraya danışmanlık yaparım diyen adamın utanması lâzım. O adamı da bu hâle getiren sistemin. Hepsi birbirine bağlı.

sevgili meslektaşlarım eğer ben ki mesleğime gönül vermiş biri değer vermiş biri isem ne belgemi nede yetkimi etik olmayan yanlış işlerde kullanmazdım.bu konuyu etik mi değil mi diye tartışmak bile saçma bence. çün kü görünen köy klavuz istemiyor.eğer olur ya ileride bir meslektaşımın böyle bir şey yaptığını görürsem gözümde hiçbir manevi değeri kalmaz.zaten maddi değerleride kendini ilgilendiriyor.

Belge sahibi bir kişi yeterlilik sahibidir ve mevzuatlara hakim olmalıdır kiralama mantığınız niye anlamıyorum bu mesleği aşağılara çekmek için yan gelip yatıp para kazanmak için elinden geleni yapıyor insalar sürekli kafalar farklı seylere calısıyor millet olarak tembelliği bırakıp biraz işimizi hakkıyla yapsak diye düşünen yok kiralayın firmada mevzuat bilmeyenlerin bir yanlıs beyanıylada 3-5 yıllık kıralama bedelı kadar cezayı nası öderim diye düşünün sonrada..