• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre görevlisi ve iş güvenliği uzmanı

MuRaTD.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
muhendislik
arkadaslar merhaba çevre görevlisi ve iş güvenliği uzmanı aynı anda yapabılıyormuyuz sıkıntı var mı ? Daha önce açılmış bu konu ama yürürlükte değil denmiş güncel durumda engel teşkil edermi ?

bu konuda kendimden örnek verebilirim. sgk kodum çevre müh olarak geçiyor, firmanın çevre sorumlusuyum eçbsde. kısmi zamanlı isg uzmanıyım.

çevre görevlisi ve isg uzmanı olarak tüm yenileme süreçlerine dahil oldum ve günlerim sayıldı.

tmgd ile bir alakam yok :D sadece danışmanla çalışıyoruz. ama o konuda da firmanın tmgdcisi, tmgd görevi dışında başka bir iş yapamıyor diye biliyorum. o yüzden danışmanla çalışıyoruz yoksa onu da bana yaptırırlardı :)

bununla ilgili bir tebliğ de yayınlanmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

@Oğuzhan Keskin tmgd kesınlıkle yaptırmıyorlar onu bılıyorum tmgd uzmanı olarak sıgortalı gozukmesı , tesekkurler bılgıler ıcın
[automerge]1574333853[/automerge]
=)) dogruu

@Büşra Mülayim Tecrübe eklemek için çevre görevlisi belgesini aldıktan sonra ilk sigorta girişinden en son girişe kadar tüm SGK Dökümlerini yüklüyorsunuz.(Not:Çalıştığınız firmaların ECBS'lerinde tam zamanlı çevre görevlisi olarak atanmış olduğunuz SGK dökümleri yüklemelisiniz.)

Bakanlık veya il müdürlüğü denetim yaptığında sizin tecrübe gün sayınızı kontrol ederken sisteme yüklediğiniz SGK dökümlerine bakacak ve SGK dökümü olan firmalardada tam zamanlı çevre görevlisi/çevre mühendisi olarak çalıştığınıza bakacak.

Yani şuda var. Atıyorum sırf sigortam işlesin diye bir danışmanlık firmasında sigorta girişiniz vardır (hatta sigorta girişiniz çevre mühendisi olarak yazsın) fakat danışman firma sizi ECBS'de göstermez. Sizde ilgili danışman firmanın SGK dökümünü sisteme yüklediğinizde sistem size çalıştığınız gün kadar +tecrübe günü ekler. Fakat yukarıda da yazdığım gibi bir denetim esnasında o danışmanlığın ECBS'de olmadığınız tespit edilirse problem olur, ceza puanı belkide ordan belgenizin askıya alınması söz konusu olur.

Tesisin ECBS'de de tam zamanlı çevre görevlisi olarak mı girişiniz yapıldı? Yoksa çalıştığınız firma çevre danışmanlık hizmeti mi alıyor?
Açıkcası bende TMGD olarak çalışan personelin başka bir ünvanda çalışamaz diye tebliğde okuduğumu hatırlıyorum.

@Oğuzhan Keskin ben böyle biliyorum, sorun yaşamadım umarım doğru bir şey yapıyorumdur :)
[automerge]1574335448[/automerge]
@Oğuzhan Keskin söyle düşünelim, tesiste çevre görevlisi çalışan birinin sigortası isg den yatıyorsa ve aynı zamanda ECBS de çevre görevlisi gözüküyorsa. neden sigortası tmgd den yatığında problem olsun ki ??? :rolleyes: yanlış mıyım??

@cgdm mevzuatta Tehlikeli MAdde Güvenlik Danışmanı, çalıştığı yerde TMGD dışında başka bir işte görev alamaz diyor. 2 farklı görev almanız aslında sistemin açığı, Yarın birgün ulaştırma bakanlığının denetimine tabi olursanız, başka bir iş yaptığınızı/görev almadığınızı beyan etmemeniz gerekir :)

herhangi bir sorun yaşamazsınız tabi. otomatik alarm veren bir sistem yok bu konuda.

olası bir denetimde veya belge vize yenileme konularında başınız ağrıyabilir.

Merhaba günaydın,

bu konuyla alakasız ama başka başlık bulamadım. şuan çalıştığım yerde sigortam uzman koduyla yatıyor. herhangi ayrılma gibi bi durumda şirketten yazılı beyan alsam çevre mühendisi olduğuma dair bu geçerli olur mu ?
bundan önce 2,5 sene çevre müh koduyla girişim var bu arada sgkda

fabrikada hem çevre müh hem de tmgd olarak çalışılmıyor mu? sgk daki kodum tmgd olarak geçiyor. bunu bakanlığa sormuştum ancak şuan sorun yok demişti.

yalnız çevre görevlisi belgemi yenilediğimde otomatik olarak oluşturulan taahhütnamede çevre hizmetleri yönetmeliğinde bahsedilen iş haricinde başka bir iş yapmayacağımı beyan ederim çıkıyor.

İşe giriş belgesini yüklediğinde ekranda tecrübe deneyim gibi bi sayı veriyor. Onaylandığında bence sorun çıkmayacaktır.
Şöyle ki SGK giriş Çevre Mühendisi olarak çalışıyoruz fakat SGK primimiz asgari ücret devlet kendi kendini kandırıyor bi de bize güya mühendis diyor... Sabah sabah yine sinirlendim.

eger çevre mühendisi olarak sgk girisi yapilmadiysa bir denetimde sikinti yaşarlar, tecrübeden sayilmamasi lazim... sanirim isg icin sgk da isg uzmani olarak giris yapilmasi gerekiyor diye biliyorum

Son düzenleme:
@Oğuzhan Keskin böyle bir zorunluluk yok, evet göstermelik sgk girisi sikinti yaratabilir ama tecrube eklenmesi icin sgk girisinin cevre mühendisi olarak yapilmasi yeterli nerede calistiginin ya da ecbs de olup olmamasinin bir onemi yok.

Son düzenleme:
@jn6zo mevzuatta maddesini bilmiyorum bakmak lazım, çalışma ve sosyal güvenlik müdürlüğü denetime geldiginde sgk giris kodlarina bakmisti ve aynı danışman firmadaki isg uzmanının çevre görevlisi olarak çalışamayacağını söylemişlerdi