• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izinleri hk. Bakanlıktan duyuru

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sağlık Kurumu
Çevre izinleri konusunda bakanlıktan bir duyuru yapılmış (aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz). Buna göre hastane gibi emisyonda kapsam dışı olabilecek (deşarj izninden de muaf olan) kuruluşlar için yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Göksel Kurtuluş
Hoca iyi hatırlattın. Belediye de kanalizasyon bağlantı yazısı için dilekçem vardı. Cevabı almaya gidecektim, karambole geldi. Mesai de bitti gerçi şimdi. Yarına kaldı :D

yalçın bey kesinlikle süre uzatması olmayacağını denetimler esnasında başvuru yapılmadığı görülürse ceza kesileceğini söyledi ama herhalde burada müdürlüğün insiyatifi önemli olacaktır firmanın durumuna göre uyarı falan yapıp başvuru yapmasını isteyende çıkar direk ceza kesende

uygunluk başvurusu yapılıp 6 7 ay beklenen firmalar var. bundan dolayı ceza kesemezler. en azından uygunluk başvurusu yapılsın ki süreç başlamış olsun iş bizden çıkıp il çevreye devredilmiş olsun :)

Bende Gülfem Hanım gibi düşünmüştüm ve Yalçın beye sordum; '' İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısının alınması için istek dilekçesinin verilmesi, izin sürecinin başlatılması anlamına gelir mi?'' diye .YalçınBeyden, İl müdürlüğü uygunluk yazısının alınması için yaptığımız başvurunun GFBye müracaat ettiğimiz anlamına gelmeyeceği cevabını aldım. Bazı arkadaşlarımızada sürenin kesinlikle uzamayacağı söylendiğine göre martın sonuna kadar bekledikten sonra acaba uygunluk yazısı olmadan başvuru yapabilir miyiz? (Sistemin buna izin verip vermediğini bilmiyorum tabi)
Eksik evrak var diye geri dönmesi başvurmamış olmaktan daha hayırlı değil mi?

sanırım Yalçın Bey il çevrelerin durumundan haberdar değil.
il çevre yetkilileri hava kötü diye gelmiyorlar yok arac yok diye gelmiyorlar vs vs.

ayrıca uygunluk yazısı olmadan GFB başvurusu yapılamıyor.

GFB için gereken evrakları sisteme tanımlamazsanız, eksiklik olduğu için geri döner. Geri dönmesi sonrası eksikliklerin tamamlanması için kısıtlı bir süreç başlıyor ve eğer bu sürede gerekli evrakların alınması tamamlanmazsa tesisin işletmesi durdurulur. Böyle bir risk almaktansa, uygunluk yazısı için başvuru yaptığınız halde İl Çevre size dönüş yapmıyorsa bu onların suçu olur.

Evet her aradığımda araç sıkıntılarının olduğu söyleniyor banada.
Bu riskden haberdar değildim bilgi için teşekkür ederim.

@Gülfem Polat

bu konuda hemfikirim... il çevrelerin tamamı şu an personel sıkıntısından dolayı yazılara cevap veremiyor...
bakanlıklar ayrılınca konuya vakıf olan ve belirli bir noktada tecrübe kazanan il müdürlğündeki arkadaşların çoğu ormanda kaldı. yada başka birimlere gittiler.. geriye kalan arkadaşlarda bu yoğunlukta haliyle zorlanıyor...
bakanlıkta da sistem ile ilgili sıkıntıyı anlatıyoruz.. cevap alamıyoruz...

Bakanlığın zamansız sistem değiştirmesinin ve sıkıntılara çözüm bulamamasının cezasını bana ya da firma yetkililerine çektirmeye kimsenin hakkı yok.
sonuçta alt yapıyı bile oturtmadan e- izin sistemi getiriyorsun, eleman yetersiz, firmalar tamam yapmamız gereken neyse yapalım diyor ancak devlet yetersiz kalıyor diye ceza yemek hem mantık dışı hem de vicdansızlık olur.

Söylenen herşeye boyun eğmememiz gerekiyor. Mantık çerçevesinde diretmemiz gerekiyor, yoksa kendi eksikliklerinin faturasını bizlere keserler...

ben ilk antalya'daki eğitimlerde gördüğüm bu işin öncüleri sayılan isimlerin şu nada bu işlerden çok uzakta olduklarını görüyorum... aynı şekilde ozama sade mühendis olanların ise şimdi şube müdürlüğne kadar yükseldiğine şahidim..
kimsenin yükselmesine diyecek birşeyim yok lakin, müdürü olduğu konunun sıkıntısına da hakim olsa??
bizler sıkıntımızı anlatırken dinlemeden yorum yapmaya başlıyorlar, herhangi bir sıkıntı kriterleri yok... her soruya genel bir karşılık veriliyor... peşinde koşmazsanız işinizi halledemiyorsunuz vs...

@Göksel Kurtuluş

Benimde 24.09.2014' a kadar geçerli-deşarj izin belgesi alan bir müşterim var. Deşarj iznini hemen almam mı gerekiyor. Yoksa 24.06.2014 temi başvurmalıyım. Bir kesim 01.01.2012 den sonra tüm deşarj izinleri alınmalı diyor. Kanıt bulmaya çalıştım, fakat yönetmeliğin şu maddesinden benim anladığım, Verilen iznin 2014'e kadar geçerli olduğu. Eğer 01.01.2012' ye kadar geçerli ise bunu ispatlıyan-yönetmelik-tebliğ hangisidir?

Mevcut izin ve lisansların geçerliliği

GEÇİCİ MADDE 1 –(1) Mevcut işletmeler, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce ilgili mevzuat kapsamında ayrı ayrı almış oldukları izin veya lisanslarından,
bu Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra geçerliliği ilk bitecek olanın süre bitiş tarihinden en az otuz gün önce bu Yönetmelik kapsamında çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunda bulunur.

Yürürlük

MADDE 17 –(1) Bu Yönetmelik 1/1/2010 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

Merhaba Arkadaşlar;
08.05.2012 tarihinde İstanbul Sanayi Odası/Odakule'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince yapılan "Son Gelişmeler Işığında Çevre Mevzuatının Uygulanması Bilgilendirme Toplantısı"na katıldım. Bu toplantı da tam da üzerinde durmuş olduğunuz tarih meselesi açıklığa kavuşturuldu:
01.04.2012 tarihi itibari ile Lisanslı firmaların kalmadığı bu tarihten sonra lisans uygunluk yazılarının verileceği daha önceki tarih ve verilenlerin baz alınmayacağını. Daha önce süresiz olan emisyon izninin 2 yılda bir yapılacağı ayrıntılı bir şekilde bildirildi.

Daha ayrıntılı bilgilendirme için İl Çevre Müdürlüğü yetkililerince görüşülebileceği, ayrıca ÇKAGİLHY'in yeniden düzenleneceği ve açıkların en kısa zamanda giderileceği ve bu konuda çalışmaların hızlandırıldığı bildirildi.

Bu arada benim bi sorum olacak kısmen buna bağlı olarak , çevre izninden muaf olan bu maddeye ilişkin olarak emisyon iznine ve deşarj iznine tabi olmayan tesisin çevre görevlisi bulundurması gerekecekmi peki ..

@Abdurrahman KAYA

Ben dediğinizi tam anlayamadım, eğer firmanın izin bitiş tarihi 2014 ise bunu kabul etmiyorlar mı? Etmiyorlarsa bu yönetmelikteki hükümle çalişir ve bence böyle bir yaptırım uygulayamazlar. Süresiz izinli olan işletmeler ise Nisan 2012 ye kadar GFB almaları gerekiyordu ve sonrasında 5 yılda bir yenilenecektir şeklinde biliyorum.
İki yılda bir yapılacak olan ise emisyon ölçümleri olabilir.

toplantıda bu konu da dile getirildi hayır bulundurmayacak ancak il çevrenin kapsam dışı ve çevre görevlisi bulundurması gerekmez türünde dilekçe ile bir yazı alınabiliyormuş. Bu firmalar için daha garanti olacaktır dedi Avrupa Çevre İzinleri Şube Müdürü-Filiz TAŞ