• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

danışmanlık hizmeti yerine çevre mühendisi çalıştırmak.

Halil A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MaviYildiz
Merhaba
Danışmanlığını yapmış olduğum tesisim 1 tane çevre mühendisi çalıştırmak istediğini ve artık danışmanlık hizmeti almak istemediğini söyledi. 1 tane çevre mühendisi ile bunu yapması mümkün mü extra başka bir şey yapması gerekiyor mu. Bu konu hangi yönetmelikte yazar ? Yardımcı olur musunuz.

Çözüm
istihdam sağlıyor adam ne yapsın ekstra olarak. Olması gerekende bu. Zaten her firma böyle yapsa Türkiye'de çevre mühendisi açığı çıkar... İşte o zaman işte o zaman geleceğin mesleği oluruz bak :d
GreenPeace0Üstadım Merhaba,

Çevre İzin ve Lisans Yönetetmeliği ek-1 kapsamında yer alan firmalar; Çevre Danışmanlık hizmeti alabilir ya da çevre yönetim birimi kurabilir.
Ek-2 kapsamında yer alan firmalar ise; Çevre Danışmanlık hizmeti alabilir, çevre yönetim birimi kurabilir veya bünyelerinde çevre mühendisi çalıştırabilir.

Bu konu ÇEVRE YÖNETİMİ HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında yazar.

20201105_172438.jpg

Merhaba,

Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği EK - 1 kapsamındaki tesisler dışında 1 adet bünyedeki çevre mühendisi ile çalışılabiliyor. EK - 1 kapsamındaki tesisler ise Çevre Yönetim Birimi kurmak zorunda. Burada 2 çevre görevlisi çalışmak zorunda ki bunlardan da en az 1 tanesi çevre mühendisi olmalı.

Yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Madde 5 ve sonrası önemli.

istihdam sağlıyor adam ne yapsın ekstra olarak. Olması gerekende bu. Zaten her firma böyle yapsa Türkiye'de çevre mühendisi açığı çıkar... İşte o zaman işte o zaman geleceğin mesleği oluruz bak :d

KubilayDumanBen çevre yönetim birimi kurmak- belge almak gibi başka şeyler yapmak zorunda mı diye sormak istedim. yönetmeliğe pek hakim olmadığım için.
Bence de çalıştırmalı keşke herkes çalıştırsa :)
[automerge]1604644894[/automerge]
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Teşekkür ederim :)

Çözüm
Mantıken teoride ayda en fazla 2-3 gün gidilen tesiste çevre danışmanlık yapılabiliyorsa bilfiil tam mesai çalışan Çevre Mühendisi ile de yapılabilir :)
P.S. Bu teoride çalışanların mesleki birikimleri, vizyonları, mevzuat değerlendirmesi vb. hususlar dikkate alınmamıştır. :)

Önceki cevapları görüntüle…
Murat TÜYLÜBuna katılmıyorum hocam. Staj dönemini bu alanda geçirmemiş olabilir. Çevre Görevlisi Eğitimi zaten kaldırıldı. Direkt diploma ile belge alınıyor. Bu 3 ay içerisinde de o yönetmelik ile uğraşması gerekmediyse karşılaşmaması bana gayet doğal geliyor. 10 Senelik çevre mühendisi olup, kendi danışmanlık firması olan insanların; kendi vergi numarasına hizmet veremeyeceğini anlattıktan sonra 3 aylık arkadaşa yüklenilmesini yanlış buluyorum. Doğru yönlendirmeyi yaptık, yorumlaması kendisinin.

Cem Yılmaz
Sui misal emsal olmaz.

Arkadaşın eksikliği okuyup araştırmamak. Dolayısıyla merak etmemek, sorgulamamak.
Asıl sorun danışmanlık şirketinde, iş vereninde varsa koordinatöründe. Demirbaş olan yönetmeliği öğretmemek, anlatmamakta.
Şimdi 3 ay boyunca bu arkadaşımız,
iç tetkik yaparken, aylık rapor tutarken neye göre yaptı? 1 gün mü gitti 2 gün mü gitti? Neden ek-1 var ek-2 var farkı ne?
iç tetkiki tek başına mı yaptı koordinatörle mi yaptı vs vs.. bunları sorgulamıyorsa ozaman demekki Çevre Görevlisi Eğitimleri herkese şart. 10 yılda geçse çevre mühendisleri eğitim alsın ozaman.

Böyle firmalar diğer danışmanların da değerini düşünüyor. Sonra da danışmanlık ücretleri neden artmıyor diye ağlanıyor.

Sonuç olarak arkadaş öğrendi.
Umarım daha iyi bir danışmanlık firmasında çalışma imkanı bulur.

Murat TÜYLÜValla hocam sizin bilginize saygım sonsuz. Ama şimdi tutup arkadaş da şey diyebilir, "siz de eğitimin kaldırıldığını bilmiyorsunuz" :D Karşımıza çıkmadıkça bilmediğimiz tonla şey var, düşüncemin arkasındayım. O yüzden sizin gibi tecrübeli ve bilgili arkadaşlar mümkün olduğunca yol gösterici olursa, arkadan gelen arkadaşların da yolu daha açık olur. Bunun dışında koordinatörüne ya da çalışma arkadaşına diyecek sözüm yok. Herkes bizler kadar şanslı olamıyor.

Murat TÜYLÜDüzgün eğitim verildi de ben almamışım gibi konuşuyorsunuz. Bizde eğitimden yanayız doğru eğitimden. Burada ki koşulları süreci bilmeden koordinatör ve çalışma arkadaşlarıma laf söylüyorsunuz. Sizin ilk 3 aydaki halinizi çok merak ettim doğrusu. Ben merak ettiğim, sorguladığım için bu platformda böyle bir konu açtım. Siz büyüklerim ve tecrübe sahibi arkadaşlarımdan doğrusunu öğrenmek istemiştim. Benim sorduğum soruya cevap vermek yerine kaç yıldır danışmanlık yapıyosunuz diye üstten konuşmanız sizin tecrübenizi göstermiş oldu. :harika: Eğer bu platform benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için değilse söyleyin biz çekilelim.

GreenPeace0Merhabalar ,

Merak ettikleriniz , karşılaştığınız sorunlar veya çözüm önerisi istediğin tüm durumlar için forumumuzu lütfen kullanmaya devam edin. Gördüğünüz gibi sizlere yardım etmek isteyen arkadaşlarımız var. Herkes için bu böyle :)
Forum içi üyelerin mesajlarını baz alarak genelleme yapmamak gerekir, forum saygı ve sevgi çerçevesinde kendini ifade edebilen herkes içindir.
Her basit konulu soru soranı eleştirsek burada emin olun kimse kalmaz :)

Not: İlk 3 ayımda şu an ki bilgilerimin yüzde 5 ine sahip değildim. Ancak bu benim , koordinatörümün veya firmamın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Durum veya şartlar hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmak hoş değil arkadaşlar..

GreenPeace0amacim sizi gücendirmek degildi, gücendirici bir dil de kullanmadim. ama cevre danismanliginin nasil yapilacaginin anlatildigi bir yönetmelik oldugu icin bilinmesi gereken ilk yönetmelik olduğu kanaatindeyim. tabi ki bütün yönetmeliklere hakim değilim ama bana yaptigim isi nasil ve hangi kosullarda yapacagimi anlatanbir yönetmelige hakim olmak bir tercih degil zorunluluktur. saygilar.

Son düzenleme: