Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deniz suyunu içilebilir suya dönüştüren cankurtaran botu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Kubilay tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  slide.jpg

  Açıkdenizde bir kaza yaşandığında bir numaralı kurtarıcılardır gemilerde bulunan cankurtaran botları. Su üzerinde kalmanızı sağlasalar da okyanuslarda yaşanan kazalarda maalesef kurtarma ekiplerinin sizi bulması bazen çok uzun sürebilir. Bu da açlık ve susuzluk gibi şeylerle baş etmenize neden olur. Açlık çok büyük bir sorun olmasa da susuzluk büyük bir sorundur. Aslında suyun ortasında olmanıza rağmen deniz suyu tuzlu olduğundan içilemez. Kim Hoffman bu su sorununu fark etmiş olacak ki deniz suyundan içme suyu elde etmenize yarayan bir cankutaran botu tasarlamış.
  seakettle-3.jpg
  Sea Kettle olarak adlandırılan cankurtaran botu içindekileri çevre etkenlerinden korumakla kalmayıp onlara bir de temiz su sağlıyor.Su üretim sisteminin çalışma mantığı ise çok basit; önce bottakiler deniz suyunu botta pulunan pompalar ile botun üzerindeki bölüme pompalıyorlar.
  seakettle-4.jpg

  seakettle-5.jpg

  Burada GoreTex'den yapılmış rezervuarda toplanan su üst bölüm şeffaf olduğu için güneşten gelen ısı ile buharlaşmaya başlıyor. Buharlaşan su yükseliyor ve yukarıdaki şeffaf bölümden aşağıya doğru ilerliyor. Su buharı burada tekrar yoğunlaşarak suya dönüşüyor ve yanlarda bulunan temiz su haznelerine gidiyor. Böylece botun içindekilere temiz içme suyu sağlanmış oluyor.Fikir çok güzel olsa da su elde etme işlemi için belirli bir sıcaklığın olması şart.
   
 2. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Bana henüz yalnızca fikir aşamasındaymış gibi geldi :) Ayrıca dediğiniz gibi güneş yoksa ne olacak? İlaveten bir de dua kiti (güneş çıkması için) gerekir bu haliyle:p
   
  Mahir Yakın bunu beğendi.
 3. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Fikir aşamasında değil. Yapılmış ve şu an kullanılıyor. Titanik tarzı bir kazada okyanusun ortasında kaldığınızda temiz su ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanmış. Dediğiniz gibi güneş yoksa su da yoksa kazazedeler bildikleri en kısa duayı okurlar herhalde :)
   
 4. Hamza Ay

  Hamza Ay CMNet Üyesi

  bence buharlaşması için öyle illa güneşe gerek yok hava kapalıda olsa buharlaşır su,nasıl ki açık kalan bardaktaki suyu zaman sonra buharlaşıyorsa öyle sadece daha yavaş buharlaşma olur o kadar
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ısı kaynağı olarak bizzat kazazedeler kullanılabilir. vücut istemeden atık ısı üretiyor zaten. hem cankurtaran iglo gibi yalıtımlı bişeye benziyor. biraz üşüseler dert olmaz.
   
 6. Emre_

  Emre_ CMNet Üyesi

  güneş yoksa büyük ihtimal yağmur yağar zaten :)
   
 7. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Bu mesajı yeni gördüm :) İnsan vücut ısısı yeterli olmaz herhalde sürekli güneş ışığı lazım ki su damıtılabilsin tuzdan ayrılsın :)
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Titanik gibi kazalarda da olmaz gibi malum buz dağı filan ;)
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...