E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

Mehtap Işık demiş ki:
Can Bey Ben şahsınızı tebrik ediyorum. Ayrıca sitemizi de tebrik ediyorum. Ne kadar etkin olduğunu görmüş olduk. Hemen sorulara geçeyim:) yeni bir firma kayıt yapmak istediğimizde önceçevresel bilgi sisteminden kayıt yapıp il çevreden onay aldıktan sonra e izin portalından mı işlemleri yapacağız?
Yeni tesis kaydını
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

Kübra Arslan demiş ki:
Can Bey aramıza hoşgeldiniz, sizi burda görmek bizleri çok sevindirdi :)
Hemen sorumu soruyorum :)
E-izin sisteminde var olan bir tesisin bağlı bulunduğu firma değiştiği zaman ne yapılmalıdır?
Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

b.tumturk demiş ki:
Can Bey,
Öncelikle size ulaşma kolaylığını sağladığınız için teşekkür ederim. Firma kaydı aşaması sonrasında istenilen şirket yetkilisinin danışmanlık firması ve çalışanlarına vermesi gereken noter imzalı vekaletname nasıl olmalıdır, belli bir formatı var mı? Eğer tüm çevre görevlilerinin isminin yazacağı bir vekaletname ise işe giriş-çıkışlarda sürekli vekaletname yenilemesi yapmak gerekmez mi?
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

tuba-ak demiş ki:
Can Bey keşke il müdürlüğüne eğitim verdiğiniz günlerde danışman firma personellerini de eğitime dahil edebilseydi Bakanlık, bizim için daha iyi olacaktı. İl müdürlüğüne ulaşmak veya net/doğru bilgi alabilmek pek mümkün değil malumunuz.
Size bir sorum olacak yeni sistemle ilgili; eğer geçen sene danışmanlığı yaptığımız tesis ile 2012 yılında danışmanlık sözleşmesini yenilemiş isek, tesisi ÇBS yeni firma ekle kısmından tekrar kayıt mı edeceğiz? Yoksa başka bir prosedür mü uygulanacak?
Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

Sevinç demiş ki:
Merhaba,
Çevre Bilgi Sistemine kayıt yapmak istediğimde vergi numarasını yazınca daha önce yapılmış olan kayıt çıkıyor. Ancak eski girişte düzeltmek istediğimiz yerler var. Bu yerleri düzeltmek için o kayıt üzerinden eksik bilgileri tamamlayıp şifre aldıktan sonra dilekçe ile il müdürlüğüne başvurmamız mı gerekiyor. Yoksa en baştan yeni bir tesis mi eklemeliyiz.
Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

nahrugaluk demiş ki:
Can Bey, yorumunuza ihtiyacımız var...
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Sevinç demiş ki:
Teşekkür ederim.
Ancak vergi numarası ile giriş yaptığımda çıkan sayfa düzenleme yapmaya izin vermiyor.
Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Sevinç demiş ki:
Merhaba,

Çevre yönetim birimi kurulması esnasında firma yetkilisi olarak merkezdeki firma yetkilisinin, çevre yönetim birimindeki çevre görevlilerinden birine vekalet vermesi yeterli midir?
Yeterli

Sevinç demiş ki:
Aklıma takılan bir konu daha var.
Ttesis yetkilisinin (şube müdürünün) mobil/e imzası var ise ve çevre birimi işlemleri o kişi tarafından onaylanacak ise yinede vekalet vermesi gerekir mi ? Bu kişinin çevre görevlisi olması gerekir mi ?
Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

çevre88 demiş ki:
sisteme daha önceden kaydettiğimiz tesislerimiz için işlem yapabilmek için ne yapmalıyız? yeni tesis kayıt ederken başvuru formunun çıktısı alıp müdürlükten onay alıyoruz ama eski tesisler için nasıl bi işlem yapacağımız konusunda yardımcı olabilirmisiniz?
Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

WalkMan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey Merhaba,
Öncelikle sitemize katkınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Bu konuyu takip ediyorum ve bir çok arkadaşımıza yol göstereceğinizi sanıyorum.
Fazla teşekkür mesajını uzatmadan bir soru da ben sorayım:
Sistemde silinmesi gerektiğini düşündüğümüz fazladan kayıt varsa nasıl bir yol izleyebiliriz ?

muhendis85

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.
Can Bey öncelikle böyle bir paylaşıma öncülük ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Telefon trafiyle yetkililere ulaşmak zor oluyor. Böyle bir yazışma ortamında sorunlara daha kolay çözüm bulunulabileceğini düşünüyorum. Ve soruma geliyorum, Bu Vekaletnameyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit Bey'le görüşün demişsinizde Adnan Bey Bakanlıkda hangi bölümde iletişim bilgileri sizde mevcutsa eğer burda paylaşmanız mümkün mü.

Gülfem Polat

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can bey hoşgeldiniz.
firmaya danısman olarak kendimi atadım. izin başvurusu yapacağım ama çevre gorevlisi işletme secim ekranı dıye bir bölüm var orada "Dijital İmza Sahibi İşletme Yetkililerini Ekleyiniz. " yazıyor. şimdi tesiste yetkililerden biri digital imza mı almak zorunda demek oluyor bu?

filizaslan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey,
Belediyemize bağlı katı atık düzenli depolama tesisi ve evsel atıksu arıtma tesisi bulunmaktadır. Çevre yönetim birimi kurmak istiyoruz fakat şu anda benden başka çevre görevlisi yok belediyemizde çalışan ve başka branşlardan olup çevre belgesi almak için eğitime ve sınava müracaat edecek personelimiz mevcut. Bu süre içersinde çevre yönetim birimi kurup onlardan biri ÇGB alana kadar her iki tesis için çevre lisans izin müracaatlerini tek başıma yapabilir miyim?

iyi çalışmalar

Özlem Kocaman

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey CBS sistemine giriyorum atık beyanı yapmak için tıkladığım zaman Kullanıcı bilgileriniz sistemde bulunamadı. diye bir yazı çıkıyor. yardımcı olursanız sevinirim

basarg

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey,

Firma vergi no'su istanbuldaki merkez ofise ait ama fabrikamız çerkezköy organizede... Geçici faaliyet belgesi başvuru formunda çıkan bilgilerde vergi numarasına ait bilgiler otomatik atandığı için istanbulu atıyor.
Vergi no aynı iki farklı yerleşke olduğu için çevre yönetim birimi kurmaya çabalıyorum. Fakat çevre görevlisi olarak kendimi seçemiyorum. Çevre görevlisi ekle kısmını doldurunca ise "Belirtilen T.C. Kimlik numaralı çevre görevlisi halen çalışmaktadır" uyarısı geliyor.
Çevre Yönetim Birimi içerisindeki hiç bir yerde çevre görevlisi olarak kaydım geçmiyor. Fakat kendi kullanıcı adımla çevre görevlisi olarak girdiğimde fabrikada çalışıyor görünüyorum.

Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler, iyi eğitimler

Sevtap Şanseçer

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey;
Her şeyden önce size burda aramızda görmek çok güzel,teşekkür ederiz. Kaydını yaptığımız tesislere çevre görevlisi ataması yapamıyoruz ayrıca il çevre müdürlüklerinin gönderdiği şifreler maiilerimize ulaşmıyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Merve Yeşildağ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
merhaba; TAT firmasında çalışıyorum ben ve ambalaj atığı portralında yeni bölümler açılmış 7C de ve 7B de bumesela belgelendirilen belediye gibi şu anda bir belegelendirme yapmıyorum ben ve o sutünü boş bırakıp işlemimi yapıyorum pekı o belgelyı daha sonradan belgelendırdıgımde gerıye donup o sutunları doldurmam gerekır mı? bu konuyla ılgılı yanı eskı sısıtemle ilgili bakanlık power point sunumu hazırlamıştı yine oyle bır sunum hazırlanırsa çok iyi olur:) teşekkürler şimdiden

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey CBS sistemine giriyorum atık beyanı yapmak için tıkladığım zaman Kullanıcı bilgileriniz sistemde bulunamadı. diye bir yazı çıkıyor. yardımcı olursanız sevinirim
aynı durum benim için de geçerli sanırım sistemin geçici bir sorun.

C

Can Güney Uyar

aynı durum benim için de geçerli sanırım sistemin geçici bir sorun.
Atık beyan sistemi ile bir alakam olmadığı için soruyu dikkate alamadım malesef. Sadece Çevre İzinleri ve ona bağlı olarak ÇBS ile ilgili soruları cevaplayabilirim.

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Atık beyan sistemi ile bir alakam olmadığı için soruyu dikkate alamadım malesef. Sadece Çevre İzinleri ve ona bağlı olarak ÇBS ile ilgili soruları cevaplayabilirim.
Teşekkür ederiz Can Bey, ben arkadaşa bilgi amaçlı yazmıştım, geçici bir sorundu. Şuan sorun yok :)

C

Can Güney Uyar

Can Bey;
Her şeyden önce size burda aramızda görmek çok güzel,teşekkür ederiz. Kaydını yaptığımız tesislere çevre görevlisi ataması yapamıyoruz ayrıca il çevre müdürlüklerinin gönderdiği şifreler maiilerimize ulaşmıyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı adınız,tesis adı, hatanın ekran görüntüleri ile beraber mail atarsanız inceleyebiliriz.

Can Bey,

Firma vergi no'su istanbuldaki merkez ofise ait ama fabrikamız çerkezköy organizede... Geçici faaliyet belgesi başvuru formunda çıkan bilgilerde vergi numarasına ait bilgiler otomatik atandığı için istanbulu atıyor.
Vergi no aynı iki farklı yerleşke olduğu için çevre yönetim birimi kurmaya çabalıyorum. Fakat çevre görevlisi olarak kendimi seçemiyorum. Çevre görevlisi ekle kısmını doldurunca ise "Belirtilen T.C. Kimlik numaralı çevre görevlisi halen çalışmaktadır" uyarısı geliyor.
Çevre Yönetim Birimi içerisindeki hiç bir yerde çevre görevlisi olarak kaydım geçmiyor. Fakat kendi kullanıcı adımla çevre görevlisi olarak girdiğimde fabrikada çalışıyor görünüyorum.

Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler, iyi eğitimler
[/SIZE]
[/SIZE]

Kullanıcı adınız,tesis adı, hatanın ekran görüntüleri ile beraber mail atarsanız inceleyebiliriz.

Can Bey,
Belediyemize bağlı katı atık düzenli depolama tesisi ve evsel atıksu arıtma tesisi bulunmaktadır. Çevre yönetim birimi kurmak istiyoruz fakat şu anda benden başka çevre görevlisi yok belediyemizde çalışan ve başka branşlardan olup çevre belgesi almak için eğitime ve sınava müracaat edecek personelimiz mevcut. Bu süre içersinde çevre yönetim birimi kurup onlardan biri ÇGB alana kadar her iki tesis için çevre lisans izin müracaatlerini tek başıma yapabilir miyim?

iyi çalışmalar
Yapamazsınız.

Merhaba Can Bey, yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak ÇBS ile ilgili pek çok sorun oluyor. Neredeyse bütün firmaların daha önceden kaydı yapılmış. Bu kayıtlar eksik ya da hatalı. Tekrar giriş yapmaya çalıştığımızda eksikleri tamamlayabiliyoruz ama yanlışları düzeltemiyoruz. Eksikleri tamamlayıp kaydet dediğimde ise yine eski kayıt görünüyor ve yeni tesis ekle butonu çıkıyor. Yeni tesis eklediğimde ise o firmanın şubesi gibi oluyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı acaba ?
ÇBS hakkındaki bu tür sorularınız için 03122075872'yi arayabilirsiniz. Alper bey size yardımcı olacaktır.
[/size]
[/size]

mohammed

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can bey merhaba
Ben belediyede çalışıyorum. Evsel atıksu arıtma tesisinin yetklisiyim aynı zamanda çevre görevlisiyim, izinlisans.cob.gov.tr kendi kullanıcı adımla girip tesis bilgileri kayıt kısımına giriyorum beni cevre.cob yönlendirdi başlangıçtan belediye ( sadece atık ambalaj ve belediye atıkları uygulamaları için) ona bastım belediye listesinden belediyemizi seçtim sonra belediye atıkları işratlayıp devam ettim kaydınız tamam cevap çıktı. fakat hala tesisi bilgileri gözükmüyor. izin lisantan protokol işlemlerinde belediyeyi seçtim yetkli ismi kendi ismimi girdim vekleti yüklediğim zaman hata veriyor ne yapacağım bilemiyorum

Sevinç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba Can Bey, yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak ÇBS ile ilgili pek çok sorun oluyor. Neredeyse bütün firmaların daha önceden kaydı yapılmış. Bu kayıtlar eksik ya da hatalı. Tekrar giriş yapmaya çalıştığımızda eksikleri tamamlayabiliyoruz ama yanlışları düzeltemiyoruz. Eksikleri tamamlayıp kaydet dediğimde ise yine eski kayıt görünüyor ve yeni tesis ekle butonu çıkıyor. Yeni tesis eklediğimde ise o firmanın şubesi gibi oluyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı acaba ?

ayşegül10

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can Bey merhaba,
benim sorum biraz daha farklı aslında. belediye bünyesinde çevre yönetim birimi kurulmasıyla ilgili kayıt yaparken çevre görevlisi ekleme adımında takıldım.
size bu konuda sayfa görüntüleriyle birlikte mail gönderdim. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Meltem Karagöz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Can bey hoşgeldiniz.
firmaya danısman olarak kendimi atadım. izin başvurusu yapacağım ama çevre gorevlisi işletme secim ekranı dıye bir bölüm var orada "Dijital İmza Sahibi İşletme Yetkililerini Ekleyiniz. " yazıyor. şimdi tesiste yetkililerden biri digital imza mı almak zorunda demek oluyor bu?
Gülfem Hanım sorunuzun cevabını öğrenebildiyseniz bilgi verirseniz sevinirim :)

C

Can Güney Uyar

Can bey hoşgeldiniz.
O alan Danışmanlık Firmanızın imza yetkilisinin istendiği yerdir. Danışmanlık yaptığınız tesisin yetkilisinin imzalamasına gerek yoktur.

kolay gelsin bende çevre izinleri kısmında ilçe bilgisi il bilgisiyle eşleşmemektedir diye bir uyarı çıkıyor çevre bilgi sisteminden düzenleyin deniyor ama orda ilçe ve il bilgisi düzenli birde vekaleti eklememize rağmen tesis bilgileri kısmında çevre görevlisine bırakılan vekalet bulunmamaktadır deniyor sistemden kaynaklı sorunlar mı biz mi bir yerlerde yanlış yapıyoruz?
Öncelikle bunu hangi ekranda yapıyorsunuz ÇYB demi yoksa Danışmanlık Firmasında mı? ÇYB 'de vekalet eklemek zorunda degilsiniz. İlçe bilgisi eşleşmedi diyorsa mutlaka ÇBS den güncellemeniz gerekir. Dogru şekilde güncellerseniz sıkıntı kalmayacaktır. Sıkıntının devam ettiğini düşünüyorsanız Alper bey'e ulaşmanızı tavsiye ederim.

CAN BEY DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞIMIZ VE BU YIL İTİBARİ İLE PROTOKOL YENİLEMEDİĞİMİZ TESİSLERİ BEN PROTOKOL İPTALDEN İPTAL EDİYORUM AMA ÇBS FİRMANIN SAYFASINDA HALA GÖRÜNÜYORLAR. BİR DE PROTOKOL YENİLEDİĞİMİZ FİRMALARIN YENİ FROTOKOLLERİ SİSTEME YÜKLEYELİM Mİ?
Tabi; Protokol yenilediğiniz tesislerin protokollerini yükleyin. İptal edip yaniden yükeyeceksiniz ve tesisten vekaletname alacaksınız.

Can bey merhaba
Ben belediyede çalışıyorum. Evsel atıksu arıtma tesisinin yetklisiyim aynı zamanda çevre görevlisiyim, izinlisans.cob.gov.tr kendi kullanıcı adımla girip tesis bilgileri kayıt kısımına giriyorum beni cevre.cob yönlendirdi başlangıçtan belediye ( sadece atık ambalaj ve belediye atıkları uygulamaları için) ona bastım belediye listesinden belediyemizi seçtim sonra belediye atıkları işratlayıp devam ettim kaydınız tamam cevap çıktı. fakat hala tesisi bilgileri gözükmüyor. izin lisantan protokol işlemlerinde belediyeyi seçtim yetkli ismi kendi ismimi girdim vekleti yüklediğim zaman hata veriyor ne yapacağım bilemiyorum
Kayıt Başlangıç tan kayıt türünü firma olarak seçerek kayıt işlemini yapın ve il müdürlüğünden onay alın

Merhaba Can Bey, ÇYB sayfasında Çevre görevlisi eklerken SGK Sicil no gerekiyor. Bu kısımda kişinin ssk numarasını yazınca meslek bilgileri sayfasında o numarayı sgk iş yeri no olarak alıyor.
İş yerinin SGK numrası olmalı zaten. Problem yok.

Can bey danışmanlığını yaptığımız bir tesisin GFB almışdık ve çevre izni için başvvuru aşamasındaydık yalnız firma ile sözleşmemiz bitti ( başka danışmanlık firması ile anlaştı ) ben protokol iptalden firma yı iptal ettim ama kendi sayfamda İzin ve Lisans başvuruları kısmında hala tesisi görüyorum çözüme yönelik ne yapabilirim
Bilgi amaçlı görünsün problem yok. Önemli olan size bağlı bir çevre görevlisinin o tesis adına işlem yapamamasıdır.

Can Bey pazar günü yapılan eğitimlerin sunumları bir web sayfasında yayınlanacak mı
Web sayfasından yayınlanacağını biliyorum. Çevre yönetimi ve çed resmi sayfalarından takip edebilirsiniz.

merhaba can bey öncelikle sizi aramızda görmekten çok onur duyduk. benim sorum şu çyb kuruyoruz ilk adım olan kullanıcı adı ve şifremizi belirledik ancak işletme tipini seçin dedi seçtik kayıt bulunamadı dedi. fakat bizim firmamız çbs de kayıtlı olarak görünüyor yeni kayıt deyip tekrar tüm bilgilerimizi girip kaydet dediğimiz zaman da '' bu bilgilere sahip firma sistemimizde bulunmaktadır'' diyor bu durumda ne yapmamız gerekmektedir.
0312 2075612 numralı telefonu arayarak Alper bey'den destek isteyebilirsiniz. Veritabanını kontrol ederek sizi bilgilendirecektir. Aramadan önce sistemi tekrar gözden geçirmenizi ve kendi hatanız olup olmadığını son kez kontrol etmenizi öneriyorum.