• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-5 Piyasaya Süren Ambalaj Beyanları Hk.

Özlem Kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Biyom Çevre Danışmanlık
Arkadaşlar merhaba, ben GEKAP bildirimleri çıktıktan sonra da Ek-5 Piyasaya Süren Ambalaj Beyanları yapılmaya devam ediyor mu? Bunu soracaktım. Şimdiden teşekkürler.

merhaba, piyasaya süren beyanında Ek5-B-2 kısmında hangi ambalajlar beyan edilecek?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ceren123B2 Kısmı, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında olmayan atıklar için giriliyor. Şöyle bir örnekle açıklayayım:
- Piyasaya kimyasal sürdüğünüzü düşünelim. Bu kimyasalı PP çuvala koyup birincil ambalaj olarak giriyorsunuz. Siz her ne kadar bu PP çuvalı aldığınızda tehlikesiz olsa da; içine kimyasalınızı koyduktan sonra artık tehlikeli hâle geliyor (kontamine ambalaj). Dolayısı ile bu ambalajın bildirimini B1 değil de B2 kısmından gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Cem YılmazDirek alakası var mıdır, bilmiyorum ama benim de saygı değer üstadlardan öğrenmek istediğim bir şey var. bu GEKAP mevzusunda da muhasebe kısmından bana soru geldi, mevcut bilgilerim ile karşı tarafı aydınlatamadığımı düşünüyorum. Ambalajın üzerine yapıştırılan etiket ve koli bandı ambalaj kapsamına girer mi?
Piyasaya süren beyanında; Ek-5-B-2 de mi yoksa B1 için mi girilmeli?
GEKAP; herhangi bir muafiyeti var mı? Ambalaj olarak mı beyan etmeliyiz.
Tecrübe ve Yorumlarını paylaşan değerli üstadlara şimdiden teşekkür ederim.

Önceki cevapları görüntüle…
yeniçevreciMerhaba hocam,

Etiketin bir tarafı yapışkan diğer tarafı düz kağıt olduğundan atık firmaları tehlikesiz almıyorlar. En azından benim çalıştıklarım 150202 kodu ile almayı uygun buluyorlar. Bu açıdan bakarsak B1'de olması yanlış diye düşünüyorum.

GEKAP açısından düşünürsek, ilk yayımlanan USUL VE ESASLAR dosyasında etiket de ambalaj olarak değerlendirilmiştir.
(a.3.1 Başlığı altında)

Son düzenleme:
Cem YılmazKoli bandını da, aynı şekilde değerlendireceğimizi algılıyorum. Hem GEKAP hem de piyasaya süren için etiketinde, koli bandının da beyan edilmesi lazım bu durumda.
Prosedür olarak bunların piyasaya süren için, elimizde B1 ve B2 olarak beyanının yapılmasına dair resmi bir yazı yok. Tamamen yaşanan tecrübeler ve yorum eşliğinde tabii. İlgi ve yardımınız için teşekkür ederim. @Cem Yılmaz @Melih Coşar

Melih Coşar@Melih Coşar bey, bende sizinle aynı düşünüyordum fakat; bu konu hakkında geçen bakanlık ile bir görüşmemiz oldu. Bize şunu söylediler, evet etiket ambalajın parçası yani ambalaj demek, bu beyanları beraber yapacağınız anlamına gelmiyor. Bu etiketin de ambalaj olduğunu ifade etmek için kullanılmış bir ibare. Bu nedenle etiketi de ambalaj gibi algılayıp ayrı beyan yapacaksınız. Atıyorum ambalaj malzemeniz metal, etiketiniz kağıt nasıl bir beyan ediyorsunuz? diye sordular. Ayrı beyan etmemiz gerektiğini söylediler.

Merhabalar, Gekap beyanı yapılması itibariyle piyasaya süren ambalaj beyanı ile ilgili yapılıp yapılmayacağı konusunda bir çok görüş ortaya çıktı. Ancak bununla ilgili henüz resmi bir yazı yayınlanmamakla birlikte beyanın yapılmasının devamlılığı söz konusu gibi gözüküyor. Bu konuyla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum.
1- Piyasaya süren beyanı yapılacak ama belgelendirme yükümlülüğü artık olmayacak mı ?
2- Geçmiş yıllardan kalan devreden yükümlülüklerle ilgili yetkilendirilmiş kuruluşlarla toplu sözleşme mi imzalanması gerekiyor. Çünkü birçok yetkilendirilmiş kuruluş bu konuyla ilgili toplu sözleşme mailleri atmaktadır.
3- Geçmiş yıllardan kalan yükümlülüklerin kapatılması ile ilgili bir af durumu oluşabilir mi ? Bununla ilgili çıkan bir yazı var mı ya da duyum almış olan arkadaşlar var mıdır?
4-Piyasaya süren ambalaj beyanı ile ilgili son çıkan bir resmi yazı var mı ? Gözden kaçmış olabilir bu sebeple bu bilgileri paylaşabilirmiyiz ve bilgi sahibi olan arkadaşların yardımcı olmasını rica ederim.

nurkara72merhaba, dün firmamın piyasaya süren ambalaj beyanını yaptım, firma yükümlülük gözlem kısmında bu sene girilen tüm ambalaj yükümlülüklerim 0 çıktı (miktar çok olmasına rağmen). Yani beyan yapacağız fakat yükümlülük eğer geçmiş yıldan kalan yoksa zaten direkt 0 çıkıyor. Benim firmamın sadece geçmiş yıldan kalan bir ambalaj yükümlülüğü çıktı. bunun için de yetkilendirilmiş kuruluşlardan teklif aldım.
Size bakanlığın sitesindeki duyuruyu atayım.

Arkadaşlar merhaba,
Bugün firmamın piyasaya süren beyanını yaptım.Yükümlülük gözlemde de bu şekilde yazıyor. Benim şimdi yetkili kuruluşla belgelendirme yapmam lazım mı? Geçen yıl ve diğer yıllar belgelendirme yapıldı. Bu konuda yardımlarınızı beklemekteyim

Ekli dosyalar

• 20210218_203406.png
    20210218_203406.png
    22.2 KB · Görüntüleme: 118
Arkadaşlar merhaba. yapı kimyasalları firmasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ama bir taraftan da çevre dosyasının takibini yapıyorum. ama çevre konusunda yükümlülükleri çokta takip edemiyorum. firma yapı kimyasalını toz halinde kağıt torbalarda paketleyip yanında teneke kutularda bulunan sıvı malzeme ile birlikte ikisini satışa sunuyor. Bu durumda;
1) firma piyasaya süren bildirimini her iki ambalaj içinde yapacak değilmi?
2) geçmiş yıllarda da piyasaya süren bildirimi yapılmayan yıllar var. hepsinin piyasaya süren bildirimlerini şuan yapabilirmiyiz?

esinnn_can06Merhaba,

Piyasaya Süren EK-5 bildirimi yapacaksınız ancak dikkat etmeniz gereken noktalar var. Kullandığınız ambalajlar kimyasal ile doğrudan temas halinde. Bu da onların muhtemelen Kontamine Ambalaj olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu durumda ilgili bildirimi B2 kısmından gerçekleştireceksiniz.

Diğer sorunuza gelecek olursak; Piyasaya Süren Bildirimi için sistemi açtırdığınızda size faaliyete başladığınız yıl sorulur. Bu yıldan itibaren de tüm bildirimler açık olur. Siz geçmiş yılları da şu an beyan edebiliyor olmalısınız (tabi eğer gönderilmediyse).

Önceki cevapları görüntüle…
esinnn_can06Rica ederim. B2 Kısmı yönetmelik kapsamında olmayanlar. Dolayısı ile oraya bildirdikleriniz için belgelendirme yükümlülüğü oluşmamaktadır 😌 Bu bildirimler Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine göre yapılıyor. Bu yönetmeliğe göre de geri dönüşüm ve geri kazanım oranı belirlenmiş. Ancak B2 kısmına girdiğiniz zaman "bu yönetmelik kapsamında değil" diyorsunuz ve dolayısı ile bir yükümlülük yaratmamış oluyorsunuz.

arkadaşlar merhabalar
Piyasaya süren bildirimi yapmak istiyorum ama il müdürlüğüne gönder dediğim zaman ekrandaki hatayı alıyorum. sol altta okudum anladım işaretliyorum ama olmuyor

Ekli dosyalar

• resim_2021-02-25_100720.png
    resim_2021-02-25_100720.png
    3.9 KB · Görüntüleme: 57
  • resim_2021-02-25_100834.png
    resim_2021-02-25_100834.png
    5.8 KB · Görüntüleme: 56