Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel atıksu arıtma tesisinde çamur kabarması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melek Deniz tarafından paylaşıldı.

 1. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  selam arkadaşlar,
  500 m3 lük evsel atıksu arıtma tesisinde çalışıyorum fakat çökeltimde çamur kabarması problemim var ve bir türlü çözemiyorum.tesiste havalandırma havuzu olarak oksidasyon hendeği var onun peşine son çökeltim yapısı ve deşarj hattı yapılmış.
  giriş suyu değerlerim koı:440 boı:260 t.azot:120 t.fosfor:11 havalandırma mlss:1880 havalandırma havuzu hacmi:476,2 f/m oranını hesaplıyorum 0,2 gayet iyi çıkıyor.tesiste korbon eksik olduğu için kabarmanın olduğunu düşünüyorum ama çok aşırı besleme yapmam gerekiyor.bunu da benim mantığım almıyor ne yapmamı önerirsiniz.havalandırma da toprak kokusu var.
   
 2. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Geri devir ne kadar?
   
 3. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

 4. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  A_K Özalp bunu beğendi.
 5. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  teşekkür ederim çiğdem hanım dosyaları inceleyeceğim.
   
 6. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  İmhoff ve Geri devir oranınız nedir?
   
 7. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  havalandırma imhoff:650 mlss:1880
  geri devir imhoff:700 mlss:2200
   
 8. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  Çamur atılması gerekiyor. Sisteme verilen hava bakterilere yetmiyor. geri deviri yüzde 75 e düşür. yeterli olacağını umuyorum.
   
 9. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim yunus bey ama çamur çekmesi yapıyorum malesef ama sistemden dekantöre çamur gelmiyor . oksijen yetersiz değil 2 nin altına hiç düşmüyor ayrıca geri devir yüzde 70 çalışıyor şu anda.:(
   
 10. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  forumdaki diğer arıtma sorunuyla karıştırdım:( öncelikle İmhoff çok yüksek çamuru bir şekilde atmanız gerekiyor. (sistemde çamur fazla olduğu için kabarmalar meydana geliyor) maalesef sistemden dekantöre çamur gelmiyor ne demek ?(çamurun hepsi mi yüzüyor?) (çamur pompası mı çalışmıyor, çamur hattı mı tıkalı?, dekantör de bir problem mi var?)
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 11. Cengiz İşleyen

  Cengiz İşleyen CMNet Üyesi

  Giriş TN değerin 120 mg/l mi ? evselde ?
   
 12. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  evet cengiz bey evsel de TN 120 VE ÇOK AŞIRI YÜKSEK:(
   
 13. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  Pompa falan tıkalı değil yunus bey ama poli ile çamur birleşince çamur yüzeye çıkıyor (beherde yaptığım deney sonucunda bunu gördüm.) o yüzden sadece kahverengi su geliyor normalde çalıştığında eğer sistemde çamur var ise siyah gibi geliyor ve çamur olduğu belli oluyor.
   
 14. Cengiz İşleyen

  Cengiz İşleyen CMNet Üyesi

  500 m³ atıksu çok yüksek bi miktar değil. kaynaklarını bulabilirsin. Muhtemelen evsel olmayan bir atık karışıyor hattına bence öncelikle onu bulmalısın. Ona müdahale edemiyorsan havalandırma havuzunda o TN i o kadar Boi ile gidermen çok zor o yüzden MLSS miktarını biraz arttırmayı dene derim öncelikle. Çökeltim havuzunda çamur yüzeye çıkarken hava kabarcıkları çıkıyor mu ?
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 15. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  hava kabarcığı var ama fazla değil zaten sorunun hepsi TN den kaynaklanıyor ve bu da benim oksidasyon havuzunda aşırı nitrat birikimine ve nitratın azota dönüşümünü de son çökeltimde tamamladığı için bu sorun var.
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 16. Cengiz İşleyen

  Cengiz İşleyen CMNet Üyesi

  Sorunu çözmüşsün zaten :=) çıkış standardında sağlamı yordur zaten tesisin. Kaynağını bulmayı dene. Geçici bir çözüm MLSS arttır geçici olacaktır ama.
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 17. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  işin garip tarafı çıkış standartlarım çok çok iyi:)mlss yi artırarak da denedim olmadı yine aynı yani
   
 18. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  Melek Hanım belirttiğiniz İmhoff değerlerinize göre sisteminizden çamur atmanız gerekiyor.Fazla çamuru attıktan sonra çamur kabarması sorununuz çözülecektir. Toplam Azot değeriniz yüksek fakat çamur kabarmasının sebebi bence bu değil(Toplam Azot çamur kabarmasında çamurun sistemde fazla kaldığı durumlarda Azot gazı çıkışı meydana gelir). Öncelikle fazla çamuru sistemden atmanızı tavsiye ederim. Son!:)
   
 19. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  fazla çamuru atıyorum yunus bey fakat yine de aynı değişen birşey olmuyor.en fazla 2 gün sürüyor sonra yine çamur çıkıyor yüzeye ve benim çamur yaşım 19 gün olarak hesaplanmış
   
 20. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  Belirttiğiniz değerlere göre İmhoff değeriniz çok yüksek(700mL). İmhoff'un en azından 300'e kadar düşmesi gerekiyor. (düşene kadar atın:) ) İmhoff konisinde çamurun 30 dk'lık seyri nasıl?(Önce çökeliyor sonra yükseliyor?,hiç çökelmiyor yada bir kısmı çökeliyor? bir kısmı yüzeyde gibi?) bence şimdi İmhoff'a bir numune alın bekletin gün içinde değişimleri incelemenizi tavsiye ederim.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.