Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri Dönüşüm Tesisleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Esra Alıç tarafından paylaşıldı.

 1. Esra Alıç

  Esra Alıç CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Geri dönüşüm tesisleri, örneğin pet geri dönüşümünü sağlayan bir tesis gelen malzemeyi sadece lisanslı tat lardan mı alabilir? bununla ilgili yönetmeliklerde bir madde geçiyor mu? yardımcı olursanız sevinirim
   
 2. mamala53

  mamala53 CMNet Üyesi

  Ben bu konuda bir madde hatırlamıyorum. Benim görüşüm sadece tat lisanslı firmalardan almanız şart değildir, sizin çalıştığınız firmanın mevzuata uygun olup olmadığının sizi bağlamayacağını düşünüyorum...


  İyi Çalışmalar
   
 3. Esra Alıç

  Esra Alıç CMNet Üyesi

  bununla ilgili bir madde ben de göremedim yönetmeliklerde ama bilgisi olan arkadaşlar varsa bi danışmak istedim.tat firmalarının lisanslı gdt lere verme zorunluluğu var ama gdt lerin alımıyla ilgili herhangi bir açıklama yok. o zaman gdt ler malzeme teminini istediği gibi sağlayabilir diyebilir miyiz?
   
 4. mamala53

  mamala53 CMNet Üyesi

  Danış ya iyi yapmışsın. Bende kendi fikrimi söyledim, kesin doğru düşünüyorum demiyorum, yanılabilirim. Bence diyebiliriz, sizden bir önceki aşamada mevzuata uygun hareket edilip edilmediğini siz kontrol edemezsiniz.
   
 5. Esra Alıç

  Esra Alıç CMNet Üyesi

  beni yanlış anladınız galiba sizin fikrinizle ilgili bir yargı yapmadım konuyu burda paylaşıp yardım almak istediğimi söyledim sadece
   
 6. mamala53

  mamala53 CMNet Üyesi

  Siz beni yanlış anlamışsınız. Ben sizin benim fikrimi yargıladığınızı düşünmedim. Sadece ben her hangibir dayanağım olmadan, sadece kendi fikrim olduğunu belirtmek istedim. Sizi yanlış yönlendirmek ve sorun yaşamanıza sebep olmak istemem.
   
 7. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  gider keserek bireysellerden de alınabilir
   
 8. Esra Alıç

  Esra Alıç CMNet Üyesi

  teşekkür ederim yardımlarınız için...

  İyi Çalışmalar...
   
 9. şükrü karaca

  şükrü karaca CMNet Üyesi

  gdt ler sadece tat lardan atık alacak diye birşey yok. fatih beyin de deyindiği gibi gider pusulası keserek de (ki bu çob un sisteminde DİĞER diye geçiyor) alabilirler.
   
 10. Tuba Güneşli

  Tuba Güneşli CMNet Üyesi

  TAT lisanslı firmalar GDT ile çalışmak zorundadır.Siz GDT olarak tabiki Lisansınızı kullanarak alabilirsiniz, fakat şöyle bir durum var; alım yapmayı planladığınız fabrikanın bulunduğu il ya da ilçe belediyesinin herhangi bir TAT firması ile anlaşmış olması durumunda, onaylı yönetim planı kapsamı içerisinde bulunuyorsa eğer, yönetmelik gereği, belediye ile anlaşan firma ya da firmalar dışında herhangi başka firmanın, Lisanslı dahi olsa alım yapması yasaktır. bu durumu göz önüne alarak alım yapabilirsiniz.
   
 11. Şule Pekbak

  Şule Pekbak CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, geri dönüşüm tesislerinde tesis bölümlerini gösterir levhalar için boyut ve şekli şu şekilde olmalıdır şeklinde bi madde var mı birde böyle bi madde yoksa eğer levhaların boyutları ve şekilleri nasıl olmalıdır?
   
 12. Tuğçe Özcan

  Tuğçe Özcan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar plastik poşet geri dönüşümü yapan bi firmamız var bunların kullandıkları poşetler ambalaj atığı olarak mı geçiyor? atık kodunu bilen var mı?
   
 13. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Ambalaj atığı diye geçer diye biliyorum. Sonuç olarak bunlar kendi iç üretiminiz olmadığı için bunları atık olarak alıyorsunuz.
  Kod olarak ta 15 01 02 olabilir diye düşünüyorum. İlgili arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaklardır eminim.
   
  gülay bunu beğendi.
 14. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  15 01 02 dir.http://www.cevreonline.com/atik2/atik_kodlari_15.htm
   
 15. Orhan Direk

  Orhan Direk CMNet Üyesi

  Pet geri dönüşümü diye ayrı bir lisans yoktur. Pet ambalajlar plastikler içinde geçer. Evet siz lisanslı geri dönüşüm tesisi iseniz sadece lisanslı firmalardan alabilirsiniz.

  ''TAT lisanslı firmalar GDT ile çalışmak zorundadır.Siz GDT olarak tabiki Lisansınızı kullanarak alabilirsiniz, fakat şöyle bir durum var; alım yapmayı planladığınız fabrikanın bulunduğu il ya da ilçe belediyesinin herhangi bir TAT firması ile anlaşmış olması durumunda, onaylı yönetim planı kapsamı içerisinde bulunuyorsa eğer, yönetmelik gereği, belediye ile anlaşan firma ya da firmalar dışında herhangi başka firmanın, Lisanslı dahi olsa alım yapması yasaktır. bu durumu göz önüne alarak alım yapabilirsiniz.''

  Tuba hanım bu durum 2011 ambalaj atıklarının yönetmeliği ile kaldırılmıştır. Fabrikalar atıklarını istedikleri lisanslı firmalara verebilirler.
   
 16. http://www.uyarilevhalari.org/kat/50/geridonusum__atik_levhasi.html burdan bakabılırsınız geçiçi depolama alanı vb levhalar sarı zemin üzerinde siyah yazı olacak şekilde.

  eğer alışveriş poşeti ise ambalaj sınıfına girmez. diğerleri150102
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.