• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb başvurusu

Riday

Kayıtlı Kullanıcı
gfb başvurusu yapalı 30 iş günü oldu ve başvurumuz sonuçlanmadı
bu durumda ne yapmam gerekir bilgisi olan var mı ?

@Sümeyra
60 gün olacaktı. GFB alırken herhangi bir eksiklik çıkması halınde 60 gun içinde tamamlanması lazım.

@Pınar Özgen
o çevre izni için yanlıs hatırladım.

60 günle ilgili bir tanım nerede geçiyor acaba? Ben reddedildikten sonra aylarca başvuru yapılmayan tesisler hatırlıyorum.

İlgili yönetmelikte "60 gün" ibaresi yok yada ben mi göremiyorum? Şuana kadar da eksik evrak için 3 günden fazla bekleyen olmadı Müdürlüklerden.

@Olgaç Sürmelihindi
Olgaç Bey notlar ne yazık ki bize bir şey ifade etmez. Yönetmelikte veya ilgili başka bir mevzuatta geçiyorsa dikkate alabiliriz. Bu şekilde bir yönlendirmede bulunabilirseniz biz de bilgi sahibi olmuş oluruz.

zaten ben yönetmelikten yazdım. Kafama göre yazmadım. Ben bunlarla ilgili not tutuyorum eğer benimde bilmem gereken birşey olursa bende öğrenmiş olurum. Ben kimseyi yanlış bilgilendirmem.

ÇKAGİLHY Madde 8-(3) Söz konusu e-başvuru dosyasında herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olması halinde, yetkili merci eksiklikleri işletmeciye
ve hizmet satın alımı yoluyla işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmasına bildirir. Bildirim tarihinden itibaren eksikliklerin seksen gün içinde tamamlanarak yetkili mercie gönderilmesi zorunludur. Eksikliklerin giderilmesi durumunda yetkili merci tarafından çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesi düzenlenerek işletmeciye verilir.

@s.akgün

Arkadaşlar; "Çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunun değerlendirilmesi ve belgenin düzenlenmesi " başlığı atında Madde 8 de çevre izin ve lisans başvurusunda var olan eksikliklerin (örneğin valilik tespit raporunun olmaması ya da emisyon ölçüm raporunun özet formunun olmaması ya da belgelerin görüntülenememesi, okunamaması gibi) giderilmesi için verilen 80 günlük ek süreden bahsedilmektedir. GFB başvurusu esnasında belirten eksikliklerin giderilmesi için verilen sürenin 80 günle bir ilgisi yoktur.

Geçici faaliyet başvurusunun değerlendirilmesi ve belgenin düzenlenmesi
MADDE 8 –(1) Geçici faaliyet belgesi başvurusu, EK-3A ve EK-3B’de belirtilen bilgi, belge ve
raporlar ile birlikte yapılır. Başvuru yetkili merci tarafından otuz gün içerisinde incelenir.
(2) Söz konusu başvuruda herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olması halinde, yetkili merci
eksiklikleri başvuru sahibine bildirir. Bildirim tarihinden itibaren eksikliklerin altmış gün içinde
tamamlanarak yetkili merciye gönderilmesi zorunludur. Bu süre içerisinde eksikliklerin tamamlanarak
yetkili merciye gönderilmemesi veya başvurunun uygun bulunmaması durumunda Geçici Faaliyet
Belgesi başvurusu reddedilir.

Arkadaşlar burda yazdığı gibi. İyi çalışmalar.

@Olgaç Sürmelihindi

Geçici faaliyet belgesi verilmesi
MADDE 7 – (1) (Değişik:RG-24/2/2010-27503)EK-1 ve EK-2 listelerinde yer alan işletmeler, 6 ncı madde kapsamında geçici faaliyet belgesi için yetkili mercie e-başvuru yapar. Elektronik başvuru dosyasında EK-3A ve EK-3B’de belirtilen bilgi, belge ve raporların bulunmasızorunludur. Geçici faaliyet belgesi e-başvuru dosyası yetkili merci tarafından otuz gün içerisinde incelenir.
(2) (Mülga:RG-16/8/2011-28027)
(3) (Değişik:RG-24/2/2010-27503)Birinci fıkraya göre yapılan başvurunun yetkili merci tarafından uygun bulunması durumunda işletmeye, gerekli bilgi, belge ve raporların tamamlanmasıiçin bir yıl süreli geçici faaliyet belgesi verilir.

@Olgaç Sürmelihindi

MADDE 8 – (1) EK-1 ve EK-2 listelerinde yer alan işletmelerin, geçici faaliyet belgesinin alınmasından itibaren en geç altı ay içerisinde çevre izin veya çevre izin ve lisansının e-başvuru sürecini tamamlamaları zorunludur. Başvuru sürecinin tamamlanması aşamasında, EK-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlar sunulur. Bu süre içinde başvuru tamamlanmaz ise geçici faaliyet belgesi iptal edilir.

(2) e-başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra, başvuru yetkili merci tarafından seksen gün içerisinde incelenir. Söz konusu e-başvuru dosyasında herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olmaması ve başvurunun uygun bulunması halinde yetkili merci tarafından, çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesi düzenlenerek işletmeciye verilir.

(3) Söz konusu e-başvuru dosyasında herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olması halinde, yetkili merci eksiklikleri işletmeciye ve hizmet satın alımı yoluyla işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmasına bildirir. Bildirim tarihinden itibaren eksikliklerin seksen gün içinde tamamlanarak yetkili mercie gönderilmesi zorunludur. Eksikliklerin giderilmesi durumunda yetkili merci tarafından çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesi düzenlenerek işletmeciye verilir.
Şeklinde olması gerekir.

@İbrahim Şen
evet taslak hali.

@Olgaç Sürmelihindi
allah aşkına bir defa eksiklik çıktı diyelim bunu firma hemen tamamlayamayabilir. O zaman çevre izin ve lisans eksiklik giderimi için sürede kısa olması lazım.

@Tolgay Doğan
Tesis emisyondan izne tabi Tolgay Bey, iki aydır yazıyı bekliyorum.Dosyanın olduğu mühendise de ulaşamıyorum.Eksik evrakla başvuruyu yaparsam da bu kez eksikliği tamamlama süresini kaçırmaktan korkuyorum.

Arkadaşlar eksik belgede başvuru yapılırsa il müdürlüğü veya bakanlık sistemde ek belge açarsa 80 gün içerisinde sisteme yükleme yapabiliriz, fakat açmaz ise başvurumuz reddedilebilir. bu durum hem GFB hem de Çevre İzni için de geçerlidir.

@Seda Özsoy
eger ÇKAGİLHY eklerinde yaninda yildiz isareti varsa, gürültüden zaten muaf demektir. sadece emisyon iznine tabi ise neden gürültü için muafiyet aliyorsunuz?

@Tolgay Doğan
Ek- 2 den 3 maddeden izne tabiyiz bu maddelerden sadece birinden gürültüden muaf (*) tesisim,fakat '' 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar'',maddesinden dolayı il müdürlüğünden görüş yazısı almamız gerekmektedir.

Arkadaşlar ben gerçekten anlayamıyorum. Yönetmelikler eksik mi okunuyor? Geçici Faaliyet Belgesi verilmesi Madde 7'de yer alıyor. Ve burada 30 günlük başvuru değerlendirme süresi dışında belirtilen hiçbir süre yok. Madde 8 Çevre İzin / Lisans başvurularına ilişkin madde. Mülga edilen maddeler veya henüz yürürlüğe girmeyen taslak maddeler bizi ilgilendirmiyor şu aşamada. Yürürlükteki maddeleri göz önüne alalım lütfen. Konuya hakim olmayan arkadaşların iyice kafasını karıştırıyor yönetmeliklerin yanlış yorumlanışı.

İlk GFB başvurusu sonrası sürecinde iseniz eksik belge ile başvurduktan sonra ÇKAGİLHY gereği ilk 80 gün uzatmayı alırsınız. Evrakınızı / evraklarınızı tamamlar Çevre İzni/Lisansınızı alırsınız.