• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

GFB ve İzinlisans Belgesi Yenilenmesi Hk. (Firma ve Ünvan Değişikliği)

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Danışmanlık firmanızın yada GFB almış tesisin (başka firmaya devri gibi) hem ünvan hemde vergi nosu değişikliği varsa bu değişiklik öncelikle vergi dairesinden yapılır, yeni ticaret sicil gazetesi alınır. Daha sonra başvurusu yenilenmesi için İzinlisans Dairesi'ne resmi yazı ile müracaat edilir.

İzinlisans belgesi alan tesis içinde Çevre Görevlisi kullanıcısı ile e-izin sistemine giriş yapılır Tesis İşlemleri>>>İzin ve İzin/lisans Belge Yenileme Başvurusu tıklanarak açılan sayfada bu değişiklik için başvuru yapılır. Yeni ticaret sicil gazetesi ve ünvan değişikliği nedeni ile ödeme belge dekontunun sisteme yüklenmesi istenir.

Yalnızca ünvan değişikliği söz konusu ise ve vergi numarası değişmemişse yine yukarıda belirtilen işlemler gerçekleştirilir,
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine danışmanlık firması, çyb yada firmanın kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır, Firma İşlemleri>>>Firma Bilgileri güncelle butonu tıklanarak "firma bilgilerimi güncelle" butonuna basılır, açılan sayfada vergi nosunun yanında "Maliye Bakanlığından Bilgileri Güncelle" butonu tıklanarak firma bilgilerinin en son hali ekrana gelir ve "Kaydet" butonu tıklanarak güncel hali sisteme kaydedilir. Bu değişiklik e-izin portalına doğrudan yansıyacaktır.

Not: "İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir."

İyi Günler Dilerim.

işe başladığım tat firmasının işletme protokolünü yapmak istiyorum fakat en son işe giriş bildirgemi yükleyip imzalayıp kaydediyorum fakat sanki kaydetmemişim gibi firma gözükmüyor. bunula ilgili yardımcı olursanızı sevinirim. firmam isim değişikliği yaptı ve izin lisans yenilemesi yapacağım.

Arkadaşlar Merhaba ,
Mesleğe yeni başlayan biri olarak öncelikle paylaştığınız bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim. Sizden bir yardım almak istiyorum. ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisi için gfb başvurunda bulunduk fakat belgelerde eksiklik olduğu için red edildi. şimdi tekrar başvuruda bulunacağız. evrakların yukleneceği sistemi açtığımda
- mevcut tesis ilk basvuru
- yeni kurulmus tesis ilk basvuru
- gecici faaliyet belgesi yenileme
butonlarından hangisini seçip devam etmeliyim. birde ilk basvurumuz red edildiği için ikinci başvuruyu yaparken para yatırıp sisteme yüklememiz gerekecek mi ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. herkese kolay gelsin

@ZEYNEPÇAKIL

Öncelikle ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisi yeni inşaatı bitti, tabiri caizse sıfır tesis ise yeni kurulmuş tesis ilk başvuru diyeceksiniz, değilse mevcut tesis ilk başvurudan devam edeceksiniz. GFB red edilince belge yenilenmesi değil belge başvurusunun yenilenmesi olur. Belgeyi almadığınız için para falan da yatırmanız gerekmez.

@Muharrem

Ufkum açıla açıla nirvanaya ulaştım, sonrasında ise beyaz bir ışık gördüm :D

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum..
Bir tesisimiz için GFB aldık ve 6 aylık Çevre İzin başvuru süresinin 2. ayında tesiste ünvan değişikliğine gidildi. Oysa ki valilik tespit, ölçüm raporu herşey hazırdı, yani başvursam sıkıntısız şekilde izini alabilecek durumdaydım.. Ama firma sahipleri kaynakhaneye ek baca yaptık yapıcaz yapabiliriz derken bekledik ve izin başvurusunu yapmadık. Sonrasında da ünvan değişikliği problemi ile karşılaştık.
Coğrafi B. Sis. Genel Müdürlüğünden CBS'de firma ünvanını değiştirttik. Artık sistemde LTD.ŞTİ. olarak değil de A.Ş. olarak gözükmekte tesis. Bu durumda ben mevcut GFB mi yenileme yaparak izin işlemlerime devam etmem gerekmekte, değil mi? Yani il çevre ile görüştüğümde GFB yenilenecek diyor. Bakanlık ise, keşke çevre iznini alsaydınız sonra sistemde ünvan değişikliğini yapsaydınız diyor... İki ucu da bi acayip oldu işin..
GFB yenilenecek ise taaa il uygunluk aşamasından alınması gerekiyor. ÇED'in güncel halini aldım zaten..

Şimdi sorum şudur ki GFB'yi yenileyerek mi işleme devam etmeliyim? Yoksa sistemde yeni ünvan ile tesisin görünmesine rağmen çevre iznine devam mı etmeliyim(ki bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum).. İl çevredeki arkadaşlara da ünvan değişikliğini danıştığımızda dilekçe verin hemen değiştirin bi sıkıntı olmaz süreçde demişlerdi, şimdi ise GFBde ünvan değişikliği ile karşılaşmadık GFB başa dönecektir diyorlar..

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum, en başa dönmek istemiyorum Aralık ayında entegre denetimim var:hihi:

Teşekkürler...

@İpekszksn
Merhaba,
İlk seçenek olarak; ek baca yapılmasının ardından (ek bir üniteye ait değil ise) sadece VTR yenileyip çevre izin belgenizi alabilir, sonrasında coğrafi bilgi sistemlerinden ünvan değişikliği ile ilgili işlemlerinizi tamamlayarak çevre izninizi devredebilirdiniz.
Şuan için çevre iznine devam etmeniz yanlış bir adım olur dediğiniz gibi..
Çoğu İl Müdürlüğü ünvan değişikliği olan firmalarda (firma sahibi değişmese dahi) en baştan uygunluk denetimi altında İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısında ünvan değişikliğini yapıyorlar. ÇED Görüşünüzü de yenilemişsiniz, emisyon ölçümünü hemen ek baca için yaptırıp diğer taraftan da uygunluk başvurunuzu yaparsanız süreci hızlandırmış olursunuz.
Kolay gelsin.

GFB güncelleme yapmanız daha kolay değil mi? eklenen baca kapasiteyi artıracak ise kapasite raporunu yenileyip daha sonra GFB güncelleme yaparak yenilenen belgeleri yükleyerek tekrar GFB alıp ve bu GFB yi izin lisan başvurusuna gidecek şekilde sürdürmeniz gibi bir seçenekte benim aklıma geliyor. Ünvan değişikliğini de GFB güncellendikten sonra yapar en son izin lisans başvurusu yaparsınız?.

böyle bir durumda zaten il müdürlüğü uygunluk yazısını hemen verirler gelip; rica edersiniz acele olduğu için. kapasite raporunu ekleyen bir değişiklik ise bu baca, kapasite raporu da yaklaşık bir buçuk iki aya çıkıyor sanırım, güncelleme yapar yeni GFB yi alırsınız diye düşünüyorum.

Baca eklenmekten vazgeçildi. Zaten firma baca ekletip ekletmemekte muallakta kaldığı için ben çevre iznimi sonlandıramadım :(
Şimdi en başına dönmek zorunda kalacağım. Birde tesisin emisyon raporu var fakat LTD. ŞTİ. adına,onu da yeniletmem gerekecek..
Baştan başlamaktan başka çare yok sanırım.. Teşekkürler :)

Arkadaşlar unvan değişikliği yapılan firma eğer yetkili mercie bildirmez ise bunun cezası ne olacaktır bir fikri olan var mi acaba?

vergi no değişikliği yok ise sıkıntı olmaz ancak vergi no değişimi faaliyet durdurmaya kadar giden cezai işleme maruz kalabilirsiniz.

Anladım fakat sunu bilmekte istiyorum ; eğer ki bildirim yapilmazsa bunun için ne gibi yaptırımlar uygulanıyor ?

yönetmeliğe aykırılık var sonuçta ÇKAGİLHY de firma isim değişikliğini 3 ay içinde bildirmeleri gerekir diyor.

@hazeldogan
Ünvan değişikliği olduğunda il çevreye dilekçe ile müracaat edebilirsin. Cezai işlemini tam olarak bilmiyorum ama ilkin para cezası verebilirler. Zaten lisansınızın geçerlilik süresi değişmeden ünvanı değiltirirler

@hazeldogan

ÇKAGİLHY, Çevre izin ve/veya lisans belgesinin geçerliliği ve yenilenmesi başlıklı 10 uncu maddesinin 8 fıkrasında;
"İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir."

2872 sayılı Çevre Kanununun, Denetim, bilgi verme ve bildirim yükümlülüğü başlıklı 12 inci (Değişik: 26/4/2006 – 5491/9 md.) maddesinde;
"...
İlgililer, Bakanlığın veya denetimle yetkili diğer mercilerin isteyecekleri bilgi ve belgeleri vermek, ....."

2872 sayılı Çevre Kanununun 20 nci maddesinin (g) bendinde; “12 nci maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6000 Türk Lirası idari para cezası verilir.”

Hükümleri yer alıyor. Buna göre İhlalin 2014 yılındaki karşılığı; “2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2014/1)” ile belirlenen 10.553 TL İdari Para Cezası’dır.

Ceza ile birlikte süre verilir, süre sonunda gereği yapılmadığı taktirde, ceza miktarı katlanarak tekrar ceza verilir. Tekrarında bu sefer 2 kat katlanarak tekrar ceza verilir.o_O

Bu arada tesisin tüzel kişiliği değişmişse (yeni tüzel kişiliğin izni olmadığından) faaliyet durdurmada uygulanabilir. Ama vergi numarası vs. sabitken sadece unvanda değişiklik varsa faaliyet durdurma uygulanabilir mi bilemiyorum. Bi bakmak lazım :eek:kyrm:

Ama en iyisi olayı abartmamak. Başvuruyu yapmak :harika:

Merhaba arkadaşlar bir tesisime Geçici Faaliyet belgesi aldım ancak firmanın adres bilgilerinde hata yapmışım ilçesi yanlış olmuş bunu değiştirebilmek için nasıl bir yol izleyebilirim il müdürlüğü ile görüştüm bakanlıkla görüşmemi söylediler bakanlığı aramaya vakit bulamadım henüz o nedenle yardımcı olursanız sevinirim. birde adres değişikliklerini çbs den yaptım şu an bu şekilde çevre izinine başvursam orada adresler doğru olacak ama bu bana ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratır mı bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler

arkadaşlar, bir tesisim için gfb aldım fakat vergi numarası aynı kalıp sadece ünvan değişikliği yapıldı..Gereken yerlere yazılı olarak müracaatta bulundum..şu an
yeni ünvanda gfb bulunamadı diyor ve izin lisans içinde az sürem kaldı..ne yapmam gerekiyor?