• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Hayalinizdeki çmo

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Birçok meslektaştan odayla ilgili yakınmalar her zaman duymaktayız.Bir süre sonra oda seçimleri de olacaktır. Yönetim değişsin ya da değişmesin, tüm meslektaşlara hayalinizdeki odayı tarifler misiniz?Maddeler halinde odanın yönetim anlayışı nasıl olmalıdır? Nasıl bir strateji izlenmelidir?

Not: Tahrik edici düzeyde yazılan siyasi mesajlar doğrudan silinecektir.

neden genç öğrenciler kayıt edilmiyor odaya ? makina mühendisleri odası bunu cok rahat yapabiliyor vede belgeleri bile daha ucuza alınmasını sağlıyor,ÇMO tam tersi bir çevre görevlisi belgesi için bile ne kadar zorluk çıkarıyor bunun sebebi ne ?

Konu başlığını görünce, İstanbul gibi Büyük bir şehirde bizleri çekemiyor. Ms Project eğitimi vardı yeterli katılım sağlanamadı. Yeterli ilgi mi yok, duyuru mu yok bilmiyorum ama gelişmemiz lazım çevre mühendisleri olarak. Alternatif çevre mühendisliğine de bir bakmamız lazım neler yapabiliriz başka? Hangi noktalarımızı geliştirip nerelerde etkili olabiliriz gibi.
Veya tamam sadece ana mesleğimize yoğunlaşalım fırtınalar koparalım. Bunları oda aracılığı ile yapmaya başlarsam benim hayalimdeki çmo olur :) en basitinden ISO belgelerini alalım; kalite, çevre, enerji ve daha ne yapabilirsek. Başka adreslere bakmak yerine biz bir arada olsak. Çok mu hayal kurdum :D

arkadaşlar odamızın eski başkanı baran bey TMMOB ve ÇMO tarihinde hiç olmamış bir şekilde lüks otelde odanın parası ile oda başkanlığı devir teslim töreni yapmıştır (hemde CHP Ankara il başkanlığında adaylık başvurusunu yaptıktan sonra ). aday adaylığı döneminde odamızda ilk kez ve son kurulacağını tahmin ettiğim ÇEVRE SORUNLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI sıfatıyla Ankara nın ilçelerini gezmiştir ( bizim aidatlarımız Baran beyin seçim çalışmalarına gitti)

@hasanmrdnşimdi
o konu ile ilgili bir kaç sayfa öncede yazmıştım benide gayet rahatsız ettiğini dile getirmiştim.
dediğim gibi; herhangi bir partiye mensup biri değilim. oy kullanmayı red eden birisiyim. ama muhalif olduğum bir gerçek.
yapılan projelerin etkileri değerlendirilip büyük çaplı projelerin bir çoğuna kendim gibi odanında hatta her çevre mühendisininde karşı çıkması gerektiğini düşünüyorum. ama şimdi baran bey tutup CHP den aday oluyorsa bu iş olmaz. burada samimiyetsizlik var.
birçoğumuz 3 kuruşa çalışıyoruz. ama oda aidatımızı er ya da geç ödüyorsak, bizim desteklediğimiz desteklemediğimiz ama oylarımızla gelen ÇMO odası başkanı o aidatların her kuruşu için hesap ödiyebilmelidir.
ayrıca bu meslektaşımız ve eski oda başkanımızı şahsen tanımamakla birlikte hala yeni oda başkanımızdan daha popüler olmasıda çok enteresan.
şuan da ÇEVRE SORUNLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI, Çerve Mühendisleri ODASINDAN daha aktif çalışıyor gibi bir izlenim var benim gözümde...

muhalefet olacaksan ol. mantıklıysa destekleriz zaten. ama particilik yapacaksan bu iş olmaz arakdaş.

aramızda illaki iktidarı destekleyen arakdaşlar vardır.
ben şu an empati kuruyorum da;
ÇMO başkanı AKP den millet vekili adayı olsaydı ben tahammül edemezdim. aylık 10 tl bile ödememek için elimden gelen herşeyi yapardım.
siyaset yapacaksanız ÇMO dan, ODAMDAN uzak durun arkadaş.
gidin desteklediğiniz partinin gençlik kollarına il yönetimize girin.
ama benim odamın kaynaklarını kullanarak ya da mevkisini kullanarak benim karşıma gelmeyin.
ÇMO da birlik beraberleik istiyorsak particilikten uzak durmak zorundayız.
ÇMO nun ÇEVRE MÜHENDİSLERİNİ önemseyen yeni bir kadroya ihityacı olduğu kesindir.
umarım yapacağızda...

arkadaşlar ÇMO ya şöyle bir çağrıda bulunalım;
Baran Beyin CHP aday adaylığı döneminde (11şubat-8 nisan) ÇEVRE SORUNLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞININ masrafları ne kadardır?
Odamız ve TMMOB tarihinde ilk kez olan lüks otelde yapılan oda başkanlığı devir teslim töreninin maliyeti ne kadar? (içeriğine bakarsanız devir teslim töreni değil aday adaylığı tanıtımı)
ÇEVRE SORUNLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI sıfatın varken herhangi bir siyasi partiden aday adayı olmak etik mi? hatta yasal mı?
Lüks otelde yapılan oda başkanlığı devir teslim törenine TMMOB Başkanı ve bir çok bağlı odanın başkanının katılması TMMOB nin itibarını zedelememiş midir?

Şimdi @Melih Coşar , @Fatih Özcan gibi ankara istanbul ya da diğer iller de odalardaki aktif arkadaşların bize bir muhattap bulma durumları olabilr mi? sonuçta yanlışlarımızla yüzleşip topyekün olarak hareket edebildiğimiz bir oda kurmaksa eğer hayalimiz bu yanlışlarla yüzleşmek zorundayız.
bu yanlışlarla devam ettiğimiz sürece odaya küfür eden gibi konuşan birçok meslektaşımız olacaktır.

en başta dediğim gibi; sakın yanlış anlaşılmasın!
Projelere muhalif olmak, bu proje yanlıştır demek, muhalefet ya da iktidar partisinden millet vekiliğine uzanmaya çalışarak olmaz.
USER=1]@Fatih Özcan[/USER] ya da diğer aktif kullanıcılar neden hiçbir cevap vermediler?

@ritimsiz Konuda yazılan birçok mesajı bizzat duydum, yeri geldi bende odada söyledim.

Sitemizi takip eden birçok oda yetkilisi var olduğunu biliyorum. Hatta bu konunun linkini bizzat Baran beye de göndermiştim. Konunun amacı oda üyelerinin şikayetlerini görsün mümkün olanları düzeltsin, mümkün olmayanların mantıklı açıklamasını yaparak ikna etsin di.

Burada asıl sorulması gereken oda yetkilileri neden hiç konuya cevap vermedi sorusudur. Bunun cevabını da maalesef kimse bilmiyor sanırım..

cevap için çok teşekkür ediyorum öncelikle.
benimde sıkıntım burada. ben konuyu uzun zamandır takip ediyorum. tüm yazıları okudum okuyorum. atarlı konuşan arkadaşlara oda yönetici olduğunu söyleyen söylemeyen bir çok arkadaş cevaplar verdi. ama bu sert çıkışlar genelde kişiseldi. 'oda ne yapıyor ki?',, 'bir faaliyet yok ki' ,, 'aylık 10 tl fazla değilmi' vb gibi çıkışara cevaplar anında geliyordu. bu ankara yönetimi genel merkez neden şimdi sus pus.

oda ile alakalı en büyük sıkıntım yukarıda yazıldı. baran bey akp den aday olsaydı tekrar diyorum ben tahammül edemezdim.
şimdi odayı sen niye bölüyorsun arkadaş. devir teslim törenini neden milletvekilliği aday tanıtımına çeviriyorsun?
biz bir kişi fazla olsun diye burada oturmuş insanlara bişeyler anlatmaya çalışıyoruz.
sen herşeyi komple mahvediyorsun.

mesela bakın şimdi;
eski başkan odamızın mevkisini kullandı, bağlantılar kurdu ve millet vekilliği için istifa etti..
yine sinirlenirdim ama olabilir derdim.
ama asıl onursuz davranış istifa ettiği halde tam olarak kopmamak için ve medyatik yönünü devam ettirebilmek için yeni bir birimin başkanlığına devam edip mevcut ÇMO odası başkanından daha aktif halde yola devam etmek.

arkadaş ben bu oyunu AKP den biliyorum. tayyip ve davutoğlu muhabbetinin bi değişiği işte...
kukla ve efendisi..
herkes boyuna göre çalmaya çalışıyor,
herkes mevkisine göre yontmaya çalışıyor...
kimi odaya kukla başkan getiriyor, kimi ülkenin başına....

ÇEVRE SORUNLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI nedir bilader. kim kurdu?
Çev sor. arş. merkezi de değil. sonuna başkanlığını da eklemişler. BAŞKANLIKKKK olmassa olmaz.
ÇMo_Org ta bu yeni başkalığın arka bahçesi olarak çalışıyor. garibim yeni başkanın adını bilmiyoruz daha..

bu nasıl bir koltuk sevdası arakdaşım.
kurulum yılı ne bu merkezin.
ilk başkan kim?
kim oturttu seni o koltuğa?
bu sorulara cevap verilmelidir arkadaşlar.

bunlarla yüzleşmezsek; odaya katılım arttsın bizimde güzel bir odamız olsun lafları sadece geyik muhabbet olarak devam edecektir.

ÇMO gerçekten güzel işler yaptı, yapmaya da çalışıyor bundan şüphem yok. Ancak, ÇMO'nun mesleğimizi ve bizleri yeterince savunmadığını düşünüyorum.En basitinden ana sektörlerimizden biri olan Danışmanlık şirketlerinde 2-3-5 yıllık mühendis bulundurma zorunluluğunu, Danışmanlık Şirketi kurmak için gerekli azami mühendis sayısı v.s gibi konularda neredeyse arkasında tüm çevre mühendislerinin desteği varken bir şeyler yapamıyorsa ne zaman yapacak? İş yapma ve çalışma özgürlüğümüzü kısıtlayan (hukuksuz) ve 2 yılını doldurmamış ama lisansında afadersiniz hayvan gibi projeler yapmış, dersler vermiş Mühendis arkadaşlarımıza, mezun olduktan sonra bile stajer muamelesi yaptırıyorsa bence en temel sorunları çözememiş demektir. hele hele başka hiç bir meslekte böyle bir uygulama ve emsal yokken !

Çevre Sorunları Araştırma Merkezi hala çok iyi çalışıyor...
bence ÇMO yu kapatalım.
Çevre Sorunları araştırma merkezi kalsın sadece..
Sahi ya ÇMO nun yeni başkanının adı neydi?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Baran Bey i etiketleyerek yazdığım bugün kü yazı; umarım bir cevap gelir.
---------------------------

Merhabalar Baran Bey. Sizi şahsen tanımayan bir meslektaşınızım. Çevre Tmmob Çevre Mühendisleri Odası nın başkanlığını yaptığınız dönemde sizi takip etmek istemiştim. çünkü odamızın ciddi bir şekilde iyileştirilmesini istiyorum. Mesleğimizle alakalı ÇMO dan bile daha iyi işler yapan cevremuhendisleri.net te Hayalimizde ki ÇMO başlığında da bir çok yazı yazdım. genellikle odanın tarafındaydım. katılımın yeterli boyutta olmadığını düşünüyordum. taki siz CHP den milletvekilliğine aday olana kadar. öncelikle mevcut iktidara açıkça muhalefet olduğumu belirtmek isterim. ÇMO nun karşı çıktığı tüm projelere hatta belkide fazlasına bende karşı çıkıyorum. hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı varken ÇMO nun siyasetten uzak kalamayacağını düşünüyorum. ancak bu durum muhalefetten milletvekili adayı olmayı gerektirmez. ya da lüks otellerde millet vekilliği aday tanıtımı yapar gibi ÇMO başkanlığı devir teslim törenlerini de gerektirmez. çalışan ya da çalışmayan herkesi aidatlarını ödüyorsa, ödenmeyen aidatlar borç olarak yazılıyorsa bunun hesabını vermek sizlerin boynunun borcudur. her TC vatandaşının seçme ve seçilme hakkı illaki vardır. bu hak anayasada herkese verilmiştir. ancak ÇMO nun kaynaklarını kullanmadığınızı ispatlasanız dahi odamızın mevkisinden yararlandığınız bir gerçek. kendi açımdan söyleyecek olursam iyiki chp den aday olduğunuz. çünkü akp den aday olan bir odaya mensup olmak cidden çok sinir bozucu olurdu. ancak ÇMO ya kayıtlı iktidar yanlısı meslektaşlarımızı düşününce durum çok can sıkıcı. CHP li bir ÇMO. tekrar diyorum; projelere muhalif olmak, muhalefet ya da iktidardan aday olmayı gerektirmez. ben kendi adıma 'Çevre Mühendisleri Odası chp mhp hdp ya da x partili değil, sadece doğru ya doğru diyor!' u savunuyordum. meğer cidden siyaset yapıyormuş.. neyse bu ilk rahatsızlığımdı. ------------------------------------------------------------------------ikinic rahatsızlığım ise; MV aday adaylığınız sırasında ÇMO başkanlığı görevinden anlatılanlara göre ihtişamlı bir şekilde istifa edip, başkanlığı Mert Bey'e (soyadını henüz öğrenemedim) devrettiniz. güzel yolunuz açık olsun hayırlı olsun. ancak şimdi karşımıza Çevre Sorunlarını Araştırma Merkezi başkanlığı diye bir şey çıktı ki, mevcut ÇMO dan daha çok gündem yapıyor. her açıklama artık bu merkezden geliyor. bu merkezinde başkanı sizsiniz. sizi oraya kim başkan seçti? meslektaşınız olarak cidden bilmediğimden soruyorum. seçimleri ne zaman kaç yılda bir yapılıyor? ÇMO sizin arka bahçeniz mi? sizde mevcut iktidar gibi odamıza kukla bir başkan getirip işleri bu başkanlık adı altında mı yürütüyorsunuz? sizin mevcut iktidar ve yandaşlarından ne farkınız kaldı? önümüzdeki seçimlerden sonra odaya yine siz mi başkanlık yapacaksınız. odanın kutuplaşmasından sizde rahatsız mısınız?
.tr de güncel bütün haberler ve yazılarda ya Çevre Sorunları Araştıma Merkezi Başkanı olarak sizin adınız ya da ÇMO 12. dönem yönetim kurulu yazmakta. ÇMO nun sitesi ile sizin kişisel siteniz aynı şekilde mi güncellenmekte? aslında sorulabilecek buna benzer bir sürü sorum daha var. umarım bir gün tanışıp uzun uzadıya bu konular hakkında sohbet edebiliriz. Odamız ve mesleğimizin daha iyi yerlere gelmesi temennisi ve saygılarımla.

Adam foruma kayıt olalı 3 ay olmuş 5 tane mesaj atmış.. Hepsinde de odaya sallamış, siyaset yapmış... 1 tane başka konuda mesaj atmamış.. ortalığı karıştırmak için ne gerekiyosa yapmaya çalışmış yani... bu tiplerden burda çok var.. Ondan sonra Çevre Müh. neden b.ktan.. Çok basit, B.ktan adamlar olduğu için..

@hakancihan

sanırım bu mesajı bana yazmadınız. @hasanmrdn kastetmişsiniz anladığım kadarıyla.
arkadaşı tabiki de tanımıyorum. ancak söylediklerinde yanlış bir şey göremiyorum.
baran bey çevre ile ilgili birkaç sorunu gündem yapıp milletvekilliğine uzanmaya çalışmış bir arkadaşımız. milletvekilliği adayı olamadığı gibi odayı da zan altında bırakmıştır. @hasanmrdn beyin 5 mesaj atması ya da siteye yeni üye olması çok önemli değil. birisini başkan seçtince sorgulamayı bırakıyormuyuz hemen?
sorgulamakta her üyenin boynunun borcudur.
hesap vermekte 'gönüllü olarak yönetime katılan arkadaşların' boynunun borcudur.
o yüzden ben o arkadaşın yazdıkalrında herhangi bir sıkıntı göremedim. yanlış bir şey yazmamız.
siz baran beyi destekliyorsanız açıklayınız. ya da durumu biliyorsanız... nedir? ne değildir?

benim yazdıklarımı eleştirmek yerine , yazdıklarımı çürütün lütfen...takım tutar gibi birilerinin peşinden gitmeyin. ÇMO yönetimi açıklasın Baran Beyin aday adaylığı döneminde Çevre Sorunları Araştıma Merkezi nin ne kadar harcaması olmuş?Çevre Sorunları Araştıma Merkezine neden ilk kez Baran beyin aday adayı olduğu gün gerek duyulmuş? at gözlüklerini çıkaralım ülkeyi yönetenlerin israflarını eleştirirken kendimizide eleştirebilecek olgunlukta ve kişilikte olalım.

- Hükümete ve Bakanlığa karşı olmayan ve sadece Çevre Mühendislerini haklarını savunan,
- Odayı siyasete karıştırmayan yönetim sistemi olan,
- Mesleğimizle alakasız olan konularda hükümete muhalif olmayan, (Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir ama odanın olmamalı)
- Odaya kayıtlı olan işsiz ve çalışan meslektaşlarımızı belirleyip hangi bölgede Çevre Mühendisi aranıyorsa o bölgedeki temsilciliklerin veya şubelerin kayıtlı işsiz meslektaşları buraya yönlendiren veya işverene öneren,
- Odaya düzenli olarak aidatını ödeyen meslektaşları ziyaret edip oluşan sıkıntıları ve önerileri dinleyen vb. gibi
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI (ÇMO) olmalı.

Kızgın olarak yazdığımı ifade etmek isterim.
ÇMO Kapatılsın. ÇGÇMO( çevre görevlisi ve çevre mühendisleri odası) Açılsın. ÇMO'da rahat etsin bizde rahat edelim.

İstanbul Şube'nin eğitim ve seminer konusunda biraz geri kaldığını düşünüyorum. Bursa ve Kocaeli ile alakalı duyurular görüyorum ancak eğitim var ve duyurusu mu tam yapılamıyor yoksa eğitim konusunda geri mi kalınmış anlayamıyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...