Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özgür Tırınk tarafından paylaşıldı.

 1. Özgür Tırınk

  Özgür Tırınk CMNet Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  MAddi 28/(6) Yetki belgesi iptal edilen kurumlar ve bu kurumlarda kurucu veya ortak olanlar ile eğitici belgesi sahipleri ve iş güvenliği uzmanları beş yıl içinde tekrar yetki belgesi başvurusunda bulunamaz ve iş güvenliği uzmanları beş yıllık sürenin sonunda bir alt sınıfta yer alan belge sınıfı için yapılacak sınava başvuruda bulunabilirler.

  Denilmektedir bu kanuna göre OSGB'si bakanlık tarafından İptal edilen İş Güvenliği Uzmanlarının Belgeleri iptal mı oluyor?
   
 2. Serdar Seçgin

  Serdar Seçgin CMNet Üyesi

  Özgür Bey Merhaba.
  Yönetmelik açık ve net...Eğer sizin çalıştığınız (tabi bir osgb de çalışıyorsanız) OSGB 'nin yetki belgesi iptal edilirse, 5 yıl süre ile OSGB tekrar yetki belgesesi alabilmek için yetki belgesi iptal tarihinden itibaren 5 yıl beklemek zorunda. Bu OSGB de çalışan uzmanlarda örneğin A iseniz B, B iseniz C, C iseniz 5 yıl sonra yeniden C sınıfı sınava katılma şartı arayacağından bahsetmektedir. Yani bir nevi rütbenizi de düşürürüm demek istemektedir. Tabi şu anda çalışan OSGB lerin genel durumuna bakıldığında işyerleri ile yapılan sözleşmelerin çoğu danışmanlık sözleşmesi adı altında yapılmaktadır. Yani kendi gözlemlediğim kadarı ile yapılan sözleşmelerin çoğu bakanlığa bildirilmiyor bile. E hali ile bunlarda ancak teftişte ortaya çıkıyor. Teftişlerde, bakanlık personel sayısı az olduğu için (iş müfettişi olarak) düzenli olarak yapılamamakta. Fakat iş kanunun çıkması ile birlikte her şey çok değişecek. Ancak,ben bu alanda kariyer yapıp , A sınıfı Uzman olacağım diyorsanız attığınız her imzaya, yaptığınız her sözleşmeye dikkat edin. Özellikle kurumsal firmaların, iş güvenliği uzmanım çevre mühendisi olsun arayışı bulunmaktadır . Yani bana sorarsanız OSGB lerde değilde büyük firmalarda bu alanda kariyer yapmanızı öneririm.
   
 3. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Serdar Bey,

  Keşke dediğiniz gibi gerçekten "kurumsal" olabilseler de hem "çevre görevlisi" hem de "iş güvenliği uzmanı" olsun diye tutturmasalar :)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...