• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş güvenliği ve çevre görevliliği

Burak Dumlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Albayrak Erzurum Şeker Fabrikası
Arkadaşlar çevre görevlisi olarak müşavirlik firmasında çalışmaktayım. bunun yanında c sınıfı iş güvenlikçisi olarak çalışabilir miyim?

@Gülay Kudret Birdal

ya onlar sanırım ayda toplam 48 saat yani ayda 6 gün orada olmamızı istiyorlar. fakat benim dediğim bu değil. benimki kiralama işi

yapan arkadaşlar da sürekli farklı şeyler söylüyorlar. biri olur diyor biri sigorta çakışır diyor. biri illa da orada bulunmanız lazım diyor. tamam ben bunları anladım. ben belgeyi kiralıcam ve gidip başka bir yerde çalışıcam.. demek istediğim bu

@Burak Bilen
belge kiralama diye birşey yok belgenizi verdiğiniz yerde çalışıyorsunuz demektir.işi belge değil kişi yapar yani belge kiralanmaz belge sahibi part time yada full çalışır ;)

Önce şöyle söyleyeyim kiralama olayını unutun, kiralamak diye bir şey yok, bence bunu açıkça dilede getirmeyin sertifikanızın iptaline kadar gidebilir.
Cumartesileri çalışarak dediğinizi yapabilirsiniz SSK çalışması diye birşeyde yok Sigortanız yine 30 gün yatar priminiz yükselir

Risk analizi sadece iş güveliği veya çevre boyutları konusunda yapılmaz. Belgelerinizi kiralamayın, gidip bizzat kontrolünü yapmadığınız bir işte kullanmayın-kullandırtmayın.
Sizler mühendissiniz kendi hayatınızın, yaşam kalitenizin ve kariyerinizin de risk analizini yapın derim ben. Naçizane tavsiyemdir.

Arkadaşlar merhaba,
ben doğruyu bulamadım bir türlü, burada yazdığı gibi bakıyorum ama bulamıyorum. kod 2.4323.01.01 diye gidiyor, yardımcı olur musunuz ? Tebliğ de 4323 e geçmeden bitiyor 432205 te, nerede hata yapıyorum ?

Herkese kolay gelsin hem çevre görevlisi hem de isg uzmanı olarak çalışan var mı acaba? Son çıkan yönetmelikte çevre görevlisinin ekstra bir işi yapamayacağı aksi taktirde belgenin iptal olacağından söz ediliyor. Bu durum hakkında düşüncelerinizi bekliyorumm..

@Can Doğan

Dediğiniz doğru..Son çıkan yönetmeliğe göre öyle. FAKAT..Kaynak belirtmeden yönetmeliğin yürürlükten kaldırılacağını belirmek isterim..Ayrıca zaten odamızında bu yönetmeliğin iptali doğrultusunda müraacat ve çalışmaları var..Yani diyeceğim şu ki ikisini birden yürütmenizde bir sakınca yok..Kaldıki yönetmelik yürürlükten kalkmasa bile 6. aya kadar ikisini de yapabilirsiniz.

@İ.Ercan
6. Aya kadar iki gorevi de yapilabilme konusunun dayanagi nedir? Benim bildigim yonetmelik yururluge girdigi 1 ocak itibari ile cevre gorevlileri yonetmelikte belirtilenler disinda gorev yapamaz.

@Göksel Kurtuluş

teoride haklısınız. 1ocak'ta yürürlüğe girdi. Ancak, uyum tarihi olarak 21 Mayıs 2014 geçerli. bu durumda bakanlığın yaptırım yapacağını sanmıyorum. gerçi bu da farazi bişi.

Uyum olarak danismanlik firmalarinin ve cevre yonetim birimlerinin yeterliligi saglama suresinden bahsediliyor. Ancak bir firmaya denetime gidildiginde oradaki cevre gorevlisinin baska bir is yapip yapmadigini sorgularlar. Bence tum firmalarin bu ihtimal icin bir planlama yapmasi gerekecektir, hafife almamak lazim.

@Göksel Kurtuluş

birde bu durumun şu anda yakınlık sebebiyle Ankara, İstanbul, İzmir 'de uygulanacağını düşünüyorum. malesef. diğer illerde özellikle doğu grubunda bu işin denetimi nasıl olacak?

Bakanliktaki degisimler sebebi ile bir sure denetimler sekteye ugrayacak gibi goruniyor. Ama dediginiz gibi sanayi yogun yerler her zaman goz onunde olacaktir.