• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

iş sağlığı ve güvenliği

ilknur aslan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
okuyorum
Merhabalar ben İlknur. 3. sınıf çevre mühendisliği öğrencisiyim, 2. bir üniversite de ( İstanbul Üniversitesi) bir yandan da İş sağlığı ve güvenliği bölümü okumak ne kadar mantıklıdır? Bana iş hayatında neler katar ? Teşekkürler

@Beril Çataltepe

Bence şu durum zaten en mantıklı olanı. Osgblerde çalışıp ayda 1 saat herhangi bir firmaya hizmet veren İGU, başka bir firmaya ayda 40 saat hizmet veren İGUdan daha mı az çalışıyor? 1 saat hizmet verene sen 1 saat hizmet veriyorsun şu belgeyi yapmana gerek yok mu diyorlar? Her ikisinin de tabi olduğu yönetmelik ve yerine getirmesi gereken yükümlülük aynı.

Kısmi ile tam arasında fark yoksa iyimiş o zaman sevindim. : ) Nedense öyle kalmış benim aklımda, yanlış bilgilendirmiş oldum, kusura bakmayın : )
Ama başka iş konusunda eminim, çevre mühendisi olarak görünürken tam zamanlı isg sorun olur.

Beril hanım, bu yönetmelikte ne varsa o. yenisi yayınlanana kadar buna göre hareket ediniz. yani son durum.sağlıcakla kalınız.

Ekli dosyalar

• İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK.pdf
    349.6 KB · Görüntüleme: 17
@Aydın Demirel

MADDE 8:
b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğimine kalarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine kalarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara, EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Çalışma saatleri, tam zamanlı/kısmi zamanlı olma durumlarıyla ilgili herhangi bir ibare yok. Teşekkür ederim Aydın Bey. :)

8. madde C fıkrası/3)(Ek:RG-30/4/2015-29342) Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlardan yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
---çalışma saatleri ile ilgili olarak 12. maddeyi okuyunuz lütfen
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ ile 6331 sayılı kanunun 6. ve 8. maddelerine bakınız. bunlardan başka bir yerde çalışma ve sürelerle alakalı bilgi yoktur.

İGU ve Çevre Mühendisi olarak yazılım sistemlerinde kullanmak için e-imza mı yoksa mobil imza mı almalıyım? Her ikisinde de kullanılabilecek bir şey almam gerekiyor.

Bir kaç kişiye sordum aslında ama mobil imza almak için bir icazet bekliyordum. Çünkü e-imza hakkında yorumlara bakıldığında çetrefili bir iş gibi görünüyor. Galiba kesinlikle e-imza almam gerekecek. Peki almak için önerebileceğiniz bir e-imza kurumu var mıdır?

@Süleyman Doğan Türktrustan aldım yeni. İş güvenliği uzmanı olduğunuzu söylediğinizde anlaşmalı oldukları için indirim yapıyorlar. Şöyleki İGUla 3 yıllık e-imza 139 tl iken, çevre görevlisi olarak kullanmak amacıyla alacağınızı söylediğinizde 339 tl dediler.