• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Isıl İşlem Fırını Baca Gazı Parametleri

T.Emin A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
konya
Arkadaşlar Merhaba;

Daha önce benzer sorular gelmiş olabilir,forumda bir araştırma yaptım ama bulamadım.Yeni mezunum yardımlarınızı bekliyorum. Bir tesisimiz var.Tesiste sadece döküm,çelik,hurda gibi malzemeler Isıl işlem Fırını ve Meneviş Fırını'nda gevrekliği alınıp mukavemeti artırılıp daha sert hale getirme işlemi yapılıyor.Baca gazı için parametreler lazım.Yönetmeliği de okudum ama anlayamadım.İlk iş yerim ve ilk işim tecrübesizim.Yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba,

Sanırım ilk kez ölçümleri yapılacak. Isıl işlemler varsa öncelikle yanma gazı ve toz ölçtürmeniz mantıklı olacaktır. Ürünle temas varsa ve üründe kimyasallar kullanıldıysa muhtemelen VOC de istenecektir. Eğer MELBES talebi açacaksanız bu parametreler ile açıp, gelen laboratuvarın tespitine göre değişiklik yapabilirsiniz. Döküm malzemeleri işin içine girince ağır metal, PAH gibi parametreler de istenebiliyor. Bu nedenle prosesi gezebilen, laboratuvardan bir uzman görüşü ile hareket etmelisiniz.

Peki bu söylediğiniz parametreleri ısıl işlem fırını,meneviş fırını ve havalandırma bu üçü için yazabilir miyim bunlar ölçülmeli diye

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
cevreminMerhaba,

@Cem Yılmaz hocamın dediği gibi eğer tesiste bulunan bacalar herhangi bir ısıl işleminin emisyonunu atmosfere veriyor ise yanma gazı ve toz,

Eğer bacanız kimyasal bir işlemin(boyama gibi) emisyonunu atmosfere veriyor ise VOC (eğer aynı bacada ısıl işlem var ise ilave olarak yanma gazı ve toz) parametrelerine bakılması lazım.

Sizin bacalarınız 3 adet ayrı ayrı ise her bir bacada hangi işlemin emisyonunun atmosfere verildiğini tespit edip MELBES üzerinden ona göre parametre seçimi yapabilirsiniz. Olurda eksik veya fazla bir seçim yaptığınızı düşünürseniz daha sağlıklı ve kesin ölçüm için MELBES'ten yapılan başvuru sonucu atanacak laboratuvar ile görüşüp ölçüm öncesi bir keşif talep edebilirsiniz. Laboratuvardan gelen arkadaşlar sizlere hangi bacadan hangi parametrelerin ölçülmesi gerektiği hakkında kesin bilgi verecektir.

Ekli dosyalar

• 232323.png
    232323.png
    16.2 KB · Görüntüleme: 19
Önceki cevapları görüntüle…
cevreminBenim görüşüm,

Yanma bacalarınızda CO* / NOx / SO2 parametreleri,
Proses bacalarınızda ise VOC paremetresinin ölçülmesi ama uzman bir laboratuvar personelinden bilgi almanızı da tavsiye ederim. Netice olarak ben sadece paylaştığınız fotoğrafa göre yorum yaptım, prosesi görmeden yorumum tam doğru olmaz.

cevremintoz,voc, yanma gazları(O2, CO2,NOX, SO2) ekley,n ,lg,l, laboratuvar atandıktan sonra keşif isteyin onlar çalışma sistemine göre ne gerekli sizlere iletirler tozllll,yanma gazları, flor - klor, ağır metal, gerekli ise voc istenebilir zaten güncelleme yaparak değiştirilebiliyor