• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kalite eğitimleri

Oze

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doğa çevre ve danışmanlık Şti
merhaba ; kalite yönetim sistemleri ve iç denetçi sertifikası için eğitim almayı planlıyorum. (iso 9001, 14001 ve 18001) Bunlarla ilgili daha önce eğitim alıp önerebileceğiniz bir firma var mıdır ?

@Esra G.Ö.

Çevre yönetim temsilcisiyim. Sanırım diplomama saygı duyduklarından(!) olsa gerek bu belgelere sahip olup olmadığım hiç sorulmadı :) Bende bugüne dek cv yi kabarık tutmaya yarayan belgeler olarak düşünürdüm ama işin içine girince artık ihtiyaç olduğu kanısına vardım.

@Burcu_

Şimdiye kadar geçirdiğin denetimlerde belge sorulmadı mı?
Bunun diplomayla alakası yok çünkü. Çalıştığın firma sanırım bu işlerden uzak ya da bilmiyor gibi yapıyor. Denetimde denetçiye belgen olmadığını bir şekilde belirt uygunsuzluk yazsınlar firma mecburen gönderir. Boş yere cebinden para verme naçizane tavsiyem :)

Denetimlerde şahsım adına sorulmadı ama şirketin tüm yönetim sistemlerine ait belgelendirmeleri mevcut ve soruluyor. Denetimde bu durumu belirtmem riskli olabilir benim açımdan ama yönetime belirteceğim tepkilerini bende merak ediyorum :) teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için

kalite eğitimleri için türkak dan bakabilir eğitim tarihleri yayınlanıyor türkak eğitim biraz diğerlerinden pahalı olsada asıl tecrübe zamanla denetimler sayesinde çıkıyor belge almak kolaydır bazı firmalar ve geçerliliği de gerçekten olan bir yer toplam da 3 eğitimi 900 tl ye yapıyor ... dediğim gibi belge kolay

22221

Millet bu sertifika işinden iyi para kazanıyor maşallah
Dükafdan birisiyle konuştum bu temel sertifikaların beşini 250 TL ye veriyor

Aslında piyasasına göre uygun
TSC de ona yakın

İşveren sertifika sayısına mı sertifikanın alındığı kuruma mi ?
Yoksa bizim bilgimize mi bakıyor
Bizim ne öğrendiğimize bakacaksa hepsinde aşağı yukarı aynı eğitim var

Bu bilgiler kalıcı da değil bir kere öğrendikten sonra beyninize kazınsın sonuçta her bilgi uygulama ile kalıcılık kazanıyor

Adam anlatıyor 180 ülkede akreditasyonumuz şuyumuz buyumuz var iyi de benim bu sertifikamı

Ali ,Veli inceliyor
Ben ne biliyorsam o da benden bi tık ötede veya değil

Düşündüm dedim hani 300 veren 1000 de verir

Site yöneticilerinden Fatih beyin tavsiye ettiği SGS ye baktığımda

SGS işi euro bazında yürütüyor gerçekten mükemmel
çok sağlam bir kuruluş anladık da en düşük eğitimi
270 Euro ...

Online ücretsiz sertifikası veren kurumlardan Allah razı olsun
İnternet çağında bilgiyi ücretle satan kurumlardan alacağıma hiç almam daha iyi
Satacaklarsa da herkes satmasın
Bin tane kurum var kiminle görüşsek
Birleşmiş milletler ,180 ülke , şurda geçerli burda geçerli

İşverenlerde yoktur bu sertifikalar
Çapımız ne ki bunlara bulaşıyoruz

Türkiye de bilgiye de bakan yok sertifikayı veren kuruluşa da. Sertifika var mı var. Bu sertifikanın ne işe yaradığını bile bilmezler. Ama ciddi firmalara denk gelirseniz iş tam tersine döner.

Tavsiye ettiğiniz SGS sağlam bir kuruluş ama çok pahalı
Sizce hangi kurumlardan alınmalı veya bu ücrete değer mi ?
Sertifikalar ve eğitimler konusunda nasıl bir yol izlemeliyim ?

Sonuçta mezun olduğumuz da işveren ;
-SGS adlı kuruluştan almışsın, çok iyi bir eğitim görmüşsündür seni kapalım diye düşünmeyecektir

@Mehmet Baytemur çalışacağınız yerde bu belgeler yoksa yada firmada sistem kurmayacaksanız genel kültür olarak herhangi bir yerden alın. Aksi taktirde ciddi firmalara yönelin. Size adını verdiğim firmaları tüm dünya tanır bilir haliyle de sertifika da yer alan adı için ilave para alır diyelim. Pahalılık buradan geliyor.

Fiyatı çok diye kaliteli olacak birşey yok Sgs den alsan bile geliştirmesen boşuna vemiş olacaksın piyasada çalışınca belgenin ne anlama geldiğini anlarsın ...

Arkadaşlar merhaba, Ben de kalite eğitimlerini katılmak istiyorum ancak, Atso
TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi İç Tetkik Eğitimi
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sitemi Dokümantasyon Eğitimi
TS EN ISO 9001:2015 Risk Tabanlı Proses Yönetimi Eğitimi
gibi eğitimler açmış 9001 ile ilgili benim için hangisi yarayışlı olur, sürekli iş ilanlarına baktım ama anlayamadım.

Merhaba,

Benim tavsiyem bu kadar dallı budaklı konulardan eğitim almak yerine ISO 9001 : Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi ve istemeniz halinde iç tetkikçi eğitimini almanız olacaktır. Temel Eğitimde bilmeniz gereken çoğu şey anlatılmaktadır. Spesifik bir alanda bilgi edinmek istiyorsanız belirttiğiniz Risk tabanlı proses yönetimi gibi eğitimleri alabilirsiniz, ancak istediğiniz sadece yönetim sistemiyle ilgili temel bilgi sahibi olmak ise başta söylediğim eğitim yeterli olacaktır.

Mezun olunca alırız artık ? parasını verince alınıyor nasıl olsa

Geliştirmek açısından ne yapılabilir ki
Piyasa da çalışmayınca hep havada kalıyor
Şu piyasalarda çalışabilsem
Bırakın kendi alanımda çalışmayı hiç iş bulamadım işkur a yazdım

@Fatih Özcan pahalı olması çok normal.
Büyük şirketler de işe bulabileceğimi bilsem SGS den alacağım
kararsızım Fatih bey

Arkadaşlar ISO 14001 ve OHSAs 18001 sertifikaları dışında, iç tetkikçi ve baş denetçi diye ayrıcam bir eğitim var sanırım anladığım kadarıyla. Ancak farkları nedir? İlk önce hangisi alınıyor?

OHSAS değişti artık 45001 oldu. Bilgilendirme ve İç tetkikçi genelde birlikte verilen bir sertifika. Baş denetçi olmak için önce iç tetkikçi olman lazım. Daha sonra baş denetçi eğitimlerine gitmen gerekir.Ve iyi bir yerde denetçilik yapmak istersen en az 5 sene tecrüben olmalı.

Merhaba Arkadaşlar,

Bir arkadaşımla denetçilik mesleğini düşünmeye başladık. ISO 9001 - 14001 ve OHSAS 18001 Temel eğitimlerini ve iç tetkikçi eğitimlerini almıştık, sertifikalarımız mevcut. Baş tetkikçi olmak için doldurmamız gereken belli bir tetkikçilik süresi var mı, iç tetkikçi sertifikasını aldıktan sonra direkt olarak baş tetkikçi eğitimine katılabiliyor muyuz? Entegre olarak bu 3 yönetim sisteminin baş tetkikçi eğitimleri aynı eğitimde veriliyor mu, yoksa ayrı ayrı mı eğitim almak gerekiyor acaba?

Kalite yönetim sistemi ile ilgili yüksek lisans programları da var bazı üniversitelerde ancak adından anladığım kadarıyla sadece 9001'i kapsıyor bu program. Bu alanda yüksek lisans yapmak mı daha mantıklı olur yoksa sertifika eğitimlerine katılmak mı, aradaki farklar nelerdir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Merhaba @Beril Çataltepe

Öncelikle Baş Denetçi ile İç Denetçi arasında bir bağlantı olmadığını söylemek gerekir. İç Denetçi Sertifikası tamamen kurum yönetim sisteminde iyileştirme sağlamak adına alınan bir sertifikadır.

Başdenetçi sertifikası alabilmek için ise, min. 2 sene öğrenim geçirdikten sonra ve asgari 4 yıllık tam zamanlı iş tecrübesinin 2 yılını kalite sistemleri alanında olduğunu belgeledikten sonra baş denetçi eğitimi alıp 1,5 ay staj yapıp sınavı verdiğinizde serbest baş denetçi olarak çalışabilirsiniz. Baş denetçi olduğunuz ilk yıllarda ise (saat başı hesap yapılıyor-kişi/gün hesabı gibi ayrıntılı hesaplar var) önceden çalıştığınız sektörde denetmen olabiliyorsunuz. Başka sektörlerde de denetmenlik yapabilmeniz için stajyer başdenetçi olarak kişi/gün sürenizi doldurmanız gerekmektedir.

Entegre baş denetçilik eğitimi veren kurumlar var fakat çok tavsiye edilen bir seçenek olmadığını birkaç baş denetçiden tasarruf ettim.

Peki baş denetçilikten önce normal denetçilik diye bir kavram var mı ve bunun için de belli süreli iş tecrübesi aranıyor mu Esra Hanım?

Baş denetçilikten önce sadece kurum içi iç denetçi olabilirsiniz Beril Hanım. Fakat bu baş denetçiliği etkileyen bir faktör değildir.

İş tecrübesi olarak sadece dediğim gibi 4 sene aktif çalışma hayatı ve minimum 2 senesinin kalite alanında olması isteniyor. ekstra bir şart yok olarak biliyorum.