Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon hatlarında yüksek su hızı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kanalizasyon hatlarında çeşitli standartlara göre değişsede istenen maksimum su hızı 3 m/sn civarındadır. Bu su hızı özellikle yüksek eğimli yerlerde sıkıntı olabilmektedir. Su hızları azaltılamamakta ve yüksek su hızlarıda özellikle betonlarda oyulmalara neden olmaktadır. Su hızını azaltmak için genellikle kanalizasyon sistemlerinde şütlü baca dediğimiz bacalar yapılır fakat buda her arazide uygulanamamaktadır. HDPE borular fabrika üretim kriterlerine göre yaklaşık 10 m/sn su hızlarına dayanabilirler.

  Su hızının yüksek ve şütlü bacanın yapılamadığı durumlar için ne yapılabilir kısaca buna değinmek istiyorum.

  Böyle durumlarda taban elemanı yerinde döküm beton ile imal edilebilir. HDPE boru taban elemanı kalıbının içerisine parçalanmadan konulur. Kalıba beton döküldüğü zaman boru taban elemanı içerisinde kalır daha sonra borunun taban elemanı içerisinde kalan kısmının üstü kesilerek açılır.

  20130819_121805.jpg 20130819_122104.jpg 20130819_122106.jpg 20130819_122117.jpg 20130819_122124.jpg
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Akış sürekliliğini kesmeden ve gerektğinde arazi yapısına göre zor şartlarda bile havalandırmayı sağlıyoruz böylece. İlk bakışta anlaşılmıyor gibi duruyor, fakat detayına inince çözüm gayet güzel.
  Bir öneri olarak; bu tür HDPE kullanılan havalandırma ile diğer şütlü havalandırma bacasının çizimini kesit olarak yanyana koyabilirseniz fark ve yöntem daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

  Teşekkürler paylaşım için.
   
 3. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  yalnız yanlış görmediysem resimdeki boru koruge borudur hdpe olsa çok daha güzel olacakmıç ama uygulama çok güzel olmuş..
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Sayın seyaher kanalizasyon hatlarında Coruge boru kullanılır genellikle. Coruge borular malzeme olarak High Density Polyetylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) 'den imal edilmektedir.
   
  Harun Harmansa bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları