• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kimyasal arıtmada kadmiyum ve çinko giderimi nasıl yapılmaktadır?

Kayıt
8 Mart 2010
Mesajlar
13
Beğeniler
7
Şehir
TEKİRDAĞ - ÇORLU
#1
hali hazırda kesikli bir reaktör sistemi mevcut ve bu sistemi kullanarak, atıksu içerisinde bulunan yüksek kadmiyum ve çinko giderimini nasıl yapabilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
( araştırmalarımda, kadmiyum ve çinkonun, pH 10-11 arasında çok iyi çöktürülebildiği yönünde makaleler okumuştum ve bunu uygulamada denediğimde evet çöktürebildiğimi gördüm fakat istediğim değerlere düşüremedim. )
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#2
Metclear diye bir kimyasal var, kadmiyum, çinko, bakır, nikel, krom, gümüş çöktürmede kullanılıyor. 1 mg/L metali çöktürmek için 0-50 ppm aralığında miktarı yeterli olabiliyor. İsterseniz fact sheet gönderebilirim.
 
Kayıt
27 Nisan 2012
Mesajlar
58
Beğeniler
13
Şehir
Kocaeli
#4
Kartek kimya diye bir kimyasal imalatı yapan firma var. benim arıtmamdaki sorunu da beraber çözmüştük. çok komik hacimli bir arıtmada %99 verim aldım tavsiye ederim. isterseniz istibata geçmenizde yardımcı olurum
 
Kayıt
8 Mart 2010
Mesajlar
13
Beğeniler
7
Şehir
TEKİRDAĞ - ÇORLU
#7
Murat bey ilginize teşekkür ederim. fakat göndermiş olduğunuz içeriği incelediğimde, benim belirtmiş olduğum suya pek uygun olmadığını gördüm. belirttiğiniz dökümana göre hareket etmem gerekirse mevcut sistemde değişikliğe gitmem gerekecektir. öncelikli olarak mevcut sistemi kullanarak giderim yollarını bulmam maliyet açısından daha verimli olacaktır.
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
362
Şehir
İstanbul
#8
Prosesinizi bilmiyorum ama illa kimyasalla çözmek istiyorsanız bence genel çöktürücü yada oksitleyiciler kullanın. Çünkü Kimya firmaları da aslında bu tür kimyasalları alıp, renlendirip, yoğunluğunu değiştirip, allayıp pullayıp vs.. üzerine bi etiket vurup X marka diye satıyor. Baktığınızda hepsi aynı kimyasal ismi farklı, yoksa yeni bir icat yapan falan yok, yada bulunmamış bi element falan keşfetmiyolar. Sadece bilindik kimyasalları bu şekilde müsteriye 5-10 kat daha pahalı satıyorlar. Tamamen strateji yani :)