Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikelere dair görev yönetmeliği hakkinda

Konu, 'ARŞİV' kısmında E.İ.İNCİ tarafından paylaşıldı.

 1. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  KİMYASAL, BİYOLOJİK, RADYOLOJİK VE NÜKLEER TEHLİKELERE DAİR GÖREV YÖNETMELİĞİ kapsamında valilikten çalıştığım hastaneye yönetmeliğin 5. maddesi gereği kurumumuzdan kimyasal veya biyolojik içerikli tehdit veya tehlike yaratabilecek üretim, depolama, araştırma, atık tesisi, laboratuvar ve işletmeler listesinin il müdürlüğüne gönderilmesini, tesisimizin konuyla ilgili kapasite bilgilerinin ve acil müdahale planı istenmektedir. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar ? Acil müdahele planını kim hazırlamalı?
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Çalıştığınız Hastanenin Kalite Birimi ile görüştünüz mü? Onlar Acil Durumlar ile ilgili bir plan hazırlamışlardır sanıyorum. O plan bahsettiğiniz kimyasal, biyolojik durumlarda neler yapılacağına dair acil durum aksiyonlarını içeriyor olabilir. O nun dışında kapasite bilgisi olarak da depolanan kimyasal, tehlikeli atıkları kimyasal tehlike ile ilgili, tıbbi, patolojik gibi atıkları da biyolojik tehlike gibi değerlendirip, bunların kapasite bilgilerini sunabilirsiniz.
   
 3. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Çok teşekkür ederim. Yazıyı hastane birimlerine gönderdikten sonra, örneğin radyasyon onkolojisinden 192 brakiterapi ve Kobalt 60 teleterapi cihazı bulunduğu bilgisi geldi. Bu durumda nasıl bir acil müdahale planı olabilir, benim görev alanımı kapsar mı ki :acpsnr:
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Acıkçası Rdyasyon ile ilgili konularda Radyasyon Güvenliği Sorumlusu acil durum planında ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgiyi vermesi gerekir. Bunun dışında sizin görev tanımınızı tam bilemiyorum ancak ÇevreMühendisi olarak düz mantık gidersek, atıklar ve depolanan kimyasallar ile ilgili riskleri belirleyip Acil Eylem Planına katkıda bulunbilirsiniz. Tabi bunlar multidisipliner çalışma olmalı çalışma grubunda enfeksiyon hemşireleri, güvenlik, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, radyasyon gvenliği sorumlusu gibi kişiler yer alırsa daha sağlıklı bir sonuç alınır . Tüm bu çalışma için Kalite birimi ile ortak çalışırsanız sizin açınızdan kolaylık olur, hastanedeki süreçlere bir bütün olarak en hakim bölüm Kalite Bölümüdür.
   
  madenci67 ve Melih Coşar bunu beğendi.
 5. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Radyasyon onkolojisinin ilgili cihaz bilgisinin acil durum planına Kalite birimi aracılığıyla ulaştık. Atıklarla ilgili mevcut Acil Eylem planı daha öncesinde malesef yapılmamış. Yeni başladığım için göreve hastane işleyişi konusunda Göksel Bey'in dediği gibi bilgi için ilk olarak Kalite birimine başvurulmalı. Bu da bugünün özeti oldu. İyi çalışmalar.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Tehlikeli kimyasal ve enfeksiyon olarak eylem planları hazırlarsanız sizin için daha kolay ve kapsayıcı olur. Tehlikeli atıkların yarattığı riski Tehlikeli Kimyasala, tıbbi - patolojik gibi atıkların yarattığı riski de enfeksiyonda geçirirsiniz, sizin için kolaylık olur.
   
  madenci67 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...