Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kütle-denge tablosu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Aslı Boyacı tarafından paylaşıldı.

1. tehlikesiz atık olarak kağıt karton geri dönüşümü işlemi yapıl atık gönderemezsiniz sizin tesisinizden çıkan ürün olur, bence bilen biriile yapın hata yapabilirsiniz.ankara içindeyseniz danışmanlık hizmeti verebilirm

2. Bönder

Bönder CMNet Üyesi

Benim tesislerim 2 tane 1 tanesi tehlikesiz atık toplama tesisi ve tat bu tesis kağıt karton topluyor diğer tesisime geri dönüşüm için yolluyor. geri dönüşüm yapan yani atık kağıttan kağıt üreten firmanın kütle dengesini girmem lazım

3. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

arkadaşlar toplama ayırma tesisleri yani TAT firmaları eğer geri kazanım belgesi yoksa R12 prosesini uygulamayacak bu hususa dikkat edin sadece girin ve çıkan atık bilgisini girecek

4. Serhat Mehmet Kar

Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

@Gökhan Kutlu Prosesi kullanmayın diyorsunuz ama gelen karışık ambalaj atığı nasıl gireceğiz? Ambalaj sistemine karışık olarak girip kds ye ayrıldıktan sonraki miktarları mı giriş olarak gösterelim ?

5. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

aynen öyle. ambalaj bilgi sistemine karışık olarak giriyorum fakat kds ye gelince kağıt-karton ambalaj olarak seçiyorum çünkü zaten gelen malın %90 ı karton ağırlıklı.

6. Serhat Mehmet Kar

@Gökhan Kutlu Prosesi kullanmamamız gerektiği bilgisine nereden ulaştınız peki ?

7. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

benim çalıştığım firmanın lisansında Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma yazıyor sadece. Geri kazanımdan bahsetmiyor. Ki ayrıyetten lisanslarında geri kazanım yazan firmalar da var. Proses işlemleri bu tesisleri kapsıyor diye düşünüyorum.

8. Serhat Mehmet Kar

@Gökhan Kutlu Bizimde aynı şekilde yalnız bu prosesi kullanmayacaksak neden kds sistemimizde tanımlı ? Tatlar için R12 kullanılıyor zaten. Hem çbs sistemindeki tatlar için kds uygulaması eğitim videosunda da r12 kullanılacağı yazıyor ve ben hep kullandım girdiğim günden beri

Gülin Ç. bunu beğendi.
  9. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

eğer karışık ambalaj atığı ya da karışık metaller alıyorsanız kullanabilirsiniz. ama benim topladığım bölgede örnek olarak 500 kg. da 2 kg. naylon çıkıyor ben de onu komple ambalaj atığı kağıt-karton diye giriyorum.

10. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Proses kullanılacak , R 12 den en azından atığı girdi çıktı yapacaksınız zaten o basamakta fire yi gösterebiliyorsunuz.

Örneğin benim firmam Ambalaj TAt olmasına rağmen sistem açıldığında proses basamağım açık değildi çünkü lisans alırken R kodu girilmemiş eksikti , bakalnlık beni uyardı ilgili yerlerden bu eksikliği giderin diye. Ben de düzelttrdim

Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
  11. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

dediğim gibi, fabrikalardan alınan karton,naylon ve çuval şeklindeki ambalajlara proses yapmak mantıksız zaten herhangi bir işlem uygulanmıyor. karışık olarak aldığınız atıklarda bu işlem yapılmalı diye düşünüyorum.

12. Serhat Mehmet Kar

@Gökhan Kutlu Zaten sadece karışık ambalaj atıkları için uygulayabilirsiniz prosesi yoksa kartonu prosese sokup plastik çıkartacak halimiz yok

Gülin Ç. bunu beğendi.
  13. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Sonuçta ben karton ve ya plastik aldığımda da karışık olmamalarına rağmen içerisinden ayıklama yapıyor isem ve içerisinden fire çıkıyorsa onu prosese sokarım , hiç bir sakıncası yok. :)

Ozan Dinçer bunu beğendi.
  14. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

tabiki de yok yeterki fire çıksın :)

Gülin Ç. bunu beğendi.
  15. Serhat Mehmet Kar

@Gülin Ç. Ben fatura üzerinden giriyorum faturalardada net miktarlar olduğundan sadece karışıklar için uyguluyorum ama sizin söylediğiniz mantıklı :)

Gülin Ç. bunu beğendi.
  16. cevreciolalım

cevreciolalım CMNet Üyesi

merhaba sayfada bir arkadaş faturalar kds ye yüklenmeyecek demiş :/ hem tehlikesiz atık olarak kesilen faturalar hem de ambalaj faturaları kds ye yüklenmiyor mu ? kds ye giriş yaparken neyi baz alıyorsunuz arkadaşlar ?

17. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

böyle birşeyin olması saçma olur. sonuçta kds tüm giren-çıkan malların tespiti için yapılmış bir uygulama. kaldı ki ocak ayından beri kds ye hem ambalajları hem de tehlikesiz atıkları giriyorum.

18. cevreciolalım

cevreciolalım CMNet Üyesi

tamam söylemek istediğim de bu fatura üzerindeki vergi numarası , miktar ve ürünün cinsini kds ye yüklememiz gerekiyor bunu söylüyorum. aynı zamanda gider pusulalarını da kds ye yüklüyorum. yanlışlık var mı ?

sonuçta firmaya gelen veya giden ürünü ben neye göre tespit edeceğim faturaya göre. kafama göre bir miktar belirleyemem ki

19. Gökhan Kutlu

Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

elbetteki faturaya göre. yalnız gider pusulası girmeniz ne kadar doğru onu bilmiyorum tam bir fikrim yok.

20. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

tehlikesiz atıklarda gider pusulası kabul ediliyor , ambalajda edilmiyor diye biliyorum

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...