Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuyu suyu Amonyak Giderimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhabalar;
  içme ve kullanma suyu amacıyla kullanılan bir kuyuda yapılan analizde amonyak derişimi standartta 0.5 mg/l iken 1.53 mg/l olarak ölçülmüştür.kuyu 110 mt derinlikte ve 40.mt den itibaren dalgıç pompayla 25m3 lük depoya aktarılıyor.sonra klorlanıp kullanılıyor.amonyağın bu derecede olması çok tehlikeli olduğu biliniyor.su temini kuyudan yapıldığı için havalandırma ünitesi yerine daha ekonomik olarak ne tür bir işlem gerçekleştirilebilir?
   
 2. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Çok mantıklı gelmesede , Hidroklorik asit amonyak la tepkimeye girince , amonyum klorür oluşturup duman oluyomuş ... Suya sadece H+ iyonları bırakıyomuş ... Ama içme suyu amaçlı kullanıldığı için olmaz heralde bu yöntem ...
   
 3. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  evet içme suyunda pHyı düşürür
   
 4. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Tek sorun pH olucaksa , onunda çözümü var ...
   
 5. yasmin_yc

  yasmin_yc CMNet Üyesi

  amonyum klorür ün oluşması ortamda kötü koku olusumuna sebep olacaktır ve tehlike arz edebilir. öncelikle bu amonyumun kaynağının bakteri mi olduğunun belirlenmesini tavsiye ederim. Suyu klorlamadan önce e.coli, koliform grubu bakteri tayini yapılmalı. Amonyum azotu bakteri faliyeti sonucu oluşuyorsa bakteri giderimi ile amonyumda azaltılabilir.
   
 6. Seçkin Veral

  Seçkin Veral CMNet Üyesi

  havalandırma olmadan daha ekonomik olarak çözüleceğini düşünmüyorum. Diğer türlü kuyudan temin edilen suyu kullanmadan önce arıtmanız gerekmekte. Nitrifikasyon-denitrifikasyon prosesi uygulamanız gerekmektedir.
   
 7. Yasin Akbaş

  Yasin Akbaş CMNet Üyesi

  Amonyum suya azotlu organik bileşiklerin bozunması yoluyla girer. Mikrobiyolojik aktivite sonucu meydana gelir. Mikrobiyolojik kirlenmenin kimyasal belirtisidir. Ev atık sularında yaklaşık 10-20 mg/lt amonyum ve organik amin bileşikleri bulunur. Azotlu organik bileşikler suda parçalanarak amonyak oluşturur. Amonyak su içinde çözününce su ile amonyum hidroksit oluşturur. Çözelti içinde bulunan toplam amonyak miktarı sıcaklığa ve çözelti ph değerine bağlı olarak ta değişir. Yüksek ph değerlerinde amonyağın toksit etkisi fazlalaşır. Doğal sularda amonyak amonyum halinde bulunur. Amonyum suya azotlu organik bileşiklerin bozulması yoluyla girer. Mikrobiyolojik aktivite sonucu meydana gelir. Mikrobiyolojik kirlenmenin kimyasal belirtisidir. Ev atık sularında yaklaşık 10-20 mg/lt amonyum ve organik amin bileşikleri bulunur. Azotlu organik bileşikler suda parçalanarak amonyak oluşturur. Amonyak su içinde çözününce su ile amonyum hidroksit oluşturur. Çözelti içinde bulunan toplam amonyak miktarı sıcaklığa ve çözelti PH değerine bağlı olarak ta değişir. Yüksek PH değerinde amonyağın toksit etkisi fazlalaşır. Doğal sularda amonyak amonyum halinde bulunur. Yüzeysel sularda genellikle 0.1-1 mg/lt arasında amonyak azotu bulunur. Topraktaki bakteriler ile amonyak azotu nitrata dönüştürüldüğünden yer altı sularında çok azdır. İçme ve kullanma sularında amonyum 0.05 mg/lt den fazla olması istenmez. Müsaade edilebilir maksimum değeri 0.5 mg/lt dir. Suda amonyum klorlama ile tamamen giderilebilir. Amonyum klor ile klor aminleri oluşturur, klor aminler dezenfektan etkilidir, böylece amonyağın zararlı etkisi ortadan kalktığı gibi oluşan klor aminlerle suda dezenfektan etkisi sağlanır.

  (Alıntıdır: http://www.edirnezabita.com/sukanalizasyon/icme_suyu_aritma_birimi.htm)
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.