• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mobil imza

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar kolay gelsin. Dün mobil imza için kullandığım telefona mesaj geldi ve mesajda; 16 eylül'den sonra mobil imza işlemleriniz sona erecektir. Detaylı bilgi için 532'yi arayın diye. Bu sorunu yaşayan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar, mobil imza konusunda sıkıntı yaşayanlardan biri de benim. Mobil imza aktivasyonunu gerçekleştirmeme rağmen sistemde mobil imza ile herhangi bir işlem yapamıyordum. Bugün mail attım izinlisans@csb.gov.tr'ye ve iki-üç dk. içinde cevap geldi. (Sorunlarınızı o adrese mail atabilirsiniz) Durum şu şekilde imiş; Bakanlığın yeni mobil imza alt yapısını sağlayan firma ile entegrasyon çalışmaları sürüyormuş.15 Ekim'de bitmesi planlanıyormuş. E-imza şu an tek çözüm gözüküyor. Mağduriyet yaşayacak olanların ise Bakanlığa durumlarını belirtir bir dilekçe yazmaları gerekir diye belirttiler.

@Emine Erdem
Emine hanım hallettim. Güvenlik sorusunun cevabını unutmuştum dün hallettim ve mobil imza aktif hale geldi. Ama izin ve lisanslara başvuruyor muyuz derseniz hayır ve herhangi bir gelişme yok şu an.

@Burçin Birinç
Malesef mobil imza bakanlığın sisteminden kaynaklanan bi sorundan dolayı "Hash degeri hesaplanamadi!" deyip dosya yüklemesi yapmıyor. Bu sorunun ne zaman giderileceği ise henüz tam olarak bilinmiyor. Şahsım adına bu işe bi son vermek için e- imza alacam sizlerede tavsiyem budur.

Sevgili Turkcell den de bugün gelen bir mesaj 'BTK'nın Mobil İmza tebliğini erteleme kararıyla mevcut sim kartınız ile 31.12.2014 tarihine kadar mobil imza kullanmaya devam edebilirsiniz. bu tarihten sonra kullanmaya devam edebilmek için yeni mobil imza uyumlu sim kartınızı TİM'lerden ücretsiz alabilirsiniz.'

Herkes mağdur olduktan sonra verilmiş bir karar..

@YelizA
Mağduriyet yaşanmadan bişeyler düzeltilmez ülkemizde.. Hoş şuanda eski simkartlara imza gelmiyor yani bu çözümde pek işe yaramayacak gibi duruyor

@mustafa iren
@mustafa iren

Mustafa Bey;

sizin mobil imza sorununuzun turkcell tarafından hızlıca çözülmesi sizin adınıza gayet olumlu bir durum olduğundan şahsi bir durum yaratmamak için özellikle sizin mesajınızı alıntılamamıştım; ancak pek faydası olmamış sanırım :( turkcell muhabbetinin uzamasının artık bir anlamı kalmadığından yazdıklarınıza cevap vermiyorum.

çünkü, neticede bu foruma konu bizim mobil imza derdimizle ilgili olarak anlaşıldı ki, aslında bakanlığın sisteminden ötürü mobil imza çalışmıyor ve sorumluluk tamamen bakanlıkta... mobil imza servis sağlayıcısı ile sözleşmesini 3 ay evvel fesih ettiğine ilişkin sorulduğunda değil de zamanında bildirim yapmadığı ve önlem almadığı/aldırmadığı için elbet.

neyse biz durumu bakanlığa ve tesislerimize yazılı bildirdik. gerisini bekleyip göreceğiz.

açıkçası merak ettiğim husus bu konu ile ilgili bakanlıkla resmi yazışma (e-mail, vb.) yapan / standart e-mail cevabı haricinde cevap alan şirket temsilcisi ya da çevre mühendisi/görevlisi arkadaş var mı? varsa bi kaç satır bilgi aktarabilirseniz sevinirim.

herkese kolaylıklar dilerim.

Merhaba Banu Hanım,

Önemli değil, yazılı ortam olunca haliyle yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Görünen o ki kabahatin büyüğü bakanlıkta. Bu kadar meslektaşımız problem yaşadığına göre alternatif yöntemler oluşturulması gerekirdi. Özellikle daha pahalı ve (bence) kullanımı daha gıcık olan e-imza kullanımına geçmek zorunda olanlar için sabır diliyorum. Umarım her şey en kısa sürede herkesin lehine sonuçlanır da kaybedilen iş gücünün ve zamanların telafisi çabuk olur.

iyi çalışmalar (:

@İpek Yorulmaz
TURKTRUST ı önerebilirim. Mobil imzalar bizde de problem olduğundan danışmanlık firması olarak bir tane e-imza aldık, ivedi imzalanması gerekli evrakları e-imza ile imzaladık. Birkaç tane daha araştırdık ancak onlar Bakanlık ile entegrasyonu tamamlayamamışlar. Denemedim ama mobil imzalar da büyük ihtimalle geçerli olmaya başlamıştır.

Arkadaşlar, mobil imza"hash değeri hesaplanamadı" sorunu hala devam ediyor. sizlerde durum nedir? Bakanlıktan kimse telefon açmıyor malesef :( detaylı bir bilgi edinemedik. bilgisi olan varsa ve paylaşabilirse çok memnun olurum....

@hatiye_findikci
15 ekim'de sıkıntı giderilecek denilmişti ama birşey çıkmamıştı. İnşallah sorun çözülür.

Bakanlığın yeni mobil imza alt yapısını sağlayan firma ile entegrasyon çalışmaları sürüyormuş Bu ay içerisinde bitmesi planlanıyor bilgisi varmış Tüm entegrasyon çalışmaları bitmiş sistem açılacakken firmanın sunucusunda bir hata meydana gelmiş onu çözmeye çalışılıyorlar mış

turkcell ve iletişim merkezi ile yaşadığım bitmek bilmeyen sıkıntılar sonucu turkcell ile bağlarımı koparmaya, başka operatöre geçip e-imza almaya karar vermişken aynı gün içerisinden mobil imza destekli 128 kb 4g sim kartlarından art arda 2 adet yollamaları ve mobil imza başvurumu yenileyeceklerini taahhüt etmeleri sonucu fikrim değişmiştir ama konuda paylaşılan mesajlar doğrultusunda ne olacağı belli olmaz bekliyoruz bakalım. e-imzayı her yerde kullanmak çok zor ve asla mobil imza kadar rahat ve ucuz olmayacak diye düşünüyorum ben. o yüzden bekliyorum. firmasında e-imza olmayanlara allah sabır versin diyorum..

merhaba mobil imzada sıkıntı olduğundan e-imza almak istiyorum ben nasıl alınacağı konusunda bilen varsa bilgi verebilirmi ? tşkler.