Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pcbli trafolor

Konu, 'ARŞİV' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Çalıştığım fabrikada trafolar var ve şu an hala aktif olarak kullanılıyor. Bu trafoları pcbli mi değil mi diye yağlarını kontrol ettirmem gerekiyor mu, eğer trafolar pcbli çıkarsa ne yapmalıyım?
   
 2. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  PCB içeren transformatörler, 1986 öncesi imal edilen transformatörleri kapsamaktadır. Ekipman ve izolasyon sıvıları içindeki PCB içeriğinin ön tespiti test kitleri ile yapılabilir. 50 ppm ve üzerinde bulunması durumunda; izolasyon sıvılarında TS EN 61619 petrol ürünleri ve atık yağlarda ise TS EN 12766-1, TS EN 12766-2 ve TS EN 12766-3’e göre akredite olmuş veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda yapılır.
  50 ppm ve üzerinde PCB içerdiği belirlenen madde ve ekipmanlar, Yönetmeliğin Ek-1’inin (A) bölümüne, bunların bulunduğu dış mekanlar ise (B) bölümüne göre etiketlenir ve Pcb envanter sisteminde kayıt altına alınır. Pcb li transformatörün 2025 yılına kadar bertaraf süresi var. Clor-N-Oil adinda benimde kullandığım test kitleri var. Kullanarak hangi trafo yağının 50 ppm ve üstü olup olmadığınada bakabilirsin.Ancak 50 ppm üstünden olan yağın gerçekde kaç ppm, olduğu değerini, Bakanlıkça akredite kuruluş verebilir.
   
 3. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Size şöyle bir bilgi verebilirim Sn cilgincevreci, trafolar devreye alınmadan test yapılıp bölge elektrik dağıtıcısına rapor sunulurmuş. Burada PCB değeri de yazıyor. Buradan bir bilgi edinebilirsiniz eğer çok eski kurulum değilse. Bakımını yapan firmalara yağ değişimlerinin yapılıp yapılmadığını ki genelde ilave ediliyor derler ne kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Son dönemde kullanılan yağların PCB içermediğine dair belgeler bulunuyor. Çok eski ise ancak sn. realastala 'nin dediği gibi agretide bir labaratuvara test yaptırabilir, sonucu bilmediğimiz için trafoyu korunaklı bir yerde uygun etiketlemeleri yaparak muhafaza etmeniz gerekiyor.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları