Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Prosedür ve talimat arasındaki fark

Konu, 'ARŞİV' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

 1. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Prosedür ve talimat arasındaki fark nedir arkadaşlar. Biraz kafam karıştı. Eğitim aldığım hoca prosedür geneli ilgilendiren durumlarda, talimat ise bir bölümü ilgilendiren durumlarda hazırlanır dedi. Böyle değil gibi geliyor bana. Prosedür nasıl yapılacağını talimat ne yapılacağını anlatır gibi geldi bana. Bilgi verebilecek var mı?
   
 2. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Prosedür: Kuruluştaki birden fazla bölümlerin/kişilerin katılımı ile gerçekleşen faaliyetlerde, her bir faaliyetin uygulama sırasını, her bir faaliyetten sorumlu bölüm ya da kişiyi belirten ve faaliyetlerle bölümler arası ilişkileri açıklayan dokümandır.
  Talimat: Kalite Yönetim Sistemi kapsamında, herhangi bir noktadaki operasyonun, nasıl yapılacağını açıklayan dokümandır. Görev Talimatı, Deney Talimatı (SOP) ,Cihaz Talimatı olarak detaylandırılabilir.
   
 3. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bir örnekle açıklamak istiyorum. İSG prosedürü deyip, riskler nasıl belirlenir, kriterler v.s. anlatıldı. İSG talimatı deyip, matkapta çalışırken eldiven takma, makine koruyucularını yerinden çıkarma, gibi emderici neler yapmasını söyleyen cümleler konulamaz mı?
   
 4. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  İSG Talimatı çok genel olur. bu yapılan işe ve yere göre değişim gösterir. o yüzden talimatı daha özele indirerek hazırlaman uygun olur.
   
 5. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  genel talimatın içinde üretim için..... ofisler için...... mutfak için..... ziyaretçiler için... gibi bölümler açamaz mıyım.
   
 6. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  yapılabilir lakin kullanımı pratik olmaz. ayrıca üretim için kurallar farklı, ofis için kurallar faklı ziyaretçiler için farklı olacaktır. yani ortak noktaları pek olmayacaktır. sadece amaç kısımları benzer olacaktır. nasılsa hepsini belirleyip yazacaksın bence hepsini ayrı başlık altında talimat olarak yap.
   
 7. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Tabi farklı ama herkes herkesin hangi kurallara uyması gerektiği bilse daha uygun değil mi?
   
 8. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ödemli olan o alanları kullanan ve kullanma potansiyeli olan kişilerin kullanmadan önce kuralları bilmesi. sizin dediğiniz gibi de tek talimat olabilir ama dediğim gibi kullanımı biraz zor olabilir.
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 9. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Talimatları bölümler halinde yapabilirsiniz. Genel isg talimatı olarak fakat ayırca ayrıntılara girmeniz gerekmektedir. Pres kullanma talimatı, bulaşık yıkama talimatı, kaynak talimatı vb gibi. isg prosedürü hiç duymadım çok doğru bir terim değil bu. Bununla amaçladığınız aslında iş güvenliği planıyla yapılır.

  Düzeltici önleyici faaliyet prosedürü örneğin işletmenizde ki herkesi ilgilendiren bir prosedürdür.
  Talimatlar daha spesifiktir prosedürlere göre..
   
  Funda Saltık bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları