• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Prosedür ve talimat arasındaki fark

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Prosedür ve talimat arasındaki fark nedir arkadaşlar. Biraz kafam karıştı. Eğitim aldığım hoca prosedür geneli ilgilendiren durumlarda, talimat ise bir bölümü ilgilendiren durumlarda hazırlanır dedi. Böyle değil gibi geliyor bana. Prosedür nasıl yapılacağını talimat ne yapılacağını anlatır gibi geldi bana. Bilgi verebilecek var mı?

@Funda Saltık
Prosedür: Kuruluştaki birden fazla bölümlerin/kişilerin katılımı ile gerçekleşen faaliyetlerde, her bir faaliyetin uygulama sırasını, her bir faaliyetten sorumlu bölüm ya da kişiyi belirten ve faaliyetlerle bölümler arası ilişkileri açıklayan dokümandır.
Talimat: Kalite Yönetim Sistemi kapsamında, herhangi bir noktadaki operasyonun, nasıl yapılacağını açıklayan dokümandır. Görev Talimatı, Deney Talimatı (SOP) ,Cihaz Talimatı olarak detaylandırılabilir.

Bir örnekle açıklamak istiyorum. İSG prosedürü deyip, riskler nasıl belirlenir, kriterler v.s. anlatıldı. İSG talimatı deyip, matkapta çalışırken eldiven takma, makine koruyucularını yerinden çıkarma, gibi emderici neler yapmasını söyleyen cümleler konulamaz mı?

@Funda Saltık
İSG Talimatı çok genel olur. bu yapılan işe ve yere göre değişim gösterir. o yüzden talimatı daha özele indirerek hazırlaman uygun olur.

genel talimatın içinde üretim için..... ofisler için...... mutfak için..... ziyaretçiler için... gibi bölümler açamaz mıyım.

@Funda Saltık
yapılabilir lakin kullanımı pratik olmaz. ayrıca üretim için kurallar farklı, ofis için kurallar faklı ziyaretçiler için farklı olacaktır. yani ortak noktaları pek olmayacaktır. sadece amaç kısımları benzer olacaktır. nasılsa hepsini belirleyip yazacaksın bence hepsini ayrı başlık altında talimat olarak yap.

@Funda Saltık
ödemli olan o alanları kullanan ve kullanma potansiyeli olan kişilerin kullanmadan önce kuralları bilmesi. sizin dediğiniz gibi de tek talimat olabilir ama dediğim gibi kullanımı biraz zor olabilir.

Talimatları bölümler halinde yapabilirsiniz. Genel isg talimatı olarak fakat ayırca ayrıntılara girmeniz gerekmektedir. Pres kullanma talimatı, bulaşık yıkama talimatı, kaynak talimatı vb gibi. isg prosedürü hiç duymadım çok doğru bir terim değil bu. Bununla amaçladığınız aslında iş güvenliği planıyla yapılır.

Düzeltici önleyici faaliyet prosedürü örneğin işletmenizde ki herkesi ilgilendiren bir prosedürdür.
Talimatlar daha spesifiktir prosedürlere göre..