• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

reçineli arıtma sistemleri

umut özdemir

CMNet Üyesi
Kayıt
1 Mart 2012
Mesajlar
4
Beğeniler
0
#1
arkdaşlar reçineli arıtma sistemi nedemektir?sadece iyon değişimi ilemi alakalı bu reçineli arıtma sistemleri? reçineli arıtma sistemleri ile ağır metal geri kazanımıyla ilgili konuda azda olsa bilgi vericek olan varmı lütfen yardım edin????
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
363
Şehir
İstanbul
#2
Reçineli Sistemler genel bir kavramdır. Reçine bir petrol yan ürünü olarak çıkar çeşitli yöntemlerle işlenerek sektörde kullanırlır hale getirilir. Böyle sistemlerde ağır metal geri kazanımı diye bir şey söz konusu değildir. Genellikle Su Yumuşatma proseslerinde ve Demineralizasyon sistemlerinde kullanılır.

Su Yumuşatma sistemlerinde Sodyum formunda kuvvetli katyonik reçineler kullanılır. Bu reçineler Sudaki Ca+2 ve Mg+2 iyonlarını tutarak iyon denkliğini korumak için suya Na+1 iyonu verir. Reçine adsorbsiyon kapasitesine ulaştığında tuzla rejenerasyon yapılır. Bu şekilde Ca+2, Mg+2 iyonları NaCI çözeltisindeki Na+1 iyonu ile yer değiştirerek reçine tekrar aç hale gelir.

Demineralizasyon sistemlerinde anyonik ve katyonik reçineler kullanılır. Bu reçineler ise sudaki + ve - yüklü iyonları alırlar. Yumuşatma reçinelerine göre farklı yapıdadırlar ve asit - kostik ile rejenerasyona girerler. Günümüzde bu sistemlere alternatif Elektrodeiyonizasyon sistemleride vardır.
 

umut özdemir

CMNet Üyesi
Kayıt
1 Mart 2012
Mesajlar
4
Beğeniler
0
#3
yani reçineli arıtma sistemlerinde ağır metal geri kazanımı olmazmı diosunuz tam kavrayamadım ?
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
363
Şehir
İstanbul
#4
Tam olarak öyle değil yukarıdaki anlattığım sistemlerde böyle bi durum yok ama sudaki bazı ağır metalleri (değerli metalleri ) almak için polistiren şelasyon reçineleri gibi özel reçineler var. Ancak bu uygulamayı ben hiç pratikte görmedim, pahalı bi uygulama yada verimi düşük bi uygulama olabilir. Bildiğim kadarıyla da hala deneme aşamasında olan bi uygulama bu.