Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

reynolds sayısı

Konu, 'ARŞİV' kısmında aykut odabaşı tarafından paylaşıldı.

 1. aykut odabaşı

  aykut odabaşı CMNet Üyesi

  borulu kaplarda, karıştırmalı kaplarda ve dolgulu kaplarda reynolds sayısı nasıl hesaplanır? bu konuda bilgi paylaşımında bulunursanız sevinirim:)
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  hesaplanmaz. reynolds sayısı dairesel bir enkesitte ( yani çapa göre tanımlı), viskozitesi, özkütlesi bilinen bir akışkanın değişen hızlarda türbülanslı, geçiş(transient) ya da laminer akım koşullarında olup olmadığını anlamaya yarar. bu sayının standartlaşması için hep aynı geometrik şekildeki enkesitte ölçülmesi şart. yoksa boyut analizi yöntemleri falan uygulamak gerekiyor sanırım. ama bu sayı standartlaşmalı çünkü bu sayı rasyonel değil ampirik bir sayı.

  bahsettiğin reynolds sayısı değil de sürtünme katsayısı olmasın?

  basit bi soru oldu tamam ama bunu sormamın sebepleri var, öncelikle borulu kap hayal edemedim. eşanjörlerdeki gibi borulu kaplar mı yani? karıştırmalı kap ne onu da anlamadım. karıştırmanın türbülans oluşturmadaki etkisi mi göz önünde tutulacak? karışan bir kapta doğal türbülans zaten olur. karıştırıcının amacı türbülansı arttırmak için hız gradyanı üretmektir. hıza göre tanımlanan bir reynolds sayısından bahsetmek ise bu durumda zaten gereksiz yani. dolgulu kapta reynolds sayısı başlı başına ileri fizik konusu. dolgudan kasıt boşluklu bir filtre hacmi falan ise filtrelerde zamana bağlı yük kaybını veren pratik ergun denklemi varken reynolds sayısı falan zaten gerekli değil ki.

  velhasıl soruyu anlamadım :(
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 4. aykut odabaşı

  aykut odabaşı CMNet Üyesi

  içme suyu arıtımı dersinde hoca böyle bir soru sordu. tam olarak benimde bir fikrim yok ama kap dediği içme suyu arıtma tesisindeki tanklar olabilir. :eek:
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  abi en azından karıştırmalı tankta hesaplaması zor olmalı. literatürde laminer karıştırıcı, türbülanslı karıştırıcı için bildiğimiz reynolds sayısı tanımı kullanılıyor. d için pervane çapı deniyor sadece kalan her bir şey aynen yerli yerinde. akşam bir bakayım eldeki kaynaklara.
   
 6. aykut odabaşı

  aykut odabaşı CMNet Üyesi

  bende biraz araştırma yaptım ama hiçbir yerde bulamadım. hep bildiğimiz formulle karşılaştım farklı birşey yoktu. kaynaklara baktıktan sonra beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum en azından bir yol göstermiş olursunuz.
   
 7. Uğurhan Korkmaz

  Uğurhan Korkmaz CMNet Üyesi

  Hanife Hocam her zamanki performansında... ;) Stokes ve Reynolds teorilerini incelemende fayda var. İkisini bir düşün. Bir de Hanife Hoca'nın kitabı vardır. Tüm fotokopicilerde...
   
 8. Uğurhan Korkmaz

  Uğurhan Korkmaz CMNet Üyesi

 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  http://vimeo.com/10201454

  20. dakikanın ortalarından itibaren modifiye reynolds sayısı tanımları yapıyor. porous media falan diyor. boşluklu ortamlar diye. şu an ilgiyle izliyorum.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 11. aykut odabaşı

  aykut odabaşı CMNet Üyesi

  yardımlarınız için teşekkür ediyorum:)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...