• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

(Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)

@snmadl
Merhaba ,

H ibarelerine dikkate alarak ton cinsinden toplama kuralını doğru uyguladıysanız ve 1 altında çıktıysanız Kapsam dışı olarak belirlenirsiniz. Bu kapsamda herhangi bir bildirim veya aksiyon almanıza gerek yoktur.

@snmadl Sonucun 0 çıkması demek, hiç tehlikeli kimyasal kullanmadığınız anlamına geliyor. Emin misiniz bu durumdan? Bildirim konusuna gelecek olursak, kapsam dışı tesislerin esasen beyan yapması zorunlu değil. Ancak bazı İl Müdürlükleri Kapsam Dışı da olsa beyan yapılmasını istiyor. Beyan yapmasının zorunlu olmamasını aşağıdaki maddeden çıkarım yapıyoruz, "önce toplama kuralını uygulatıp alt veya üst seviye ise" bildirilmesini istemiş:

Bildirimler
MADDE 7

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Cem Yılmaz tehlikeli kimyasalımız var ama depolama miktarları çok düşük 100 kg, 5 kg gibi. En tehlikeli diyebileceğim tiner var o da 400 kg kadar. Daha öncede hiç bildirim yapılmamış. O yüzden bende yapsam mı diye düşünüyorum.

@snmadl O zaman 0 değildir, virgülden sonra birkaç haneli sayı vardır :) Yani eğer sizi çok zorlamayacaksa bildirim yapmaktan zarar gelmez. Denetim sırasında kapsamınızdan bağımsız size Toplama Kuralı uygulayıp uygulamadığınızı soruyorlar. Yapacağınız BEKRA bildiriminin açıklama kısmına, uyguladığınız toplama kuralını yazarsanız iyi bir çözüm olabilir.

@snmadl Sistem açılıyor ama halihazırda gönderilecek bildirimim olmadığından sorunuzu yanıtlayamıyorum :) Farklı tarayıcılar ile (Chrome, Explorer, Firefox) deneyebilir misiniz?

@snmadl Merhaba Bekra Uygulaması için su an sanırım bir çalışma var çalışma yapılmıyor maalesef daha sonra deneyebilirsiniz

@Cem Yılmaz Merhaba Cem Bey, Bekra bildirimi hakkında hazırlamış olduğunuz herhangi bir örneğiniz varsa 2-3 kimyasal paylaşabilir misiniz? Daha iyi anlamak adına. Teşekkürler.

Merhaba, aslında bunu anlamanın en iyi yolu kendi bildiriminizi İl Müdürlüğünden yardım alarak yapmaktır. Size yardımcı olabileceğim en basit örneği paylaşıyorum. Kimyasal olmasa da, akaryakıt tesisi olduğu için onların da BEKRA beyanını yapmanız gerekiyor. Bu da akaryakıt tesisine ait.

22518

@Cem Yılmaz Cem bey 4 yıl önce seveso beyanımızı yapmıştık. sonra Bekra sistemi açıldı bizim beyanımız da görünüyordu. maddelerde herhangi bir değişikliğimiz yok. acaba tekrar yapmak gerekir mi?

@Cem Yılmaz şimdi tekrar kontrol ettim. bildirim yapılmamış gibi görünüyor. sevesoda kapsam dışı görünüyorduk. toplama kuralına göre yeniden yapmamız gerekiyor sanırım

@deryanil Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi, normalde alt veya üst seviyeli çıkmadığı müddetçe ve bu ispatlandığı müddetçe bildirim zorunlu değil. Ancak birçok ilde, İl Müdürlükleri kapsam dışı da olsanız beyanı yapmanızı istiyorlar.

Merhaba arkadaşlar bende bir çalışma hazırlamıştım paylaşayım. Ekleme yapılabilir, açıklamalar iyileştirilebilir. Farklı çalışmaları olan arkadaşlardan da paylaşım gelirse çok güzel olur hepimiz yararlanmış oluruz.

Ekli dosyalar

• BEKRA yönetmeliği değişen maddeler.docx
    41.2 KB · Görüntüleme: 75
  • BEKRA 2013-2019 EKLERİ KARŞILAŞTIRMA.docx
    59.4 KB · Görüntüleme: 69
  • 02.03.2019 yayımlanan BEKRA yönetmeliği yükümlükleri ve yürürlük tarihleri.docx
    27.1 KB · Görüntüleme: 74
Başlık altındaki yazılanları inceledim. Bir arkadaş hidroklorik asit bekrada çıkmıyor demiş; evet doğru hidrojen klorür konsantre şeklinde
çıkıyor. ama hidroklorik asit sulu asit çözeltisi. bildirimi diğer kısmından mı yapacağız yoksa hidrojen klorür olarak mı yapacağız?

Birde şu toplama kuralının özet pratik bir kuralı var mıdır? Bir tane toplama kuralı indirdim ama biraz karışık gibi görünüyor

Merhaba ,

Bekra sisteminde çıkmayan kimyasallar için manuel ekleme yapabilirsiniz.
Kimyasalınız bir karışım ise Diğer karışım ekle sekmesinden manuel olarak ilerleyebilirsiniz.

Toplama kuralı için benim kullandığım bir excel formatı var ileteyim.

Ekli dosyalar

• Kapsam Hesaplama 2018.xlsx
    19.6 KB · Görüntüleme: 210