• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

(Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)

arkadaşlar merhaba tesisteki araçların yakıtını karşılamak için kullanılan mazot tankının online çevreden seveso bildirimleri açılmalımı?

Merhab arkadaşlar tekstil firmasında çalışmaya başladım 2 ay felan oluyor firmada daha önce hiç seveso bildirimi yapılmamış. Biz baskı için boya kullanıyoruz. sevoso bildirimi yapmamız gerekiyor mu ve yapacaksak bunun için ne yapmam gerek ?
sistemi nasıl açtırmam gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Online çevre sisteminde ek uygulama başvuru formu var onu cıakrıp seveso ve gereklı olan uygulamaları ısaretleyıp ıl cevre mudurluğune veriyosun. Açıldıktan sonra tesisinde depoladığın kımyasalın max kapasitesi nekadarsa o kımyasalı ve mıktarına gırıyosun oraya

@Orhan_Yılmaz hayır. Kullanılan kimyasalda değişiklik olursa, kullanılan miktarda değişiklik olursa, yeni kimyasal eklenirse, bi kimyasalın kullanımı sona ererse bu gibi durumlarda güncelleme yapmalısın.

Arkadaşlar, tesiste yakıt olarak doğalgaz kullanıyoruz ve tesiste bulunan tanklarda depoluyoruz. Seveso yönetmeliğini incelediğimde 60 ton sınır var. Bu sınır aylık mı, yıllık mı? Bir de tesis düzenli depolama sahasının içerisinde yer alıyor, muaf sayılır mı?

Depo haciminiz kadar bildirim yapacaksınız. Seveso 60 lt'lik depoda 40 lt yakıt depolanması ile ilgilenmez, 60'ı baz alır.

Merhaba, hastanenin seveso bildirimini yaparken hastanenin dışında bulunan depodaki miktarların yanı sıra hastane içindeki küçük depolardaki miktarları da girmemiz gerekiyor mu sisteme? şöyle; bazı maddeler örneğin oksijen tüpleri ana depoya hiç uğramadan direk hastaneye geliyor bittikçe alınıyor, direk kullanılıyor. Birim içinde en fazla birkaç tanesi depolanıyor. Bunları da dikkate almalı mıyım? Yapacağım şey yıllık bazda ne kadar tehlikeli maddenin girişinin olduğu şeklinde mi yoksa sadece yıl içinde maksimum depolayabildiğimiz miktar mı?
Sanırım biraz kafam karıştı. :/

şimdi seveso bildirim uygulaması açılmış arkadaşlar
yıllık kaç ton sınır herhangi bir acil durum gibi yeni seyler çıkmaması için güncel yönetmelik elinde olanlar va rmı?
neleri bildireceğiz alt sınır üst sını ve şu an 2014 bilgilerini mi gireceğim?

Merhaba Arkadaşlar seveso bildirimi yapacağım tüm tehlikeli kimyasallar bildirim dahilinde midir? ekran görüntüsünde su sekilde yazılar var yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    18.9 KB · Görüntüleme: 160
@SenayKS
senay hanım tekstilde mi çalışıyorsunuz? şimdi boyalar var bizde içeriğinde bir sürü cas nosu var ve bir vcok boyanın cas nosu yok kendine ait. şimdi ben tehlikeli müstahazara ekliyorum bu boyaları ve şimdi boyayı değiştirdik başka marka boya aldık yine mi bildirim yapacağım ??????

@Ekin Tunçel eğer kullandığınız boyanın CAS no'su bulunmuyorsa, kullandığınız boyanın içindeki etken maddelere bakarak en tehlikeli olanını baz alarak giriş yapabilirsiniz. internetten boyayı veya etken maddelerini araştırıp bilgi edinebilirsiniz. malzeme değişikliğinde evet değişiklik yapılmalıdır.