Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

su mercimeği

Konu, 'ARŞİV' kısmında ADEMKONUK tarafından paylaşıldı.

 1. ADEMKONUK

  ADEMKONUK Misafir

  arkadaşlar fosfor tankında su mercimeği sorunum var, nasıl kurtulabiliriz bu sorundan? önerilerini bekliyorum teşekkür.
   
 2. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Fotoğraf mevcutmu acaba. Su mercimeği yüzeyde biriken, yeşil küçük bitkiler değil mi? Yanlış hatırlamıyorsam eger.
   
 3. ADEMKONUK

  ADEMKONUK Misafir

  Cevap: su mercimeği

  evet doğru hatırlıyorsun, çok hızlı bi şekilde üreyebiliyorlar, güneş ışığını kesemiyorum çünkü havuz büyük, aşırı herhandgi bir kimyasalıda kullanamam...
   
 4. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Sanırım durgun ortamlarda üremesi daha kolay oluyor. Güneşte bol olunca alıp başını gidiyor. Benim başıma böyle bir durum gelmedi. Ama çözüm olarak aklıma ilk olarak su yüzeyini biraz hareketlendirmek geliyor. Mikserleri yukarı kaldırman mümkünse ilk olarak oradan başla derim.
   
 5. ADEMKONUK

  ADEMKONUK Misafir

  Cevap: su mercimeği

  evet haklısın fakat yaklışık 1 haftadır 2 mikser yukarıda çalışıyor ama herhangi bir netice vermedi, diğer havuzlarada gecerse ortalık yemyeşil olacak. Bu sebepten dolayı dağıtım yapısını branda ile kapattım en azından orada üremesin ve diger ünitelere geçmesin diye.
   
 6. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  suyun yüzeyine dışardan bir hortumla fiskiye şeklinde bir hareketlendirme yapabilir misiniz?
  belki bunun faydası olur.
   
 7. Ece Altıntaş

  Ece Altıntaş CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  evet yavaş akan veya durgun suda ürüyorlar. Ama aşırı soğuk veya aşırı sıcakta üremeleri durma noktasına geliyor. 10-30 derece arasında yaşıyorlar. suyu soğutun bence :)
   
 8. Uğurhan Korkmaz

  Uğurhan Korkmaz CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Bir fikir verebilmesi açısından bitirme tezimdeki bazı bilgileri paylaşıyorum. Umarım bir fikir edinebilirsiniz.

  Su mercimekleri kökleri aşağıda olan serbest yüzücü su üstü bitkileridir. Yaz boyunca yüzerler ve sonbahara doğru minimum sıcaklığı 7 derece olan alanlara doğru taşınırlar. 5-35 derece sıcaklık aralığında yetişebilirler. pH 5-9 aralığında yaşarlar. En iyi 6,5-7,5 aralığında yetişir. Özellikle protein içeriği %35-45 arasında olan, nütrient açısından zengin içerikli sularda yetişmektedirler. Sudaki nütrientler ile beslenirler.

  Kontrolü için N, toplam N, fosfor miktarlarındaki giderim önemlidir.Bunları oldukça azaltabilirseniz mercimeği de kontrol edebilirsiniz diye düşünüyorum. Isı kontrolü de teorik olarak uygulanabilir fakat pratikte bence çok mümkün görülmemekte(tabi sistemi görmeden konuşmamak da gerek). Başka bir yol da ışık kontrolü. Işığı gördüğünde adeta coşuyor bu bitkiler. Besini de iyi ise, koyu yeşil bir hal alıyor. Kurtulmanın bir başka yolu ise, tankı boşaltıp tazyikli su ile her santimini en ufak su mercimeği kalmayacak şekilde temizleyip kireçlemek ve en az bir-iki gün tankı bu şekilde bekletebilmek. Şu zamana kadar konuştuğum herkesin ortak kanaati de bu yönde. Yani ya ph ile oynayıp ortamını bozmalısınız, ya da tazyikli su ile tamamen temizlemelisiniz ya da beslendiği maddeleri ortamdan uzaklaştırmalısınız.

  Teori olarak bahsedebileceklerim bunlar. Umarım bir fikir edinebilirsiniz.

  IMG_0008.jpg

  IMG_0008.jpg
   
 9. ADEMKONUK

  ADEMKONUK Misafir

  Cevap: su mercimeği

  uğurhanbey bahsettim su mercimeği evsel atıksu arıtma tesisi aktif çamur üzerinde, dolayısı ile havuzu boşaltamam, ph ile oynarsam da aktif çamuru da inhibe ederim, sıkıntılı bir mevzu yani, belki kışın dicem sıcaklıklar düşünce ???,yüzeyini pompa ile almakta yetersiz kalıo, sizinde dediğiniz gibi ışığı görünce coşuyorlar.
   
 10. Uğurhan Korkmaz

  Uğurhan Korkmaz CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Evet, aktif çamur sistemlerinde oldukça sıkıntılı bir durum.
   
 11. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  DSC01814.jpg

  Resimde de görüldüğü üzere benim bir yuvarlak futbol sahası şeklinde bir çökeltim havuzum var, yaklaşık olarak 1,5 senedir bu görüntü böyle. Su mercimeği havalandırmanın yapıldığı havuzda (yani havalandırma havuzunda) üreyemiyor. Fosfor havuzunda da mikserlerin karıştırması yetersiz geliyor, üstteki eğer yeterli besin bulabiliyorsa üreyebiliyor. Ve kolay kolay ölmüyorlar. Tek bir tane bile olsa evsel atıksuda bir haftada tamamen yüzeyi kaplıyabiliyorlar.

  Şu an çökeltim havuzu ile fosfor havuzu da aynı durumda benim tesisimde. Ama kışın fosfor havuzunda üreyemediklerini, ya da bir süre sonra öldüklerini görmüştüm. Aynı şekilde olmasını umuyorum tekrardan:)

  DSC01814.jpg
   
 12. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Güzel görüntü. Şişkin bir çamurdan ziyade bu görüntüyü tercih edebilirim :)
  Sıyırıcı köprüye monte edebileceğiniz, su yüzeyinde duran bir kanal sistemi kurmayı düşündünüz mü?
   
 13. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  kanal sisteminden kastın köpük haznesi gibi mi?
   
 14. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Köpük kapanı. Bazı tesislerde köpük haznesi yerine, sıyırıcı köprü ile birlikte dönen, köpük kapanları mevcut. Sizde bunu mercimek kapanı gibi kullanabilirsiniz:)
   
 15. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Ben de ilk kez görüyorum,bir atık su olarak inanılmaz güzel gözüküyor. :)
   
 16. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Kural 1: Eğer tesisinize mercimek bulaştıysa ondan kurtulmanız ancak tüm tesisi boşaltıp, kireçledikten sonra uzun süre sıcak havada bırakarak mercimeklerin hayatta kalmasını sağlayacak bir damla su olmayacak şekilde kurutmalısınız:)

  Tesisi ilk aldığımızda mercimekten kurtuluruz zannederek bir hafta boyunca çöp konteynırına attık, ama her tesise geldiğimiz gün attığımız kadar ürediği gördük, anladık ki mercimeği sevmeliyiz:):) Sonra biraz araştırma yapıp, arıtma verimini olumlu yönde etkilediğini görünce onu daha çok sevdik:):)
   
 17. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Kural kim tarafından belirlenmiş acaba? Çok uygulanabilir bir yöntemmiş. Çok pratik.
  Zehra hanım, arıtma verimi konusunda size katılıyorum. Fakat tesise her geldiğimiz gün demişsiniz orayı pek anlayamadım. Tesiste zaman zaman mı bulunuyorsunuz.
  Köpük kapanını araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.
   
 18. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Kural kelimesi işin espri yanı:) her geldiğimiz gün derken de temizlemeye çalıştığımız günün ertesi anlamına gelmektedir. Yani 1. gün temizliyoruz, 2. gün geldiğimizde aynı oranda mercimek buluyoruz. Köpük kapanını da denedik, fakat köpük pompamızın emiş ağzı mercimeklerin sadece küçük olanlarını alabildi, sonra mercimekler üste kalıp temiz su çekiyordu, sonuç alamadık. Tesiste yaklaşık olarak 1,5 yıldır çalışıyorum.
   
 19. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Kolay gelsin. Keyfini sürmeye bakın
   
 20. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: su mercimeği

  Adem Bey ve Zehra Hanım,bulunduğunuz işletmelerin faaliyet türü nedir?Atık suyunuzda benzerlik var mı onu merak ediyorum.