Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS)

Başlık
0
Tepki
5
Mezuniyet
2014—15
Arkadaşlar merhaba, yazlık site için danışmanlık yapıyorum arıtma tesisi mevcut. İlk defa TABs beyanı yapacağım. Kapasite olarak sitenin konut kapasitesini mi girmeliyim yoksa arıtmanın kapasitesini mi bilgisi olan var mı

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
NACE kodu olarak ne giriyorsunuz, ona göre yardımcı olabiliriz. Çünkü örnek verecek olursak; otel var, yatak sayısını giriyoruz. Benzinlik var; satılan akaryakıt miktarını giriyoruz. Belki bir çıkarım yapabiliriz :rolleyes:

Başlık
0
Tepki
5
Mezuniyet
2014—15
55 20 01 : Tatil ve diğer kısa süreli konaklama faaliyetleri (hosteller, devre mülkler, tatil evleri, apart oteller, bungalov, dağ evleri, vb.nde) (günlük temizlik ve yatak yapma hizmeti sağlanan oda veya süit konaklama faaliyetleri hariç)

Engin Bircan

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
130
Atık Yönetimi Uygulamasına giriş yaptığınızda soldaki menüden Sıkça Sorulan Sorular kısmında "(TABS) NACE yanındaki kapasite kısmına ne girmeliyim?" sekmesindeki açıklama sizin için yeterli olacaktır.

evinkaya

Üye
Başlık
0
Tepki
1
eçbs ye aktarılmış yada aktarılmamış halde herhangi bir çalışması bulunmayan ama sistemde mevcut olan tesisler için nasıl bir yol izlemek gerekiyor acaba? sistem üzerinden faaliyet durdurma sekmesi ile kuruma dilekçe iletilmesi yeterli olur mu? yoksa kuruma ekstra dilekçe yazmakta lazım mı?

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Başlık
2
Tepki
560
Mezuniyet
2011—12
Tesis kapandıysa EÇBS den faaliyete son verme başvurusu yapın. Çıkan dilekçe ile İl Müdürlüğüne başvuru yapın.

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
@eyuludag firma yetkilisinden kaşe imzalı "... tarihinde faaliyetlere son verilmiştir" tarzında taahhütname alınabilir.

Boranss

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
174
Arkadaşlar merhaba,
Danışmanlığını yaptığım bir araba servisinin atık beyanını yapacağım fakat kapasite raporu olmadı için, yıllık kapasite kısmına ne yazmam gerekli?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Sık Sorulan Sorular kısmında aşağıdaki gibi açıklama mevcut. İşinize yarayacağını umuyorum:
22496

A.samet

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
24
Mezuniyet
2013—14
Bizimde danışmanlığını yaptığımız bir servis var biz yıllık servise gelen araç sayısını yazıyoruz.

Mine Erarslan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
54
Merhaba, araç servislerinin yönetmeliğe göre danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu var mı, varsa nerede geçtiğini yazar mısınız?
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

Merhaba, araç servislerinin yönetmeliğe göre danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu var mı, varsa nerede geçtiğini yazar mısınız?

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
195
Mezuniyet
2016—17
@Mine Erarslan Merhabalar Otomobil yetkili servis ve bakımına baktığım bir firmam var ve zamanında muafiyet almış. Atık beyanları ve rutin ziyaret sebebi ile hizmet vermekteyiz. Bilginize..

filiz akyigit

Aktif üye
Başlık
2
Tepki
3
Merhabalar, hastane için kapasite bilgisi olarak ne girmeliyim? Yatak sayısı mı? Yoksa yıllık hizmet verilen hasta sayısı mı?

Gizem Sunar

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
228
yıllık hasta sayısı daha uygun olur, hastanede yatan hasta dışında poliklinik aktivitesi çok oluyor..

Gizem Sunar

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
228
Merhaba, TABS a eksik giriş yapmışım, onaylamıştım girişi. İl müdürlüğünden iptal ettirebiliyor muyuz? ya da nasıl yapıyoruz.. :/

Derya U.

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
15
Kayseri İl Müdürlüğünde açtırabiliyoruz ama diğer iller de geçerli olmayabiliyor bu tabi. Son günler acele etmeniz gerek.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.608
Mezuniyet
2015—16
Derya Hanım ,

Müdürlükler arası farklılıklar mevcut. Kayserinin telefonla açtırması olayı gayet güzel. Ankara olarak belirttiği için açtırmanız mümkün değil diye belirttim . Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

A.samet

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
24
Mezuniyet
2013—14
gizem hanım bende hata yapmıştım beyanda ankara il çevreye giderek oradaki ilgilenen memura durumu izah ettim o tekrar sistemi açmıştı il çevreye gitmenizde fayda var.

F.Gizem

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
6
Merhabalar,
ECBS ye geçişte bazı firmalarımızın iki tesisi varmış gibi görünmüştü ve şu an birinde çevre izni diğerinde beyanların olduğu bir çok firmamız var.
Hesapların birleştirilmesi için çalışmaların devam ettiği yönünde bilgi almıştık bakanlıktan.
Atık beyanlarını beyanların olduğu tesis üzerinden yaptık. Şu an çevre izninin olduğu tesiste beyan yapılmamış görünüyor. Takvimi de çevre izninin göründüğü tesise veriyoruz.
İleride beyanınız görünmüyor diye bir işlem yapılır mı açıkçası emin olamıyorum. Aynı durumda olan var mı? ya da konu ile ilgili bir öneriniz var mı acaba?

Teşekkürler.

Kara--

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
59
bizde aynı durumdayız malesef mükerrer kayıtlar baş belası. ben geçmişleri önemsemedim biraz rastgele oldu ama sonuçta aktif olan bir tesiste beyanım yapılmış oldu:harika:

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
Firdevs Hanım Merhaba, benim tesislerimde de 2 tane gözüken var. Bakanlık beyanınızın olduğu sisteme girişleri yapın demişti ve birleştirme yapılacağını söyledi. 2 gün önce il çevre ile görüştüm.2 tane gözüken tesisleriniz de 1 tanesini beyanını yaptıysanız diğerine yapmayın diye uyarmıştı. Sonuçta siz beyanınızı yaptınız ve kimse size neden diğer tesise yapmadınız diye herhangi birşey söyleme hakkına sahip değil. Ayrıca birisinde beyanlar 2010-2015 arası gözüküyor. Diğerinde ise 2016-2017 gözüküyor. Ben 2017 yılının olduğu tesise 2018 yılına ait beyanları yaptım.

F.Gizem

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
6
Evet, dediğiniz gibi biz beyanımızı yaptık, üstelik bu karışıklığın bizimle hiçbir ilgisi yok ama yine de güvenemedim.
Teşekkürler dönüşleriniz için.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.608
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Olgaç hocamın da dediği gibi birden fazla tesisiniz olsa bile beyanı bir tesisten yapmanız yeterlidir.
Bu konu ile ilgili bakanlığın yaptığı eğitimde de bu belirtildi.
Dolayısıyla birleştirme yapılana kadar sistem bu şekilde ilerliyor.
İleride bu durum sizde herhangi bir sorun oluşturmaz çünkü genelinde böyle yapan çok arkadaşımız var.

Çeçilya Saktan

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
46
Mezuniyet
2016—17
Merhaba,

çıkış yaptığımız bütün tehlikesiz atıklar için tehlikesiz atık geri kazanım formu doldurmamız gerekiyor mu yoksa kantar fişini dosyalamak yeterli mi ?

Teşekkürler

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Merhaba, irsaliye ve kantar fişi depolamanız yeterlidir.

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
@Çeçilya Saktan atık çıkışı yapılacağı zaman sevk irsaliyesi veya fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Şundan dolayı yolda çevirme olduğu zaman kontrol amaçlı ekipler sorgulama yapabiliyor. Cem beyin dediği gibi kantar fişi veya irsaliye yeterli olur. Şirketiniz bunları kabul etmiyorsa tavsiyem kendiniz belge oluşturun ve kaşe ve imza yaparak karşı firmaya verin.

Yukarı Alt