Tehlikeli atık yönetim planı

Aysun Kurt

Daimi üye
Kayıt
10 Mart 2011
Başlık
24
Mesaj
100
Tepki
16
Arkadaşlar günaydın :)

Arkadaşlar benim çalıştıgım firma daha önce hiç tehlikeli atık yönetim planı hazırlamamış. Formu inceledim de ekler kısmında beyan sistemi formu, taşıma formları filan istiyor. Emisyon izni içinde basvuruda bulunmadık bu ay testler analizler yapılcak. Anlaşmalı olduğumuz bertaraf tesisi var fakat daha hiç atık göndermemişiz. Çıkan atıklarda patron yüzünden buhar oluyor... Şimdi ben atık yönetim planı nasıl hazırlamalıyım? Hazırlamasam sorun olur mu? Hazırlasamda atıklar bertaraf tesisine gönderildiğine dair elimde veri yok ne yapacağım bilemedim bana yardımcı olursanız sevinirim nasıl bir yol izlemeliyim?
 

Nurhayat Karadağ

Daimi üye
Kayıt
11 Kasım 2009
Başlık
7
Mesaj
74
Tepki
7
Patron yüzünden buhar oluyor demek ne demek? Bertaraf tesisiyle neden anlaşma yapmış o zaman? Neyse bu firma ne zaman kurulmuş ne zaman üretime geçmiş? Muhtemelen o tarihi baz alamayacaksın çünkü geriye dönük hesabını sorarlar ya da geçici bi depo sahası göstermen lazım falan filan. Bu tip etik dışı durumları kapatmak hem vicdanen hem de fiziken çok zor. Tarihsel bilgiler (faaliyete geçiş tarihi, bertaraf tesisiyle yapılan anlaşmanın tarihi vs.) verirsen izlenecek yol ile ilgili bilgi verilebilir diye düşünüyorum.
 

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Başlık
74
Mesaj
1.385
Tepki
2.646
Şehir
Çankaya/Ankara
Mezuniyet
2008—09
Patrona uyması gereken yasal zorunlulukları hatırlatın. Tehlikeli atık yönetim planı hazırlamak zorundasınız. UATF'leri düzenlettirmeniz de gerekli. Sonuçta bir denetim bir şey vs olduğunda il çevre sizinle muhattap olacak.
 

Aysun Kurt

Daimi üye
Kayıt
10 Mart 2011
Başlık
24
Mesaj
100
Tepki
16
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #4
13 mayıs 2011 tarihinde bertaraf tesisiyle anlaşma yapılmış fakat hiç atık gönderilmemiş. Defalarca patrona müdürlere anlattım yazılı bir doküman hazırlamadım yazılı olarak hazırlayıp imza atıp maille tüm yöneticilere göndermeyi düşünüyorumm bişeyleri kabullendirmek okadar zor kii bunaldım resmen :(
 

Meltem Mermeroluk

Daimi üye
Kayıt
21 Ocak 2011
Başlık
2
Mesaj
35
Tepki
3
Şehir
Ankara
bu konuyla ilgili benim de bir sorum olacak.... daha önce tesisten, bertaraf ya da geri kazanım tesisine hiç atık gönderilmemişse raporda bulunan Bertaraf/Gerikazanım Yöntemi ve Bertaraf/Gerikazanım Yöntemi Açıklaması bölümüne ne yazmamız gerekiyor acaba??
 

Çiğdem Aksoy

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Başlık
35
Mesaj
509
Tepki
1.313
Şehir
Tekirdağ
x tesisine gönderilmesi planlanmaktadır. atıklarımızı alması konusunda x tesisiyle sözleşmemiz yapılmıştır. dosya ekine sözleşmeyi koyarsınız. x tesisinden de yetkili biri size tesisin işleyişi hakkında bilgi verir sizde o kısıma onu yazarsınız. daha önce başıma gelmişti. çevre il müdürlüğü bu şekilde yazmamı istemişti.
 

Yağmur Cengiz

Daimi üye
Kayıt
7 Temmuz 2009
Başlık
24
Mesaj
95
Tepki
38
Şehir
İstanbul
İşletme sahipleri atıkları genelde lisanslı tesise vermek istemez ama burada İl Çevre hesabını sizden soracaktır önce, size tavsiyem tehlikeli atık yönetmeliğinde geçen ve işletmenin yapması gereken işlemleri yazılı olarak işletmeye bildirmeniz. imza karşılığında bu yazıları verin ve mutlaka ıslak imzalı bir örneği de saklayın.
 
Yukarı Alt