Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekstil atiği tat ve geri kazanim lisansi alimi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında esineray tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  MERHABA ARKADAŞLAR,
  ÇALIŞTIĞIM FİRMADA TEKSTİL ATIĞI ( KIRPINTI KUMAŞ, KULLANILMIŞ KIYAFET VB.) GERİ KAZANIMINDAN İPLİK ÜRETİMİ YAPMAKTAYIZ.
  BUNA BİNAEN SADECE KIRPINTI KUMAŞ ATIĞI ALIMI YAPACAK OLMAMIZA RAĞMEN TEHLİKESİZ ATIK TOPLAMA-AYIRMA LİSANSI ALINMASI GEREKİR Mİ?
  TEHLİKESİZ ATIK GERİ KAZANIM BELGESİ ALACAĞIZ FAKAT TOPLAMA AYIRMA DA ALMAM GEREKİYOR MU BİLEMEDİM??
   
 2. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık ise, örneğin kağıt naylon, tahta palet bunlar için sadece alış satış faturalarınızın veya fişlerin olması yeterli diye biliyorum esin hanım
   
 3. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  @mcelebi BEY KONUYA TAM HAKİM DEĞİLİM O NEDENLE RİCA ETSEM BİRAZ DAHA AÇIP YAZABİLİR MİSİNİZ ? TEŞEKKÜRLER :harika:

  Firmam sadece tekstil atığı ( kırpıntı kumaş ) alıp, onu tekrar elyaf haline getirip renk renk ipliklere dönüştüren bir firma. buda tehlikesiz atık geri kazanımına giriyor. Tekstil atığı çıkaran fabrikalardan bu atıkları aldığımız için patronumuz toplama ayırma lisansıda almamız gerektiğini düşünüyor. Fakat, biz zaten tek cins atık alıyoruz, oda kırpıntı kumaş.. yani 04 02 22. Bunun için TAT belgesi alınması bana gerekli değil gibi geliyor. yanlış mı düşünüyorum acaba ?

  bilgisi olan yok mu acaba :(
   
 4. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Bölgemizde kumaş değil de örneğin hayvansal ürün geri kazanımı yapan firmamız için lisans aldık. Toplama araçlarına lisansta almadık. Böyle bir istekte olmadı. Kanaatimce direk fabrikadan kumaş atığı almanız için TAT almanıza gerek yok, ama bu bölgesel olarak değişebilir. Çevre İl Müdürlüğüne sorun derim. Yada lisans alımı öncesinde zaten GFB başvurunda uygunluk yazısı için geldiklerin de size eksiklik olarak bunu direk toplayamazsınız derler sizde toplama ayırma tesisi işaretlemenizi de yaparsınız. İstenilen şartları sağlayarak tekrar uygunluk başvurusu yaparsınız.

  Toplama ayırma tesisi demek karışık olarak da işletmelerden alınan bazı atık gruplarını ayrıştırmak için gereklidir diye düşünüyorum. Fabrikalardan alınan ambalaj atığında bu durum söz konusu olacaktır.
   
 5. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  sadece 04 02 21 ve 04 02 22 yani işlenmemiş,işlenmiş tekstil atıkları alıyoruz direk fabrikalardan.. bana da toplama ayırma belgesi alınması gerekli değil gibi geliyor çünkü ayırdığım bir şey yok .. çuval içindeki kumaş parçalarını renklerine göre ayırıyoruz ama bu yönetmelikteki ayırma tanımına uygunluk teşkil etmiyor. tek tip atığın içinde renk ayrımı yapıyoruz çünkü.. yinede emin değilim tabi.. :(

  @fatih boztepe çok teşekkür ederim.
   
 6. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Esin Hanım Merhaba,

  Tesisiniz nerede ve hangi tür atıkların ne fiyatlar ile kabulünü yapıyorsunuz bilgi alabilirmiyim? Atıklarınızı tatlardan alırsanız bir sıkıntı yok ama atık üreticisinde alacaksanız tat lisansınızın olması gerekir.
   
 7. nida33

  nida33 CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba çalıştığım tesisin izin lisansı yenileme başvurusu yapacağım bunun için gerekli olan evraklar sadece ek 3c deki evraklarmı tesiste kapasitede isimde herhangi bir değişiklik yok sadece süre bitimi var
   
 8. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  @esineray Hanım lisansınızı gönderir misiniz? kırpıntı atığı oluşmakta hangi kodla alıyorsunuz? teklif alabilir miyiz?
   
 9. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  @Tarık Can Bey , firmam dışarıdan kırpıntı alıp onu kendisi geri kazanım lisansı ile iplik üretiyor. kırpıntı bizden çıkmıyor yani. siz hangi konuda teklif istemiştiniz? iplik satıyoruz sadece :)
   
 10. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  danışmanlığını yaptığımız firmada kırpıntı atığı oluşmaktadır. Onu size vermek istiyoruz :)
   
 11. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  şimdi anladım :) firmamda bu işe bakan ayrı bir birim var. siz bana iletişim bilgilerinizi mesaj atın isterseniz. kendisi sizinle irtibata geçsin .. olur mu ? :)
  ayrıca : 04 02 21 - 04 02 22 - 19 12 08 - 20 01 11 atık kodları ile alım yapabiliyoruz.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 12. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  mailime atabilirsiniz. lisansları sonrasında teklif isteği ile ilgili mail geçerim arkadaşlara.
   
 13. esineray

  esineray CMNet Üyesi

 14. Esin hanım merhaba, bence tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi almanızda fayda var. Çünkü bu belgeyi almazsanız siz atıkları tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi olan firmalardan alacaksınız. Ama bu belgeyi alırsanız lisanstan muaf olan yerlerin veya kumaş üretimi yapan firmalardan bu belge sayesinde gidip atıklarını alabilirsiniz. Bir de elyaf atığı dışında başka kodlarda ekletebilir ve al sat yaparak ticarette yapmış olursunuz. Mesela Yeşil şeritler olan atıklar için atık kodu var ve benimde tat belgem yok.(tehlikesiz atık toplama ayırma belgesine almaya ihtiyaç duymadım) Ben sizden bu atığı alarak bunu işlemiş olurum hem siz hem ben kazanmış olurum.
  Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi için gerekli bilgiler;
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Hesabına 111 Gelir Kodu Numarasıyla 640,00 TL Halk Bankası'na ............. ( firma ismi) olarak yatırılması gerekmektedir.

  Dekontun açıklama kısmına .................. ( firma ismi yazılacak) - 111 tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi yazılması gerekmektedir.
  Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma İşlemleri
  1-) İşletmede belli yerler seçilerek tehlikesiz atık stok alanı,geçici stok alanı,toplama ayrıştırma alanı ve işletmeye alınacak atık kodların yazılı olduğu levhalar yapıştırılır.
  2-) İşletmeye alınacak atık kodları belirlenir.
  3-) Gerekli olan belgeler düzenlenir ve dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.
  4-)Gerekli belgeler;Vergi levhası,İş akım şeması ve proses özeti,işletmeye alınacak atıkların geri kazanım firmalarına gönderileceğine dair taahhütname,atık kodları.
  Dilekçe örneği;
  Tarih:
  İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne
  ……………..
  İlimiz,…………….adresinde…………( firma adı) olarak………..işi ile iştigal etmekteyiz. Firmamıza/İşyerimize tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi almak için gereğinin yapılmasını arz ederiz.
  İşyeri/Firma adı, kaşe ve imza
  Ekler:
  1-) İşyeri akım şeması ve özeti
  2-) Vergi levhası fotokopisi
  3-) Atık kodları.
  4-) Taahhütname
  5-) Kanal Bağlantı İzin Belgesi ( Bazı İl Çevre Müdürlükleri bu belgeyi isteyebilirler.)
  Kafanıza takılan bir soru olursa yardımcı olurum.
  İyi çalışmalar.
   
 15. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi Bey,
  Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliği madde 8 - 1.fıkrasının c bendinde; Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle VEYA çevre izin / lisans tesislere göndermek üzere il müdürlüklerinden TAT belgesi alanlara vermekle yükümlüdür.
  ibaresi gereği şuan benim firmam tehlikesiz atık geri kazanım lisansı ile kumaş atığı alımı yapabilir diye düşünmekteyim. TAT belgeli firmalar üreticiden alıp GKL olan firmalara vermek zorundalar. ama GKL olan firmalar direk üreticiden alabilir. TAT'lardan alma zorunluluğu yok diyerek yorumluyorum.. yine yanlış bildiğim bir yer var ise söylerseniz sevinirim.Teşekkür ederim.
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 16. Tebligden aldiginiz yaziyi su sekilde yorumlayalim; üretici cikan tehlikesiz atigini tat belgesine sahip tesislere vermeli ve onlarda geri kazanim tesislerine göndermek zorundalar. Yoksa gdt direk ureticiden alsaydi tat belgesi alanlar bosuna almis olurlardi. ☺
   
 17. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  şimdi şöyle ki sizin dediğiniz durum atık üreticisinin birbirinden farklı atık kodları ile ürettiği atığını ( karışık şekilde ) ayrı ayrı kendi sahasında ayırıp ayrı ayrı ilgili geri kazanım lisansı olan firmalara verme işi ile uğraşmak istemediklerinden TAT belgeli firmalara verip toptan kurtulma durumları daha cazip gelmektedir. bizde geri kazanım lisansımız ile zaten TATlardan alım yapıyoruz. demin bahsettiğim türden atık üretici firmalar zaten ben tat belgesi alsam da bana atıklarını vermezler. çünkü benim alacağım yine tek kodla 04 02 22 olacak.. yani tebliğde ibare çok açık, eğer ki atık tek kod şeklinde üreticide duruyor ise GKL firmaya verir . birden fazla kod ile karışık duruyorsa TAT belgeli firmaya verir. TAT belgeli firma ayırır ve oda ilgili GKLlı firmaya verir. :) piyasada da böyle firmalar çok olduğundan TAT belgesi alanlar boşuna almamış oluyorlar yani. ;)
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 18. m.secim

  m.secim CMNet Üyesi

  Şahsi kanaatim tat lisansınin gerekmediği. Zira adı üstünde toplama ayırma. Sizin tesisiniz genel atık kabulü yapıp orjine göre ayrıma tabi tutmuyor. Tek kalemde alım yapıyorsunuz sonuçta.

  Konu ile ilgili nihai kararı verecek olan il Çevre müdürlüğü olacak kesin. Oraya yazılı görüş sorun, mesele sizden çıksın :)

  Neticeyi de buradan paylaşırsanız sevinirim.  HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. Su sekilde yapalim bu konuyu ikimizde araştıralım. Benim fikrim sizin tat belgesi almaniz hatta iddaaya bile girerim. Ama yine se nihai karari verelim ☺
   
  esineray bunu beğendi.
 20. Kaan Kayral

  Kaan Kayral CMNet Üyesi

  Merhaba Esin Hanım,

  Firmanın üretiminden çıkan 04 02 22 atık kodlu kırpıntı atıklarını size vermek isteriz fakat fabrika İzmir' de bulunmaktadır. İl dışından alım yapıyor musunuz?
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.