Tekstil endüstrisi atıksularının özellikleri ve arıtılması

Recep Harmandar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Mayıs 2009
Mesajlar
130
Beğeniler
61
#1
Tekstil endüstrisi kategorisi tabii ve fabrikasyon elyafları kullanarak kumaş ve diğer tekstil ürünleri üreten tesisleri kapsar. Fabrikasyon elyafları üretimi ve giyim sanayi bu kategori dışındadır. Tekstil endüstrisi tabii ve fabrikasyon ipliklerinin hazırlanması, dokuma, örme veya başka yöntemlerle kumaş, triko, halı gibi tekstil ürünleri haline getirilmesi, iplik ve kumaşlara boya baskı, apre gibi terbiye işlemlerinin uygulanması işlemlerini içermektedir.

Üretim Proses ve İşlemleri
Tekstil endüstrisinin ham maddesi elyaftır. Doğal elyaflar arasında pamuk, keten, kenevir, yün, ipek, mohair ve kıllar bulunur. Sentetik veya fabrikasyon elyaflar arasında reyon, kazein, asetat-selüloz ester, naylon, plyester, akrilik ve vinil bulunur. Tekstil endüstrisinde yer alan proses ve işlemler işlenen elyafla bazı farklılıklar göstermekle birlikte çoğunlukla benzerdir. Pamuklu yün ve sentetik elyaflar için üretim amaçları aşağıda özetlenmiştir.
A) PAMUK ELYAFI:
Haşıl sökme işlemi, dokuma sırasında aşınma ve germeyi önlemek için uygulanan nişastanın asit veya enzimle giderilmesi işlemidir. Pişirme işlemi, bir bazla pamuklu ürünün kaynatılması ve temizlenmesi işlemidir. Kasar işlemi, hipoklorit veya hidrojen peroksit kullanılarak yapılan ağartma işlemidir. Boyamada reaktif naftol, direkt, kükürtlü, indigo gibi çeşitli boya türleri kullanılır. Kasar ve boya çok su kullanılan işlemlerdir. Apre işlemi, son ürüne tutum, buruşmazlık, çekmezlik, su geçirmezlik gibi özelliklerin kazandırıldığı son işlemlerdir.
...
 

Dosyalar

ahmetceylan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
21 Ekim 2011
Mesajlar
5
Beğeniler
1
Şehir
denizli
#2
Tekstil endüstrisi arıtımında önemli olan işletmede kullanılan kimyasalların kalitesi çok önemlidir. çünkü suyun renk akm COI parametrelerini çok etkilemektedir. yeni taslakla artık renk parametresi getirilerek akarsuların renkli deşarj edilmemesi için bakanlığımız güzel bir çalışma içerisine girmiştir. tekstilde hphoklorik asit kullanımının olması biyolojik yaşamı olumsuz etkilemektedir.
 

çağrı gürbüz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
12 Nisan 2013
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#4
merhaba sizden bir ircam olacak tekstil atıksularında yaygın olarak kullanılan boru sonu arıtım yöntemleri ile ilgili bir çalışma varmı biliyomusunuz ben bulamadım ve öğrenciyim çok ihtiyacım var :S
 

Gülçin Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
31 Mart 2012
Mesajlar
221
Beğeniler
272
Şehir
Samsun
#5
arkadaşlar merhaba bana teksil endüstrisi atıksularının membran prosesler kullanılarak arıtılması hakkında bilgi lazım yardımcı olur musunuz
 

Yukarı Alt