Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tıbbi atık

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba;
  hastanelerden çıkan antibiyotik,serum veya diğer ilaç türü malzemlerin şişeleri veya ambalajları tıbbi atıklar dahilinde mi yoksa tehlikeli atık sınıfında mı değerledirilir?
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  bu konuda ben de ikilem yaşıyorum, serum şişeleri eğer içinde ilaç yoksa ve kan kontaminasyonu yoksa cam ambalaj olarak atılabilir. Sitotoksik ilaç olan malzamelerin kontamine ambalajları tehlikeli atık, diğer farmasötik olan tablet, içinde ilaç kalmış ilaç şişeleri vb. atıklar da tehlikeli atık olarak değerlendirilir. İstanbul İl Çevre Müd. den yeni gelen yazıda da böyle bir açıklama mevcut ekte görebilirsiniz. Benim takıldığım şöyle bir konu var, tamamen boş içinde ilaç kalmamış şişeler ne yapılmalı (ekteki yazıda kontamine olmuş derken tehlikeli maddeler mulaşmış olanlardan söz ediyor) bir ilacın tehlike derecesini nasıl bilebiliriz ki hastanede kaç çeşit ilaç olduğunu düşünürsek bunu tespit etmek çok zor.
   

  Ekli Dosyalar:

 3. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  teşekkür ederim.yönetmeliklerde tam olarak hastanelerin belirttiği ve sizin de üzerinde durduğunuz kısmen veya tamamen boş şişelerin gruplandırılması zor.
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  evet gruplandırmak zor, eğer hadi hepsini tehlikeli atık olarak atılırsa da ne maliyet ne de atık depolama alanı yeterli olur.
   
 5. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  özel bir hastaneden serum şişelerinin , antibiyotiklerin,flekon ve ampüllerin cam ve plastik olarak geri dönüşüm sistemine vermek istediklerini belirttiler.bu durumda bu türleri 18 01 06- 18 02 07 aralığında değerlendirmek gerkmez mi??
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  şöyle söyliyim sitotoksik atıklar 18 01 08 de değerlendirilir (18 02 ile başlayanlar hayvanlarla ilgili yapılan işlemlerden çıkan atıklar) boş serum şişeleri, boş flakonlar (ilaç şişesi) kan ile kontamine olmamış plastik askılar vs. ambalaj atık olarak atılması bana mantıklı geliyor, tabi ki toksik etkisinin değerlendirilmesi gerekir. Hastanelerin bu şekilte isteklerinin olması çok doğal çünkü ciddi miktarda bu atıklardan çıkıyor ve bunların depolanacağı alan yok.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...