• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

tıbbi atık

Erdem Akgül

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
67
Şehir
Mersin
#1
arkadaşlar merhaba;
hastanelerden çıkan antibiyotik,serum veya diğer ilaç türü malzemlerin şişeleri veya ambalajları tıbbi atıklar dahilinde mi yoksa tehlikeli atık sınıfında mı değerledirilir?
 
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
485
Şehir
İstanbul
#2
bu konuda ben de ikilem yaşıyorum, serum şişeleri eğer içinde ilaç yoksa ve kan kontaminasyonu yoksa cam ambalaj olarak atılabilir. Sitotoksik ilaç olan malzamelerin kontamine ambalajları tehlikeli atık, diğer farmasötik olan tablet, içinde ilaç kalmış ilaç şişeleri vb. atıklar da tehlikeli atık olarak değerlendirilir. İstanbul İl Çevre Müd. den yeni gelen yazıda da böyle bir açıklama mevcut ekte görebilirsiniz. Benim takıldığım şöyle bir konu var, tamamen boş içinde ilaç kalmamış şişeler ne yapılmalı (ekteki yazıda kontamine olmuş derken tehlikeli maddeler mulaşmış olanlardan söz ediyor) bir ilacın tehlike derecesini nasıl bilebiliriz ki hastanede kaç çeşit ilaç olduğunu düşünürsek bunu tespit etmek çok zor.
 

Dosyalar

Erdem Akgül

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
67
Şehir
Mersin
#3
teşekkür ederim.yönetmeliklerde tam olarak hastanelerin belirttiği ve sizin de üzerinde durduğunuz kısmen veya tamamen boş şişelerin gruplandırılması zor.
 

Erdem Akgül

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
67
Şehir
Mersin
#5
özel bir hastaneden serum şişelerinin , antibiyotiklerin,flekon ve ampüllerin cam ve plastik olarak geri dönüşüm sistemine vermek istediklerini belirttiler.bu durumda bu türleri 18 01 06- 18 02 07 aralığında değerlendirmek gerkmez mi??
 
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
485
Şehir
İstanbul
#6
şöyle söyliyim sitotoksik atıklar 18 01 08 de değerlendirilir (18 02 ile başlayanlar hayvanlarla ilgili yapılan işlemlerden çıkan atıklar) boş serum şişeleri, boş flakonlar (ilaç şişesi) kan ile kontamine olmamış plastik askılar vs. ambalaj atık olarak atılması bana mantıklı geliyor, tabi ki toksik etkisinin değerlendirilmesi gerekir. Hastanelerin bu şekilte isteklerinin olması çok doğal çünkü ciddi miktarda bu atıklardan çıkıyor ve bunların depolanacağı alan yok.