• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama ayırma tesisleri kimlerden atık alabilir?

hüseyinakbiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tabiat Çevre Danışmanlık ve Atık Yönetim Hizmetleri San. Tic. A.Ş.
Lisanlı bir ambalaj atığı toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisinde çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. Bilindiği üzere her ay
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden TAT'leri için atık ambalaj beyanı (Ek-7) yapılması gerekmektedir. Benim merak ettiğim sorular şu şekilde;

1- Tesisimizin herhangi bir belediye ile sözleşmesi bulunmuyor. Tesisimize toplayıcıların getirmiş olduğu ambalaj atıklarını kabul edebilir miyiz? Bu atıklar için gider pusulaları düzenlense bunları beyan edebilir miyiz?

2- Tesis TAT ve GDT Lisansına sahip. Ek-7 ve Ek-8 doldurulurken nasıl bir yol izlenmeli? TAT'dan çıkış yapıp GDT' ye mi gireceğiz eğer öyleyse fatura bilgileri nasıl girilecek?

3- Başka illerden tesisimize atık getirmesi için toplama noktaları oluşturabilir miyiz? Şartları nelerdir?

@Gülay Kudret Birdal
özellikle koyu renkli yazmıştım gülay hanım :)

@hüseyinakbiyik
Çevre Görevlisi olarak kendinizi tesise atamanız gerekmektedir.Tesisinizin
den kaydını yapın, büyük olasılıkla kayıtlıdır.
den Tesis İşlemleri=> İşletme Protokolü İşlemleri'ni takip edebilirsiniz.

@Gülay Kudret Birdal
Gülay hanım merhaba, ben de TAT tesisinde işe başlayalı yaklaşık 20 gün oldu. İzinlisans.cevre.gov.tr adresinden mobil imza ile kendi atamamı yaptım, ama işveren tarafından beni sistemden onaylamaları gerekiyor mu? Gerekiyorsa işverenin hangi linkten yapması gerekiyor? Eski çevre görevlisinin atamasını nasıl iptal edebilirim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

gülay hanım bu yazıya dikkat ederseniz görürsünüz
@Koray

ayrıca mücavir alan diye belirtmekte fayda var derken yine bu yazıdan alıntı yapmıştınız 1. sayfaya bakarsanız görebilirsiniz konuyu bu kadar içselleştirmeye gerek yok yanlış anlaşılmalar olabilir.

@Koray
Yanlış anlaşılmaya müsait bir durumu düzeltmeniz için yazmıştım. #9 nolu mesajınıza 3 numarasını vererek yaptığınız açıklamadan bahsetmiştim ben, kendinizi yeni başlayan arkadaşlarınızın yerine koyun ve siz ne anlarsınız ?? o şekilde bakmaya çalışalım.Burda birçok yeni mezun yada Tat tesislerinde yeni çalışmaya başlayan arkadaşlarımız var o yüzden açıklamalarımız kafada soru işareti bırakmamalı diye düşünüyorum, buna bilhassa kendim dikkat etmeye çalışıyorum.Uslübum sert geldiyse özür dilerim.İyi günler

@tuba-ak
Bu konuyla ilgili benden daha bilgili arkadaşlar olduğunu düşünüyorum.Daha açıklayıcı bilgi verebilecek arkadaşlardan cevap bekleyelim.Hatta @Yasemin Aslantürk Hanımefendiye bir danışalım belki size yardımcı olur.

@tuba-ak
tuba hanım izinlisanstan kendinizi atarken en son mobil imzanızla imzalıyorsunuz. hemen altında şirket yetkilisi ismi ve imzala yeri vardır onun da imzalaması gerekiyor. sonra meslek bilgilerimnden bilgilerinizi görebilirsiniz orada işe girdiğiniz görünecektir.

merhabalar öncelikle aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. bu dönüşüm işine çevredeki kirliliğin ve bir işe atılmam gerektiği düşüncesi beni sürükledi diyebilirim. ancak çok büyük rakamlarla bir iş kurma durumumuz yok sadece piknik alanlarından vs yerlerden aracımızla pet,cam,kağıt-karton gibi malzemeyi kiralımıs oldugumuz arsa üzerine stok yaparak satma düşüncesindeyiz ne yapmamız gerekiyo bu anlatıklarım yasalmıdır acil yardım ve cevaplarınızı bekliyorum saygılar sevgiler.

Hoşgeldiniz @Mustafa GÖNEN ,

Bahsettiğiniz iş Toplama Ayırma Tesisi (TAT) işidir ve Çevre Lisansına tabidir, bu durumda şirket kurmanız, mevzuatlarda belirtilen koşullara uygun bir yer yapmanız ve buraya lisans almanız gerekir. Veya lisanslı bir TAT ile anlaşıp ara depolama alanı oluşturabilir oranın izinlerini alırsınız, siz işletirsiniz. Bunun dışında yapacağınız işlemler yasal olmayacaktır.

cevabınızı için çok teşekkürler . peki ara depolama alanı oluşturmak için şartlar nedir.
ayrıca ara depoladama yaptıgımız yere ilk sorumda oldugu gıbı aracımızla toplama yapabilirmiyiz?

Ara depolama yerinin şartları Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde yazmaktadır. Gerekli izinleri aldıktan sonra depolamaya başlayabilirsiniz tabi.

merhaba arkadaşlar ambalaj atığı geri dönüşüm firmasına danısmanlık yapıyorum başka bi lisanslı ambalaj atığı geri dönüşüm firmasından stok malzeme alma sansımız var mı bunun ıdarı cezası ve yaptırımları var mı ? bilgisi olan arkadaslar yardımcı olabılırmısınız ?

@emreyalcin Ambalaj Atığı Geri Kazanım Tesisi, başka bir Ambalaj Atığı Geri Kazanım tesisine Bakanlığın izni olmadan alış ve satış yapamaz.

Daha bi kaç gün önce bizde tesisimizde geri dönüşümü yapılamayan PET ambalajlar için başka bi GDTvye gönderme kapsamında izin talep ettik ancak Bakanlık PET Ambalajlarımızı tehlikesiz atık olarak adlandırdı ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım lisansı olan bi firmaya göndermemiz gerektiğini söyledi.
Tam kafamızda bişeyler oturuyor derken yine altüst olduk:acpsnr::ytrya:

@emreyalcin
Merhaba, geri kazanim firmasindan geri kazanima satis yapilamaz ambalaj atiklari için. Sonuçta ürün değil. Eğer satış yapılırsa idari para cezası uygulanir ve ceza puani uygulanir. Ama ambalaj atigi toplama ayirma lisansiniz olursa sizin geri dönüşümünü yapmadığınız atığı baska bir gdt tesisine satabilirsiniz.

Atık Yönetimi Yönetmeliği

(6) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez.

TAT hariç diyor zaten.