• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

arkadaşlar mrb taş ocaklarında kullanılan ANFO miktarını yazacak mıyız? depolama yapılmıyor geldiği gibi kullanılıyor. depolama kısmına ne gireceğiz? tehlikeli atık ile ilgili bölümde de 1ton sınırı altındakileri yazacak mıyız?

@aksoyel
Merhaba,
Toprak Kirliliği konusunda Bakanlıktan bilgi alabileceğimiz ilgililer:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Uygulama Destek Hattı :

Gökhan ÖKTEM gokhan.oktem@csb.gov.tr (312) 586 31 99

Erkan HANGÜN erkan.hangun@csb.gov.tr (312) 586 31 11

Mehmet Sinan GÜNHAN msinan.gunhan@csb.gov.tr (312) 586 32 10

Kenan KAMA kenan.kama@csb.gov.tr (312) 586 32 76

Gülsevim ŞENER gulsevim.sener@csb.gov.tr (312) 586 32 11

Gülhan SAYGILI gulhan.saygili@csb.gov.tr (312) 586 30 41
[TBODY] [/TBODY]

Merhaba arkadaşlar, firmamda Arctic-Gelcoat adlı kimyasal kullanılıyor. Yıllık kullanım miktarı 1,345 ton. Kimyasal karışım olduğu için ya da özel bir madde olduğu için ek-2 listesinde cas no su yer almıyor. bileşenlerine baktığımda 6 adet bileşenden meydana gelmekte ve hepsi listede mevcut. Yüzdelerine bakıp depolanmalarını hesapladığımda da hepsi 1 ton/yıl'dan az olduğu gözüküyor. Sisteme girişte nasıl bir yol izlemem lazım ?

Arkadaşlar merhaba önceki sayfalarda Nace kod rev 2 adlı nace kodlarının bulunduğu dosyanın kaynağı nedir ? Yönetmelikte yayımlanmış haliyle dahil olmayan firma bu paylaşılana göre dahil oluyor. Açıklarsanız sevinirim

@B.koyce
B.Koyce Nace kod rev 2 dosyasının kaynağını bilmiyorum fakat Lebib Yalkın Mevzuat Bankasına girip baktığımda Kirlenmiş sahalar Yönetmeliğindeki kodlar ile örtüşüyor. Yani yönetmeliğin ek2 tablo 2sinin haziran ayında revize olmuş hali o nace kodu listesi.

@burcu89

Kontrol ettim ve yüklüyorum, buyurun.

Ekli dosyalar

• Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirl.pdf
    3.4 MB · Görüntüleme: 159
@B.koyce aynı kafa karışıklığını bende yaşadım ve İl çevreye gittim. orada bana nace rev. 2 nin sanayi ve ticaret odasının iş yerlerinin faaliyet alanının belirlemekte kullandığı bir tablo olduğunu bizi ilgilendiren kısmın toprak kirliliği yönetmeliğindeki ek-2 tablo-2 de belirtilen nace kodları olduğunu söylediler.

Sonuçta hangisi doğru yani arkadaşlar? Lebib Yalkın mı yanlış tablo yüklemiş yoksa hala eski tablo mu geçerli anlamadım. Çünkü eski tabloda Nace kodu 38.31 hurdacılar yoktu, Lebib Yalkına göre ise var malesef.

@Sena Çetinkaya
Sena Bey,
38.31 nace kodu yönetmelik Ek-2 listesinde yer alıyor. Yönetmelik eklerinde güncelleme olsaydı Resmi Gazete'de yayımlanırdı. Mevcut yönetmelik ekleri dışında da herhangi bir duyuru yapılmadı.

teşekkürler :hhhhhh: @NAZLI2780 bir sorum daha olacak sistemi açtırmak için 8 eyül son gün değil mi ? yani bunu hazırlayıp vermek için değil. İnşallah sistemi açtırmak içindir :)

@Sena Çetinkaya,@B.koyce ,@NAZLI2780, @Melis Kara Arkadaşlar, Doğru bilgi Yönetmeliktir. Ama kafa karışıklıkları için Bakanlık ilgillerin ismini telefonunu ve mail adreslerini kirlenmiş saha bilgi sisteminde paylaşmış ki bende dün bu sayfada paylaştım.
Emin olmadığımız konularda bilgi talep edebiliriz burada kafa karışıklığı olmaz hemde daha iyi olur.
Faaliyet Ön Bilgi Formları sayfasında yer alan - daha sonra kaldırılan - nace kodları bilgilendirme amaçlı olup yönetmelikteki faaliyet kodlarında revizyon olmadığı yayınladığı halinini geçerli olduğu bilgisini ben yukarıda bahsettiğim telefondan arayarak öğrenmiştim. Bilginize,
İyi çalışmalar..