• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Vagon halatlarının yağlanması

Kayıt
1 Ocak 2012
Mesajlar
36
Beğeniler
27
#1
Arkadaşlar yer altı kömür madenciliğinde vagonların halatlarının yağlanması için kullanılan atık yağlar için atık yönetim planına nasıl dahil edeyim . Atık yağı zaten kullanıyorlar. Atık yağlarını vermek istemiyorlar.
 

cemba82

CMNet Üyesi
Kayıt
17 Ocak 2012
Mesajlar
146
Beğeniler
57
#2
Murat Bey. Eğer atık olarak değerlendirilen bir malzemeyi proseste insan ve çevre sağlığına etki yapacak şekilde kullanıyorlarsa yanlış yapıyorlar. Önce bunu izah edebilmeniz lazım. Ama eğer yanlış anlıyorsam lütfen açıklık getirelim; halat yağlaması sonucu mu atık yağ oluşuyor yoksa herhangi bir makine vb. ekipmandan kaynaklanan atık yağlar mı kullanılıyor bu bahsedilen halat yağlama işinde ?
 

cemba82

CMNet Üyesi
Kayıt
17 Ocak 2012
Mesajlar
146
Beğeniler
57
#4
Atık yağlar özellikle makine yağları başlangıçta sahip oldukları mineral içeriği atık yağ durumuna geldiklerinde değişen maddelerdir. Bunların içerisinde zararlı maddeler bulunması muhtemeldir. Böyle bir kullanım durumunda hem iş güvenliği hem de çevresel boyut yönüyle risk değerlendirmesi gerekli gibi görünüyor...

Atık yönetim planına ekleyip eklememek size kalmış ama sonuçta bir etki söz konusu olacaktır. Yeraltı madenleri gibi zorlayıcı koşulların hakim olduğu bir alanda fazladan zararlı etkiye sahip olabilecektir bu malzeme. Sıkıntılı bir durum...